• تاریخ انشار: ۱۱ حمل ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6474
  • 567 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رسوم دوران جاهلیت به شکل مدرن در جریان است

از سالروز ولادت با سعادت یگانه دخت گرامی رسول خدا(ص) فاطمه زهرا(س) و حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی، طی مراسمی از سوی هیئت امنای مسجد جامع امام زمان غرب کابل، گرامیداشت به عمل آمد. به گزارش خبرگزاری آوا، در این محفل که با حضور اعضای پرسنل دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی […]

از سالروز ولادت با سعادت یگانه دخت گرامی رسول خدا(ص) فاطمه زهرا(س) و حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی، طی مراسمی از سوی هیئت امنای مسجد جامع امام زمان غرب کابل، گرامیداشت به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری آوا، در این محفل که با حضور اعضای پرسنل دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، علما، روحانیون، روشن فکران، طلاب حوزات علمیه و اقشار مختلف مردم برگزار شده بود، سخنرانان شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) را از دیدگاه آیات و روایات مورد بحث و بررسی قرار دادند.

حضرت آیت الله سید امین مجاهد؛ استاد حوزه علمیه کابل که در این محفل صحبت می کرد با استناد به سوره مبارکه کوثر گفت: هر کسی در هر گوشه دنیا محب خاندان اهلبیت و به خصوص فاطمه زهرا(س) باشد مصداق کوثر است.

آیت الله مجاهد در رابطه با شان نزول سوره کوثر نیز اظهار داشت: این سوره زمان به رسول خدا(ص) نازل شد که مشرکین زبان بد گویی و طعن را نسبت به پیامبر(ص) گشودند و آن حضرت را به دلیل نداشتن فرزند پسر ابتر خطاب کردند.

به گفته او، خداوند نیز برای تسلی خاطر حبیبش حضرت محمد(ص) سوره کوثر را نازل کرده و گفت من به تو خیر کثیر را عطا کردم و آن ابتر تو نیستی ای پیامبر، بلکه دشمنان و آنانکه تو را توهین و تحقیر کردند و خوار شمردند در حقیقت ابتر هستند.

nf00124331-2

 

به گفته این عالم دینی، قول و وعده خداوند به زودی تحقق پیدا کرد و ذریه رسول خدا(ص) از طریق فاطمه زهرا(س) عالمگیر شد و نسل دشمنان آن حضرت منقرض و منقطع گردید.

به گفته این استاد حوزه علمیه، امروز هیچ ملت و جمعیتی خود را منسوب به ابوجهل، ابولهب و ابوسفیان نمیداند، اما نقطه نقطه عالم مملو از ذریه و پیروان حضرت پیامبر(ص) می باشد.

آیت الله مجاهد با اشاره به مقام تک بانوی عالم اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: آن حضرت علاوه بر اینکه مصداق بارز آیه تطهیر در قرآن کریم می باشد، جزء اصحاب کساء و از خاصان درگاه خداوند است.

آقای مجاهد، با اشاره به حدیث قدسی گفت: خداوند زحمات ۲۳ ساله رسول خدا و حضرت علی(ع) را مرهون وجود مقدس فاطمه زهرا می داند، آنجا که گفت: لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علی لما خلقتک و لولا فاطمه لما خلقتکما” ای پیامبر اگر تو نبودی افلاک را خلق نمی کردم و اگرعلی نبود تورا خلق نمی کردم و ازهمه مهمتر اگر فاطمه نبود، تو و علی را خلق نمی کردم.

آقای مجاهد درتوضیح این حدیث اظهارداشت: هرچند مقام حضرت پیامبر و علی نسبت به حضرت زهرا بالاتر است، اما معنی حدیث درحقیقت این است که اگر وجود فاطمه زهرا نبود زحمات چندین ساله پیامبر و علی در راه ترویج اسلام ثمر نداشت.

به باور مجاهد، وجود مقدس فاطمه زهرا(س) از این جهت اهمیت دارد که او فرزندان مانند امام حسن و امام حسین و دختران مانند حضرت زینب و ام گلثوم را تربیت کرد و به جامعه تقدیم نمود و توسط آنان بقا و دوام اسلام و ارزشهای دین را تضمین کرد.

حجت الاسلام و المسلمین یارمحمد رحمتی؛ رییس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درکابل، نیز طی سخنانی گفت: سوره کوثر زمانی بر پیامبر نازل شد، و زنان وقت به اوج عزت رسیدند، که تا آن زمان وجود دختر درمیان عرب جاهلی، ننگ بود.

به گفته او، عرب جاهلی به اندازه ای نسبت به وجود دختران حساسیت داشتند که وقت خبر میدادند در خانه شما دختر متولد شده است رنگش سیاه می شد و در پی آن یا خود از بین اجتماع فرار می کرد و یا اینکه دختر را زنده به گور می کرد.

اما به گفته حجت الاسلام و المسلمین رحمتی، در اوج اختناق و ظلم بیداد گری علیه زنان، خداوند به پیامبرش وحی فرستاد که هرچند عرب جاهلی از وجود دختر ننگ دارند، اما من ذریه و نسل تورا ای پیامبر در وجود مقدس فاطمه زهرا قرار دادم.

به گفته ی وی، خداوند توسط پیامبرش حضرت محمد(ص) مقام و جایگاه زنان را به آنان برگرداند، اما پس از رحلت پیامبر، با گذشت زمان، ظلم و اجحاف بالای زنان به اشکال مختلف درجوامع بشری ادامه پیدا کرد و رسم و عادات دوران جاهلیت به شکل مدرن یکبار دیگر زنده شد.

موصوف علاوه کرد: خداوند متعال نسبت به زنده بگور کردن دختران و زنان می گوید” بای ذنب قتلت” به چه گناهی آنان را می کشید، این آیه قرآن برای همیشه زنده است و در شرایط کنونی نیز مصداق دارد.

به عقیده رییس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، زنده بگور کردن زنان، تنها زیرخاک کردن و یا کشتن نیست، بلکه هرگونه بی حرمتی نسبت به قشر زنان درحقیقت زنده بگور کردن آنان است.

او گفت: منع کردن زنان از تحصیل، برداشتن حجاب، به بازی گرفتن عفت وحیا، خشونت و… نیز از مصداق بارز زنده گورکردن زنان و دختران است.

رحمتی در ادامه سخنان خود به شخصیت برجسته حضرت امام خمینی(ره) نیز اشاره کردو گفت: حضرت امام خمینی(ره) در ادامه انقلاب و نهضتهای تاریخ اسلام حرکتی را به راه انداخت و مکتب اسلام به خصوص تشیع را تاج افتخار بخشید.

 

به گفته او، امام خمینی(ره) افزون بر اینکه تغییرات چشمگیری در سیاست های جهان و به خصوص دنیای اسلام ایجاد کرد، تاثیرات و قدرت حکومت اسلامی را با تمام مزایای آن در انظار جهانیان به نمایش گذاشت.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ باقر فصیحی از علمای کابل نیز در این مراسم گفت: علاقه پیامبر نسبت به فاطمه زهرا(س) نه تنها از سرعاطفه پدری بلکه به خاطر این بود که آن حضرت گلی از گلهای بشهت و محبوب خداوند بود.

او همچنان گفت: رسول خدا(ص) دخترش را می بوسید و می بویید و می گفت: من بوی بهشت را از فاطمه استشمام می کنم.

به گفته او افزون بر اینکه فاطمه زهرا(س) تربیت شده دامن پیامبر و ازعالیترین مقام و مرتبه درابعاد مختلف شخصیتی برخوردار بود، یازده معصوم وهادیان نور نیز از دامن او به دنیا آمد.

قابل ذکر است که محفل امروزی با دعائیه و اقامه نماز ظهر وعصر توسط حضرت آیت الله مجاهد پایان یافت.