• تاریخ انشار: ۲۲ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 8967
  • 502 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رهبر نقش حیاتی را در سازندگی جامعه دارد

امام خمینی(ره) افزون بر اینکه در عرصه علم و فقاهت سر آمد روزگار خود بود با مطرح کردن اندیشه ولایت فقیه نقش بی بدیلی را برای روحانیت بوجود آورد. ……………………   حجت الاسلام و المسلمین سید جواد موسوی دایکندی، در همایشی که به مناسبت فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) […]

امام خمینی(ره) افزون بر اینکه در عرصه علم و فقاهت سر آمد روزگار خود بود با مطرح کردن اندیشه ولایت فقیه نقش بی بدیلی را برای روحانیت بوجود آورد.

……………………

 

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد موسوی دایکندی، در همایشی که به مناسبت فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شده بود، ضمن تبریک و تهنیت این روز خجسته، فعالیت های گسترده مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به رهبری حجت الاسلام و المسلمین آقای حسینی مزاری را درعرصه های مختلف ستوده و تاکید کرد که من از نزدیک نظاره گر خدمات بزرگ ایشان هستم.

او همچنان گفت: تعداد زیادی از جوانان که سالها با آقای حسینی مزاری همگام بوده و در این مرکز آموزش دیده اند مراتب بلند علم و دانش را طی کرده و فعلاً در نقاط مختلف دنیا مشغول فعالیت هستند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، او که حول موضوع (انقلاب اسلامی و علما؛ مسولیت علوی یا عزلت دنیوی) سخن میگفت، با تاکید بر اینکه نمی توان خدمات صادقانه و مدیریت دقیق آقای مزاری را در عرصه های فرهنگی و اجتماعی انکار کرد، افزود: در افغانستان کمتر دیده می شود که یک مجمع فرهنگی چنین مخلصانه و متواضعانه کارهایی به این بزرگی و وسعت را انجام داده باشد.

 

آقای موسوی، در ادامه سخنان خود پیرامون انقلاب اسلامی و علما؛ مسوولیت علوی یا عزلت دنیوی، صحبت کرد و گفت: حضرت امام علی(ع) که بعد از رسول خدا(ص) نخستین شخصیت جهان اسلام، که کلماتش مافوق کلمات مخلوق و ما دون کلام خالق است، جملاتی را برای ما بیان کرده که بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

 

موسوی گفت: امام علی(ع) می فرماید هر طایفه و مردم نیازمند یک پیشوای عالم و دانا است که از نور علم آن رهبر مستفید شوند و تاریکی از نور به واسطه هدایت او تشخیص دهند.

 

به گفته او از دیدگاه امام علی(ع)، رهبر نقش حیاتی را در سازندگی جامعه دارد.

این شخصیت فعال فرهنگی دینی افزود: امام ادامه میدهد بعد از رسول خدا(ص) پیشوای شما من هستم و اما میدانم که شما مثل علی زندگی کرده نمی توانید اماحداقل مرا کمک کنید یعنی جهت را انتخاب کنید که با جهت علی سازگار باشد و در مسیر مخالف حرکت نکنید.

 

به گفته آقای موسوی، امروز خیلی از مسلمانان با وجود اینکه ادعای مسلمانی و حتی ادعای رهبری و پیشوایی دارند رفتارشان در تضاد با رفتار علی است.

 

آقای موسوی همچنان اظهار داشت: علمای اسلامی و تحصیل کردگان حوزات علمیه بودند کسانی مانند حضرت امام خمینی(ره) که با اقتدا به مولای شان حضرت علی (ع) همیشه احساس مسوولیت می کردند و به جوامع بشری و اسلامی خدمات فراوانی را انجام دادند.

 

به گفته این عالم دینی، علما فقط در انقلاب اسلامی ایران و پیروزی جهاد مردم افغانستان نقش نداشتند، بلکه از سالها قبل فعالیت های مبارزاتی شان در کشورهای اسلامی ادامه داشته است.

 

رئیس بنیاد فرهنگی کوثر علاوه کرد: انقلاب اسلامی ایران و افغانستان با این بزرگی و گستردگی پیش زمینه هایی لازم داشت که علما آنرا تدارک دیده بودند.

 

به گفته وی، ده ها سال پیش از انقلاب و قرنها قبل از آن علمای اسلام مشغول فعالیت بودند و انقلاب را زمینه سازی کردند.

 

علمای اسلام به پیروی از امام شان حضرت علی(ع) در عرصه های مختلف علمی، سیاسی و اجتماعی مراتب مختلف را طی کرده و گزینه ها و راهکار های متعدد را به کار بستند تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

 

حجت الاسلام والمسلمین موسوی دایکندی، یاد آور شد: علمای جهان اسلام برای ایجاد تحول و بیداری اسلامی در عرصه های مختلفی چون تبلیغ دین و ارزشهای اسلامی، تهذیب اخلاق مردم، خدمت صادقانه به مردم و روشنگری مردم در جهت شناساسی انحرافات تلاش بی دریغی کردند.

 

وی ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی برخی از علما گوشه عزلت را برگزیدند و به زعم خودشان در سیاست دخالت نمی کردند، اما علمای بیدار و مسوولیت پذیر مانند حضرت امام خمینی(ره) در برابر انحرافات و نابسامانی ها همواره احساس مسوولیت می کردند.

 

حجت الاسلام موسوی دایکندی، ابراز داشت: امام خمینی(ره) افزون بر اینکه در عرصه علم و فقاهت سر آمد روزگار خود بود با مطرح کردن اندیشه ولایت فقیه نقش بی بدیلی را برای روحانیت بوجود آورد.