• تاریخ انشار: 11 مارس 2019
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 24365
  • 520 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

روحیه استعمار و استکبار ستیزی قیام ۲۴ حوت باید حفظ شود

مسئول مرکز تبیان در هرات گفت: باید قیام ارزشمند ۲۴ حوت هر سال گسترده تر از سالهای قبل بصورت مردمی و با برگزاری نمایشگاه ها و سمینارهای علمی خصوصا در نهاد های علمی و تحصیلی برای جوانان به بحث و بررسی گرفته شود، تا فرهنگ مبارزه با سلطه همچنان برای نسل های بعد حفظ شود. […]

مسئول مرکز تبیان در هرات گفت: باید قیام ارزشمند ۲۴ حوت هر سال گسترده تر از سالهای قبل بصورت مردمی و با برگزاری نمایشگاه ها و سمینارهای علمی خصوصا در نهاد های علمی و تحصیلی برای جوانان به بحث و بررسی گرفته شود، تا فرهنگ مبارزه با سلطه همچنان برای نسل های بعد حفظ شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات به مناسبت فرارسیدن سالروز قیام ۲۴ حوت مردم هرات در گفتگو با خبرگزاری آوا گفت: حافظه تاریخی افغانستان مملو از حماسه ها، ایثارگری ها و رشادت هایی است که پیامد های آن منجر به تشکیل صفحات زرین در تاریخ شده است .

 

وی افزود: افغانستان کشوری است که مردمش با روحیه سلحشوری، رشادت، استکبار و استعمار ستیزی پرورش یافته و بر علیه زور گویان، استثمارگران و کسانی که در صدد سلطه بر این سرزمین بودند آرام ننشسته و حرکت های مهم را انجام دادند.

 

نایاب با اشاره به قیام ۲۴ حوت مردم هرات ادامه داد: در بعضی از این‌حرکت ها تعداد زیادی از مردم جان شیرین شان را از دست دادند و یکی از این حرکت ها قیام مقتدرانه ۲۴ حوت مردم هرات بود که منجر به شهادت عده کثیری از آنان شد.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تصریح کرد: این قیام باعث شد که حرکت های انقلابی و مبارزاتی دیگری در اقصی نقاط کشور شکل بگیرد که از جمله قیام سوم حوت سال ۱۳۵۸ مردم کابل نیز متاثر از قیام ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷ مردم هرات بود.

 

وی اظهار داشت: یکی از ویژگی های مهم این حرکت، مردمی بودن این قیام است که در آن از تمام اقشار جامعه حتی نظامی های حکومتی همراه با مردم حضور داشته و این قیام را شکل دادند.

 

نایاب خاطر نشان ساخت:  مردمی نگه داشتن تجلیل از این ارزش، باعث ماندگاری فرهنگ رشادت و فرهنگ مبارزه با استعمار و سلطه گر برای نسل های بعدی می‌گردد.

 

به باور این آگاه امور سیاسی، اولین مسئولیت و رسالت ما در قبال قیام ۲۴ حوت ارج گذاشتن به آن خط و مسیر است.

 

وی تاکید کرد: باید قیام ارزشمند ۲۴ حوت هر سال گسترده تر از سالهای قبل بصورت مردمی و با برگزاری نمایشگاه ها و سمینارهای علمی، خصوصا در نهاد های علمی و تحصیلی برای جوانان به بحث و بررسی گرفته شود، تا فرهنگ مبارزه با سلطه هم چنان برای نسل های بعد حفظ شود.

 

این جامعه شناس و فعال فرهنگی همچنان اظهار داشت: دومین وظیفه ما در قبال این حرکت؛ تکریم و تقدیر از خانواده های شهدا و جانبازان این قیام می باشد، باید به خانواده های شهدا و جانبازان و مجاهدین این خط توجه جدی صورت بگیرد.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات افزود: از حرکت انقلابی ۲۴ حوت در کنار اینکه تجلیل عملی می‌شود باید در نشست های علمی، سمینار ها و میزگرد ها به بحث و بررسی گرفته شود تا اینکه بتوانیم فرهنگ ۲۴ حوت را بصورت منطقی، بنیادی و ماندگار، برای نسل های بعد روشن نمود.

 

وی در پایان گفت: این قیام یک حرکت ارزشی بوده و در زمان خودش ایجاب می کرده که برای حفظ ارزشهای این سرزمین عده کثیری جان شیرین خویش را از دست داده و اجازه ندهند که سرنوشت شان در واشنگتن و کرملین رقم بخورد و اگر هم خارجی ها می‌خواهند همکاری هایی داشته باشند نباید از موضع سلطه باشد، بلکه باید از موضع قدرت و عزت کشور ما با آنان برخورد صورت بگیرد.