• تاریخ انشار: ۴ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13599
  • 448 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رفتار صحیح با والدین نتیجه ی نهادینه شدن باورهای درست در انسان است

بصیر احمد حسینی؛ یکی از اعضای فعال بخش دانشجوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درمشهد مقدس،  در مراسم عزاداری شب پنجم محرم الحرام در حسینیه شهید مصباح با توجه به اهمیت جایگاه پدر و مادر گفت : وقتی فردی را می بینیم با پدر و مادر خود رفتار مناسب و معقولی دارد به باورهای […]

بصیر احمد حسینی؛ یکی از اعضای فعال بخش دانشجوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درمشهد مقدس،  در مراسم عزاداری شب پنجم محرم الحرام در حسینیه شهید مصباح با توجه به اهمیت جایگاه پدر و مادر گفت : وقتی فردی را می بینیم با پدر و مادر خود رفتار مناسب و معقولی دارد به باورهای صحیحش پی می بریم و بر عکس اگر کسی رفتار غیر معقول یا ناسالمی با والدین خود دارد می فهمیم که باور های غلط در ذهن این شخص جای گرفته است.

 

حسینی افزود: جایگاه پدر و مادر همین بس که خداوند متعال قبل از خلقت آسمان و زمین ، اولین فرمانی که به قلم داد این بود که بعد از توحید بنویس که رضایت من در رضایت پدر و مادر است .

 

وی در ادامه گفت: خداوند اطاعت از خودش را در اطاعت از والدین دانسته و کسی که رضایت خدا نصیبش شود دچار فراوانی نعمت ها و فرصت ها می شود.

 

نامبرده در ادامه به داستانی اشاره کرد و گفت: فردی خدمت امام حسن مجتبی(ع) رسید و عرض کرد من به درجه ای از ایمان به خدا رسیدم که دوست دارم همیشه فقیر و مریض باشم و با خدا ارتباط برقرار کنم. حضرت فرمود: خوب است ولی می خواهی یک چیزی بگویم که از این بالاتر باشد؟ آن فرد عرض کرد: بله! حضرت فرمودند: رضایت خدا را به دست آور و بدان رضایت خدا در رضایت پدر و مادر است .

 

حسینی به برکات رضایت والدین اشاره کرد و گفت: برکت در روزی ، لذت زندگی و توفیقات و موفقیت در امور از احسان به پدر و مادر نشات می گیرد.

 

علامه مجلسی می گوید از پدرش در مورد تربیت او سوال کردند و وی در این مورد گفت: یک شب در حال مناجات با خدا بودم . حال خوشی دست داد . گفتم شاید هر دعایی کنم مستجاب شود . یکباره دیدم محمد باقر (علامه مجلسی) از گهواره گریه کرد . گفتم در حق همین بچه دعا کنم که خدایا عمر او را مفید و با برکت قرار بده.

 

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از گرفتاری ها و سلب توفیق ها به خاطر رفتار نامناسب با پدر و مادر است. گاهی گره هایی در زندگی انسان است که دلیلش اذیت کردن والدین است.

 

بصیر احمد حسینی با بیان حدیثی از امام صادق(ع) ، گفت: امام صادق (ع)می فرماید “اگر کسی با تندی و نفرت به پدر و مادرش نگاه کند انگار به آنها ظلم کرده به طوری که در قرآن کریم آمده:”اگر پدر و مادرت گفت که به من(خدا) شرک بورز ، از آنها پیروی نکن ولی حق نداری به انها تندی کنی و کریمانه با آنها صحبت کن”