• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27713
  • 422 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رفتار اسلامی در خانواده زمینه‌ساز رشد اجتماعی و پایه‌گذار تمدن اصیل محمدی است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدجواد قاسمی در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، در مورد این موضوع که صدیقین شامل چه کسانی می‌شود، به ایراد سخن پرداخت.   حجت‌الاسلام قاسمی طی سخنانی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدجواد قاسمی در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، در مورد این موضوع که صدیقین شامل چه کسانی می‌شود، به ایراد سخن پرداخت.

 

حجت‌الاسلام قاسمی طی سخنانی در این مراسم گفت: در نماز خواندن باید جدّیت زیادی به خرج بدهیم، از خداوند چه می‌خواهیم؟ دعا می‌کنیم که خدایا ما را به راه راست هدایت کن، راه چه کسانی؟ کسانی که نعمت دادی، این‌ افرادی که به آنها نعمت دادی، صدیق هستند. صدیق چه صفاتی دارد؟ صدیق کسی است که عارف به حقوق مردم است، کسی که تلاش می‌کند این حقوق را رعایت کند و در برابر مردم و خانوادۀ خود تواضع کند.

 

وی ادامه داد: اگر ما هر روز این دعا را می‌کنیم که صدیق باشیم باید آن را عملی کنیم، صرفا دعا کردن فایده‌ای ندارد، بلکه باید در راستای آن قدم برداریم.

 

حجت‌الاسلام قاسمی با اشاره به یکی از احادیث پیامبر اسلام در مورد این که چه کسانی به راحتی می‌توانند صدیق شوند، گفت: امیر مومنان امام علی علیه‌السلام فرمودند “روزی در حالى که فاطمه (س) نزدیک من نشسته بود و من عدس پاک می‌کردم، پیامبر صلی الله علیه و اله وارد شدند و فرمودند: ای اباالحسن! عرض کردم لبیک یا رسول اللَّه! فرمود: آنچه می‌گویم بشنو زیرا من هیچ حرفی نمی‌زنم مگر اینکه به امر پروردگار است، مردى که به زن خود در خانه کمک کند، خدا ثواب یک سال عبادتی را که روزها روزه باشد و شب‌ها به قیام و نماز ایستاده باشد به او می‌دهد.

 

همچنین خداوند ثواب صابران و ثواب یعقوب و داود و عیسی علیهم‌السلام را به او عطا خواهد کرد. یا على هر که در خانه در خدمت خانواده خود باشد و آن را ننگ نداند خدواند نام او را جزو شهدا می‌نویسد و ثواب هزار شهید را در هر روز شب برای او محاسبه می‌کند. برای هر قدمی که بر می‌دارد ثواب یک حج و عمره می‌نویسد و به هر رگی که در بدن اوست در بهشت شهری به او عنایت می‌کند. یا على یک ساعت خدمت کردن در خانه از عبادت هزار ساله و هزار حج و هزار عمره بهتر است.

 

خدمت کردن به عیال از آزاد کردن هزار بنده و هزار جهاد و عیادت هزار بیمار و شرکت در هزار نماز جمعه وشرکت در هزار تشییع  جنازه و سیر کردن هزار گرسنه و پوشاندن هزار برهنه گرفتن هزار اسیر در راه خدا بهتر است. ثواب خدمت کردن به خانواده از هزار دینار صدقه دادن به درویشان بهتر است. خدمت به عیال از خواندن تورات و انجیل و زبور و قرآن برای او بهتر است و از هزار اسیر که بخرد و آنها را در راه خدا آزاد کند برتر می‌باشد. برای او از صدقه دادن هزار شتر به نیازمندان بهتر است. از دنیا بیرون نمی رود مگر اینکه جای خود را در بهشت می‌بیند.

 

یا على هر کسی خدمت کردن به خانواده خود را ننگ نداند خداوند او را بدون حساب به بهشت داخل می‌کند. یا على خدمت کردن به عیال کفاره گناهان کبیره است و غضب پروردگار را فرو می‌نشاند و مهریه او حور العین است. حسنات و درجات را زیاد می‌کند. یا على خدمت نمی‌کند عیال  خود را مگر کسی که صدیق یا شهید باشد یا مردی که می خواهد خدا خیر دنیا و آخرت را به عنایت کند.”

 

قاسمی با توجه به حدیث فوق اظهار داشت: این همه ثواب شامل کمک کردن به خانواده، برادران دینی و پدر و مادر هم می‌شود، من تا هنوز حدیثی با این همه ثواب ندیده‌ام؛ بنابراین ارزش این کار بسیار مهم و اثرگذار در دنیا و آخرت می‌باشد.

 

این عالم دینی گفت: یکی از سوالاتی که در ذهن به وجود می‌آید این است که چطور این همه ثواب در این کار مستحبی نفهته است؛ علت‌های زیادی دارد اما یکی از کوچک‌ترین نکات آن ضعف خانم‌ها و قدرت آقایان است.

 

وی ادامه داد: خانم‌ها شدیدا از لحاظ روحی، جسمی و عاطفی در ضعف قرار دارند، و نیاز به محبت آقا دارد، فرزندان خانواده نیاز به محبت دارند.

 

او همچنین اظهار داشت: آقایان اگر به خانواده خود محبت نکنند و آنان را مورد توجه خود قرار ندهند، درست نبوده و شدیدا اشتباه است.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی افزود: اگر ما طوری که پیامبر اسلام فرمودند با خانواده خود رفتار کنیم از مشکلات و معضلاتی که امروزه در خانواده‌ها مشاهده می‌شود، رها می‌گردیم.

 

او رفتار اسلامی در خانه را عاملی در جهت رشد اجتماع عنوان کرد و گفت: ما باید با رفتار درست اسلامی، تمدن اصیل محمدی را برای انقلاب جهانی امام زمان عج پایه‌گذاری کنیم.