• تاریخ انشار: ۱۰ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25800
  • 387 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رعایت اصل اخلاق در سیاست خارجی باعث تاثیر گذاری نظام اسلامی ایران در سطح دنیا شد

همایش”امام خمینی و جهان اسلام؛ خواسته‌ها و اثرگذاری‌ها” به مناسبت سی اُمین سالگرد ارتحال ملکوتی بت شکن زمان، احیاگر اسلام راستین، هدایت گر مسلمین و بیدار گر بشریت به ویژه مستضعفان جهان از سوی نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این همایش  عصر دیروز با حضور شخصیت […]

همایش”امام خمینی و جهان اسلام؛ خواسته‌ها و اثرگذاری‌ها” به مناسبت سی اُمین سالگرد ارتحال ملکوتی بت شکن زمان، احیاگر اسلام راستین، هدایت گر مسلمین و بیدار گر بشریت به ویژه مستضعفان جهان از سوی نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این همایش  عصر دیروز با حضور شخصیت های افغانستانی و ایرانی به شمول آقای پژمان فر نماینده مردم مشهد مقدس در مجلس شورای اسلامی، آقایان قاسمی و زراعتی مدیر کل و معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی، آقای قاسمیار عضو شورای عالی صلح افغانستان، نمایندگان و مسوولین تشکل های مرتبط با مهاجرین و صدها زن و مرد در تالار مهندس مشکی شهر مشهد مقدس برگزار شد.

 

در آغاز مراسم، سید وحیدالله حبیبی مسوول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، طی سخنان کوتاهی ضمن عرض خیر مقدم به حضار و تسلیت سی اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، با اشاره به حساسیت اوضاع منطقه، طرح و نقشه های دشمنان اسلام،  از تمام مهاجرین افغانستانی خواست تا دوشادوش برادران و خواهران ایرانی خود، فردا در راهپیمایی روز جهانی قدس به صورت گسترده حضور یابند.

n00186004-t

خانم نظری از مسوولین بخش بانوان نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس مقاله ای پیرامون ابعاد مختلف شخصیت امام راحل(ره) را به خوانش گرفت.

 

سپس سید اسماعیل قاسمیار عضو شورای عالی صلح افغانستان گفت: شخصیت هایی که در عصر حاضر  از همه اول خود را ساخته اند و قادر شدند تاریخ جهان را بسازند شمارشان اندک است که در راس همه امام خمینی(ره) قرار دارد.

nf00186004-1

وی تصریح کرد: بدون گزاف امام راحل کتیبه های عظیمی را از ظلمت و تاریکی به سوی روشنایی و نور سوق داد و همگان به  این نقش اثرگذار و ماندگار امام راحل  در حافظه های ما و شما و همه مسلمانان و مستضعفان جهان محفوظ خواهد ماند.

 

اقای قاسمیار در قسمت دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: امسال متاسفانه امریکا، رژیم صهیونیستی با همراهی عده ای از کشورهای اسلامی، جریانی را به نام معامله قرن به راه انداخته اند تا مساله فلسطین به فراموشی سپرده شود اما این خواب و خیالی بیش نیست چرا که روزی فرا می رسد که آزادی قدس و بازگشت فلسطینی ها و احقاق حقوقشان را شاهد خواهیم شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین پژمان فر نماینده سابق مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی که همکاری و تعامل خوبی در راستای حل مشکلات مرتبط با مهاجرین افغانستانی دارد، طی سخنانی اظهار داشت: پیام امام راحل (ره) این بود که راه نجات بشریت برای برون رفت از بحران های پیش روی تمسک به دین و باورهای دینی آن هم با قرائتی که اهل بیت معصوم (ع) بیان کرده اند ، می باشد.

nf00186004-2

وی در تکمیل مطلب فوق گفت: امروز پیام امام راحل (ره) از یک ادعای صرف خارج شده و به یک گفتمان جهانی تبدیل شده است و  امروز در اقصی نقاط دنیا شیفتگان، ارادتمندان فراوانی به این فکر در اقصی نقاط دنیا به این باور دل بستند و اعتقاد پیدا کردند که در صورت تمسک به این مسیر میتوانند نجات پیدا کنند، البته این موضوع انحصار به فضای اطراف ما و خاورمیانه ندارد، به آسیا ندارد. شما در آفریقا نگاه بکنید، موج گرایش به اسلام و موج اسلام خواهی، یک موج بسیار گسترده است. در اروپا نگاه بکنید امروز این مسئله به شدت رو به توسعه است.

 

در ادامه مراسم، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی سخنان مبسوطی پیرامون اندیشه شخصیتی امام راحل(ره) سخن گفت و وضعیت کنونی جهان اسلام را مورد بررسی قرار داد.

 

ایشان در بخشی از سخنان خود که مشروح آن در گزارشی جداگانه منتشر می شود، بحث اخلاق در سیاست خارجی بحث خیلی مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: حضرت امام خمینی(ره) در بحث مبارزات خودش و تداوم این مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام، بحث اخلاق در سیاست خارجی را در محراق توجه خود قرار داد و مبتنی بر این ویژگی و خصوصیت هم حرکت کرد، موضوعی که در رابطه با مدیریت کلان اجتماع و یک مملکت و حتی دنیا خیلی ضروری و اساسی است.

 

حسینی مزاری با اشاره به تاثیر گذاری نظام اسلامی در سطح دنیا متذکر شد، بسیاری از حرکت هایی که در این نظام وجود داشته به عنوان گفتمان در میان مسلمان ها مطرح است به خاطر رعایت اصل اخلاق در سیاست خارجی می باشد بدین معنا که آن چیزی که در محور اخلاق بچرخد و وجود داشته باشد، در عرصه سیاست خارجی خودشان قابل پیگیری می داند اما اگر خارج از این باشد طبعا قابل پیگیری نخواهد بود این درحالی است که محور سیاست خارجی بسیاری از کشورها منافع ملی و مادیشان می باشد و برای رسیدن به هدفشان استفاده از هر وسیله ای  را توجیه می کنند.

n00186004-b

حسینی مزاری خاطر نشان کرد: کشورهایی که در رابطه با افغانستان کار می کنند و حتی در عرصه مسائل افغانستان حضور دارند، به منافع مادیشان توجه دارند و اصلا خون انسان برای این ها ارزش ندارد، خرابی و آبادی افغانستان برای این ها معیار نیست، و برای رسیدن به منافع مادی و منافع ملی خودشان، هیچ اخلاقی و هیچ معیار انسانی را در نظر ندارند.

 

شایان ذکر است که تلاوت قرآن توسط قاری بین المللی کشورمان سید محمد سبحان حسینی، اجرای سرود انقلابی توسط آل طاها مربوط به مرکز تبیان و اهدای لوح تقدیر به آقای پژمان فر از دیگر برنامه های این همایش باشکوه بود.

 

گزارش کامل این همایش باشکوه متعاقبا ارسال می شود