• تاریخ انشار: ۸ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18946
  • 880 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رمضان ماه تمرین صبر، حصار جوانان در برابر گناهان است/خانواده ها باید دختران شان را به روزه گرفتن عادت دهند

در گفتمان پژوهشی تحلیلی این هفته بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل که تحت عنوان” روزه داری دختران از نگاه عرف و شرع در محیط زندگی” برگزار شد، بر فواید فردی، خانوادگی و اجتماعی روزه تأکید شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، فاطمه یعقوبی، استاد مدرسه علمیه زینب الکبری در […]

در گفتمان پژوهشی تحلیلی این هفته بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل که تحت عنوان” روزه داری دختران از نگاه عرف و شرع در محیط زندگی” برگزار شد، بر فواید فردی، خانوادگی و اجتماعی روزه تأکید شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، فاطمه یعقوبی، استاد مدرسه علمیه زینب الکبری در این نشست که با حضور بانوان فرهنگی برگزار شده بود، گفت: روزه یک کلاس تربیتی عملی برای هر چه بهتر زندگی کردن است.

 

وی گرفتن روزه را منوط به رسیدن به سن تکلیف دانست و گفت: سن تکلیف در اسلام بر اساس بلوغ تعیین شده است، یعنی وقتی نشانه های بلوغ (احتلام برای پسران و حیض برای دختران است) حاصل شود؛ شخص به سن تکلیف می رسد.

 

بانو یعقوبی با ابراز اینکه برخی از دختران که به سن بلوغ میرسند، توان روزه گرفتن را ندارند. گفت: بنای دین اسلام بر سخت گیری و مشقت افراد نیست. بلکه احکام و دستورات با توجه به شرایط خاص برای افراد واجب می شود و زمینه تکامل انسانها را فراهم می کند و همین منعطف بودن دین نسبت به افراد سبب شده که دین سهل و آسان باشد.

 

به گفته بانوی یعقوبی صبر و تحمل دختران نسبت به پسران بیشتر است به همین اساس سن تکلیف دختران نسبت به پسران پایین تر است.

 

وی به نقل از دفتر استفتائات امام خامنه ای در خصوص حکم روزه گرفتن دخترانی که به سن تکلیف رسیده اند، اظهار داشت: دختر خانم های روزه اولی به دو گروه تقسیم می شوند که یک گروه از لحاظ جسمی توانایی گرفتن روزه را دارا بوده و رشد خوب و کاملی داشته اند.

 

و گروه دوم دخترهایی هستند که به سن تکلیف رسیده اند، اما رشد و توانشان در حد کودکان ۵ ساله بوده و تحمل گرسنگی را نخواهند داشت، لذا روزه گرفتن بر آنها هنوز واجب نشده است. همان طور که بر افراد مسن و کم توان نیز واجب نیست.

 

خانم یعقوبی علاوه کرد: خانواده ها، بخصوص مادران وظیفه دارند که قبل از رسیدن ماه مبارک رمضان به دختران شان که در حال تکمیل نمودن سن تکلیف هستند، روزه داری یاد بدهند.

 

به اساس گفته های وی، خانواده ها می توانند با بیدار نگه داشتن این دخترها تا سحر هم از لحاظ تامین آب مورد نیاز بدن و هم تغذیه تا زمان اذان به آنها کمک کنند.

 

این کارشناس علوم دینی با ابراز تاسف گفت: خانواده هایی هم هستند که وقتیکه دختران شان به سن تکلیف میرسند، آنان را ضعیف جلوه میدهند و میگویند که توان روزه گرفتن را ندارند که این خود بالای روحیه دختران تاثیر منفی دارد.

 

وی تاکید کرد: خانواده ها باید برای تشویق آنعده دختران شان که به سن تکلیف رسیده اند بکوشند تا آمادگی بیشتری برای ماه مبارک رمضان داشته باشند.

 

خانم یعقوبی تصریح کرد که فواید روزه گرفتن از نظر پزشکی و علمی به خصوص برای جوانان و نوجوانان به اثبات رسیده است. از جمله این فواید می‌توان به سم زدایی، کاهش فشار خون، برطرف شدن بیماری های التهابی، کاهش قند خون، تجزیه چربی ها و… اشاره کرد.

 

بر اساس آخرین دستاوردهای پزشکی، روزه کاهش وزن و رژیم غذایی سالم را ترویج می‌کند، همچنین روزه ایمنی بدن را افزایش می دهد.

 

تحقیقات علمی نشان داده است که روزه گرفتن به ترک اعتیاد کمک می کند، عمر را افزایش می دهد و فعالیت مغز را بهبود می بخشد و همچنین روزه به روشن فکری می انجامد و پوست را صاف و از جوش جلوگیری می‌کند.

 

بانو یعقوبی با بیان اینکه روزه داری تنها به نخوردن و نه آشامیدن نیست. افزود: در ماه مبارک رمضان باید ما مسلمانان الگویی برای دیگر مردم دنیا باشیم، زیرا گرفتن روزه پیامدهای مثبت فردی و اجتماعی زیادی به دنبال دارد. از جمله روزه باعث مساوات و برابری می شود زیرا: خداوند روزه را بر همه اعم از فقیر و غنی واجب کرد تا به وسیله آن اغنیا از حال فقرا باخبر شوند و زمینه هرگونه فقر و تبعیض و نابرابری از روی زمین برداشته شود.

 

همچنین روزه باعث افزایش محبت و اهتمام به امر به معروف و نهی از منکر می شود.

 

روزه سبب افزایش انفاق و احسان فردی و گروهی، رعایت حال همه افراد، تمرین صبر به خصوص حصار جوانان در برابر گناهان می باشد.

 

بر اساس گزارش ها، کاهش آمار تخلفات در کشورهای اسلامی از دیگر برکات ماه مبارک رمضان به شمار می رود.

 

به گفته وی، روزه باعث تقویت اراده افراد، تعدیل مصرف ها و جلوگیری از اسراف و همچنین فرصتی برای رفع کدورت‏ها است.

 

به باور خانم یعقوبی ماه رمضان ماه تعلیم دعا و ماه تبلیغ و ارشاد و حضور در درگاه الهی است. روزه به انسان ها عزّت و کرامت می‏دهد، و رمضان بیانگر وحدت مسلمانان جهان است.

 

به طور کلی، بیان فواید و حکمت های اجتماعی روزه نشان می دهد که روزه یک کلاس تربیتی عملی برای هر چه بهتر زندگی کردن است. از همین جاست که در صدر اسلام، جامعه اسلامی از نظر سلوک اجتماعی و معاشرت افراد با یکدیگر از مترقی ترین اجتماعات بوده است.

 

لذا با توجه به اوضاع کنونی، مسلمانان بیش از گذشته به درس آموزی از ماه مبارک رمضان نیاز دارند و باید بکوشند این ثمره های عالی اجتماعی روزه را هر چه بیشتر در جامعه خود آشکار سازند.

خانم یعقوبی دراخیرسخنان خود گفت: در کشورما افغانستان بیش از ۵۰ درصد مردم زیرخط فقر زندگی می کنند، لذا با توجه به تعالیم اجتماعی روزه ، باید تاجران و مردم خیّر در این ماه مبارک، دست بینوایان و فقرا را بگیرند.

گفتنی است که گفتمان های تحلیلی و پژوهشی هفته وار با موضوعات اجتماعی و فرهنگی به منظور بالا بردن سطح آگاهی جوانان، خانواده های آنان و جامعه برگزار می شود.