• تاریخ انشار: ۳ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26434
  • 430 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رفتار محترمانه با علما و دانشمندان در اسلام مورد تاکید قرار گرفته است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)حجت السلام و المسلمین مروج زاده، سه شنبه شب در مراسم هفتگی دعای توسل در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس، طی سخنانی به تشریح “وظایف اجتماعی از منظر قرآن و نهج البلاغه” پرداخت.   حجت السلام و المسلمین مروج زاده طی این سخنرانی با بیان این که وظایف اجتماعی انسان […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)حجت السلام و المسلمین مروج زاده، سه شنبه شب در مراسم هفتگی دعای توسل در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس، طی سخنانی به تشریح “وظایف اجتماعی از منظر قرآن و نهج البلاغه” پرداخت.

 

حجت السلام و المسلمین مروج زاده طی این سخنرانی با بیان این که وظایف اجتماعی انسان ها در تمامی عرصه ها وجود دارد و ما باید در این قضایا جدی باشیم افزود:دنیا محل کاشت اعمال هاست که در این راستا ما میتوانیم وظایف اجتماعی خود را به نحوه احسن انجام دهیم چرا که حساب رسی در آخرت مو به مو صورت می گیرد.

 

وی در بخشی از سخنان خود به وظایف اجتماعی مردم نسبت به علما اشاره کرد و گفت:یکی از مسائلی که امروز نادیده گرفته شده و به آن توجه نمی شود، نحوه برخورد مردم با علما است،بر اساس احادیث مردم باید خود را به عالِم نزدیک نمایند، اما امروزه این امر نادیده گرفته می شود.

 

حجت السلام و المسلمین مروج زاده روایتی از  پیامبر اکرم(ص) نقل کرد که در آن آمده است، وقتی عالِمی را می بینید از آن روی برنگردانید و آن را مورد احترام خود قرار دهید.

وی همچنین گفت: امام على علیه السلام هم در این رابطه می فرمایند:با دانشمندان بنشین، تا دانشت افزون و ادبت نیکو و جانت پاک گردد.

 

این عالم دینی افزود:علمای زیادی در سطح دنیا خصوصا افغانستان داشته ایم که طلبه های زیادی را تربیت کرده اند و باید از سوی مردم مورد احترام قرار بگیرند.