• تاریخ انشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25531
  • 467 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رمضان ماه خودشناسی و خودیابی؛ تربیت روحی یکی از شاخصه‌های مهم ماه رمضان است

به گزارش خبر گزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “رمضان ماه احساس خود و درک دیگران”، صبح امروز پنج‌شنبه(۲۶ ثور) از سوی دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل برگزار شد.   مضان مکتبی برای رشد روح، افکار و اندیشه مستعد آدمی سید مرتضی سجادی، استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان گفت: “رمضان […]

به گزارش خبر گزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “رمضان ماه احساس خود و درک دیگران”، صبح امروز پنج‌شنبه(۲۶ ثور) از سوی دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل برگزار شد.

 

مضان مکتبی برای رشد روح، افکار و اندیشه مستعد آدمی

سید مرتضی سجادی، استاد دانشگاه و کارشناس این گفتمان گفت: “رمضان در حقیقت مکتبی است برای رشد روح، افکار و اندیشه مستعد آدمی”.

 

به گفته او، از طلوع آفتاب تا غروب، خودداری کردن از خوردن، آشامیدن، دیدن و شنیدن غیرمشروع، در حقیقت شنا کردن در دریای بیکران رحمت الهی است که به جز رمضان در وقت دیگر میسر نیست.

 

به عقیده سجادی، این امساک کردن‌ها در رمضان یقینا به مرور زمان بالای رفتار، گفتار و عملکرد انسان تاثیر می‌گذارد و مثال عینی آن که همه ساله عملا در جامعه تجلی می‌کند، کاهش آمار جرایم است، و این روند اندک اندک خانواده‌ها و جامعه را از آلودگی‌ها پاک و به طرف سلامتی پیش می‌برد.

 

به باور وی، احساس خود و یا خودشناسی تنها با امساک از خوردن در رمضان میسر نیست، بلکه در کنار آن پرهیز از محرمات و منهیات دیگر غیر از مبطلات روزه است که می‌تواند احساس انسانی و محبت را در وجود انسان زنده کند.

 

این استاد دانشگاه اضافه کرد: یکی از خصوصیات رمضان احساس و درک اختلافات طبقاتی در جامعه به خصوص در عرصه اقتصادی است و ثروتمندان با چشیدن طعم گرسنگی و تشنگی به یاد فقرا و مستمندان می‌افتند و بالاخره نظام ناموزون و اختلافات طبقاتی فروکش می‌کند و حداقل احساس همه در یک مورد یکی می‌شود.

 

رمضان فرصتی برای غفلت‌زدایی و برگشتن به زندگی واقعی و فطری

در همین حال، خانم آمنه هاشمی، کارشناس دیگر این گفتمان، به فواید اجتماعی روزه و یا به عبارت دیگر درک دیگران در رمضان اشاره کرد و گفت: “اگر انسان روزه‌دار جز تحمل تشنگی و گرسنگی، درک و احساس دیگری نداشته باشد و تحولی در وجودش ایجاد نشود، خسرالدنیا والاخره خواهد بود، پس لازم است که در رمضان با تربیت نفس در کنار رسیدگی به خود، درد و آلام دیگران و همچنین واقعیت‌های روزمره زندگی دیگران را نیز درک کرد”.

 

خانم هاشمی افزود: انسان اکثر اوقات درغفلت به سر می‌برد، لذا رمضان فرصتی برای غفلت‌زدایی و برگشتن به زندگی واقعی و فطری است که یکی از اهداف خلقت نیز به شمار می‌رود.

 

او همچنان اظهار داشت: وحدت و همدیگرپذیری در یک جامعه، زندگی عمومی را گوارا می‌سازد، اما ایجاد این همبستگی در هر زمانی، کار دشواری خواهد بود و هر وقت نمی‌شود این احساس را در وجود همگان زنده کرد، پس رمضان بهترین فرصت برای چیدن انسان‌ها کنارهم در یک فضای وحدت و برادری می‌باشد.

__۲

چرا رفتار یک عده نه تنها اصلاح نمی‌شود، بلکه خشونت‌بارتر می‌گرد؟

در ادامه سید مرتضی سجادی در پاسخ به این‌که اگر رمضان سازنده است، پس چرا رفتار یک عده نه تنها اصلاح نمی‌شود، بلکه خشونت‌بارتر می‌گردد و چرا یک عده به جای ایجاد وحدت به اختلافات دامن می‌زنند؟ گفت: “اولا برای نهادینه شدن فرهنگ رمضانی و عبور از شعار به مرحله عمل، باید مراجع دینی تقویت شود، زیرا یکی از دلائل ناهنجاری‌های اجتماعی دور شدن مردم از مسائل دینی است”.

 

او همچنان ابراز داشت که مراجع دینی و کسانی که فرهنگ‌ساز جامعه هستند، باید با امکانات روز و به شیوه مدرن و پیشرفته وارد عمل شوند تا پاسخ‌گوی نیازمندی‌های مردم در هر شرایط و زمان باشند.

 

از طرفی هم به گفته سجادی، پایین آمدن جرایم در رمضان خود دلیل بر تاثیر آن بالای روحیات افراد جامعه است و نیاز به دلائل دیگر ندارد، البته جدا از یک عده افراد که رمضان را از غیررمضان تشخیص داده نمی‌توانند و نمی‌خواهند هم درک کنند و دست به خودسازی بزنند.

 

او در ادامه سخنان خود تاکید کرد که تقویت مراجع دینی برای نهادینه شدن ارزش‌هایی که بیان شد، به این معنی نیست که آن‌ها اصلا کاری نکرده‌اند، بلکه این مردم اند که با آن‌ها بی‌مهر بوده، به دستورات عمل نمی کنند و با علکرد ناشایست خود، مراجع دینی را ضعیف و نظام سکولاریستی و سرمایه‌داری و در کنارش لاقیدی‌ها و بی‌دینی را تقویت می‌کنند.

 

این استاد دانشگاه با اظهار تاسف گفت: امروز رسانه‌ها در افغانستان برای تضعیف ارزش‌ها تقریبا هم‌دست شده و تبلیغات غیردینی بیشتر از دینی در قالب‌های مختلف به نشر می‌رسد، بنابراین یگانه راه حل این است که تبلیغات اسلامی را توام با رفتار دینی و به شیوه مدرن و به روز تقویت کنیم.

 

اخلاق رمضانی

در ادامه بحث، خانم هاشمی به عامل تقویت اخلاق رمضانی پرداخت و گفت: وقتی که نفس انسان تربیت شد، آن جوهره انسانی وعلائم رستگاری خود به خود به وجود می‌آید و روزه‌داری خود عامل به وجود آمدن اوصاف حمیده در وجود انسان است.