• تاریخ انشار: ۴ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 24031
  • 1,616 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

روز زن، روز تجلیل از عفّت، وقار، حیا و جایگاه حقیقی زنان است/ بانوان مسلمان، حضرت زهرا (س) را الگو قرار دهند

اسلام یگانه دینی است که برای زنان، تمام حقوق انسانی را در نظر گرفته و در تمام امورات نظریات زنان را مهم دانسته است. سردمداران جهان غرب با تهاجم فرهنگی تلاش دارند تا برای زنان مسلمان شبهه‌ ایجاد کنند و می‌خواهند بانوان را از اصل‌شان دور بسازند.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ تحت […]

اسلام یگانه دینی است که برای زنان، تمام حقوق انسانی را در نظر گرفته و در تمام امورات نظریات زنان را مهم دانسته است. سردمداران جهان غرب با تهاجم فرهنگی تلاش دارند تا برای زنان مسلمان شبهه‌ ایجاد کنند و می‌خواهند بانوان را از اصل‌شان دور بسازند.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ تحت عنوان “روز زن” با حضور دانشجویان، دانش‌آموزان و طلاب حوزوات علمیه روز جمعه (۳ حوت) در مزارشریف برگزار گردید.

 

کارشناس این گفتمان حجت‌الاسلام علی‌اکبر نورالحق؛ آگاه مسائل دینی، روی سرفصل‌های “بازشناسی چهره زن دراسلام”، “حقوق زن دراسلام”، “رفع شبهات وارده در خصوص زنان” و “حضرت زهرا (س) الگوی زن مسلمان” صحبت نمود.

 

در ابتدا حجت‌الاسلام نورالحق با اشاره به سرفصل “بازشناسی چهره زن در اسلام” جایگاه زنان را در اسلام بسیار بالا دانست و با اشاره به آیه‌ی مبارکه‌ی (إِن الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقینَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرینَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعینَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصدَّقینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمینَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظینَ فُروجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاکِرینَ اللَّهَ کَثیراً وَ الذَّاکِراتِ أَعَدَّاللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَهً وَ أَجْراً عَظیماً، مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان مؤمن و زنان مؤمنه مردان عبادت‌کننده و زنان عبادت‌کننده، مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شکیبا و مردان و زنان خشوع‌کننده در برابر عظمت الهی، مردان و زنان بخشاینده، مردان و زنان روزه‌گیر، مردان و زنانی که عفت خود را حفظ می‌نمایند و مردان و زنانی که خدا را فراوان به یاد می‌آورند‌، خداوند بر همه آنان مغفرت و پاداش بزرگی آماده ساخته ‌‏است)، تاکید نمود که خداوند متعال در دین اسلام زنان را در کنار مردان ذکر کرده است.

 

وی افزود: در سوره احزاب نیز در کنار مردان ده خصلت خوب برای زنان نیز ذکر شده است که لازم است دانشجویان به قرآن کریم مراجعه نمایند.

 

آقای نورالحق تصریح نمود که بعضی زنان یک خانواده را مدیریت می‌نمایند و گاهی حتی جامعه را رهبری نموده‌اند که نمونه‌های آن در اسلام وجود دارد. پس زن در اسلام جایگاه بالایی دارد.

 

این آگاه مسائل دینی به بیعت پیامبر (ص) با زنان اشاره کرد و افزود که زنان به طور جداگانه با پیامبر بیعت نمودند. زنان همچنین در مسئله غدیر خم با حضرت علی (ع) بیعت کردند.

 

وی تاکید نمود که در اسلام هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد و تمام امتیازات یک انسان برای زنان در این این دین آسمانی در نظر گرفته شده است.

 

آقای نورالحق با اشاره به سر فصل “حقوق زن در اسلام” گفت: پیامبر(س) فرمودند “طلب علم برای زنان و مردان فرض است”، اسلام هیچ تفاوتی برای زنان و مردان قرار نداده است. وقتی مرد می‌تواند به جایگاهی برسد، زن نیز می‌تواند به همان جایگاه برسد.

 

این آگاه مسائل دینی با اشاره به داستان حضرت زهرا (س) و مرد نابینا افزود که در اینجا دختر پیامبر حاضر نبود یک نابینا را ببیند اما در وقت دیگری این بانو در میان تمام مردان خطبه خواند و از حق امیرالمومنین (ع) دفاع نمود.

 

وی تاکید داشت که از نگاه دین اسلام زنان می‌توانند با حفظ حجاب اسلامی بدون مرز عروج نمایند، چنانچه امام خمینی فرمودند: از دامن زن است که مرد به معراج می‌رود.

 

آقای نورالحق خاطرنشان ساخت که تمام مردان بزرگ از دامان زنان پاک‌دامن به همین جایگاه رسیده‌اند و این مقام زن را در اسلام نشان می‌دهد.

 

وی با اشاره به جایگاه و نقش حضرت زینب (س) در کربلا اشاره نمود و گفت: حضرت زینب (س) یک زن بود ولی تغییر زیادی در جامعه آن زمان به میان آورد و با تحمل اسارت قیام سیدالشهدا (ع) را زنده نگهداشت.

 

آقای نورالحق روز زن را روز تجلیل از عفّت، وقار، حیا و جایگاه حقیقی زنان نام برد.

 

وی با اشاره به سرفصل سوم “رفع شبهات وارده در خصوص زنان ” گفت که غرب برای زنان مسلمان شبهه‌افگنی می‌کند که حجاب برای زنان محدودیت است و جلو پیشرفت را می‌گیرد چنانچه جامعه‌ی غربی پیشرفت نمودند و زنان بدون حجاب هم می‌توانند ترقی و پیشرفت کنند و اصلا حجاب مهم نیست. این شبهه‌ها در حالی مطرح می‌شود که زنان می‌توانند با حفظ حجاب اسلامی نیز پیشرفت نمایند و به جایگاه‌های بالای علمی برسند.

 

این آگاه مسائل دینی،‌ جمله “دلت پاک باشد” را یکی از شبهات وارده‌ی جدید دانست و گفت که دشمن می‌خواهد ایمان جوانان را متزلزل کند و آنان را از اسلام دور نماید.

 

وی تصریح نمود: هر شخصیتی در تاریخ اگر به جایگاهی رسیده‌اند ارتباط محکم با خدا داشته‌اند. جوانان ااگر می‌خواهند ترقی نمایند، باید با خدا ارتباط برقرار نمایند.

 

آقای نورالحق، خطاب به دانشجویان گفت که باید در جامعه امروزی زنان و دختران مسلمان حجاب را ترویج نمایند و نگذارند که شبهه‌های دشمن اثرگزار شود و زنان اسلام را در گرداب بدحجابی فرو ببرد.

 

آقای نورالحق با تاکید به سرفصل چهارم “حضرت زهرا (س) الگوی زنان مسلمان” حضرت زهرا را در حجاب و ابعاد دیگر زندگی اجتماعی و فردی، نمونه عالی برای زنان و مردان دانست.

 

وی افزود که دختران مسلمان باید در تمام ابعاد زندگی، قرآن و نمونه‌ی عملی قرآن یعنی حضرت زهرا (س) را الگو قرار دهند.

 

این آگاه مسائل دینی تاکید داشت که حضرت زهرا (س)، در همسرداری بهترین همسر بود. آن حضرت در آخرین لحظات عمرش گفت: علی جان در طول عمرم چیزی نخواستم که در توان شما نباشد.

 

آقای نورالحق تصریح نمود که حضرت در مقابل فرزندانش بهترین مادر و در همسایه‌داری و دیگر امورات بهترین الگو برای تمام جامعه اسلامی مخصوصا زنان می‌باشد، چنانچه حضرت امام حسن می‌فرماید که مادرم در نماز شب تمام همسایه‌ها را دعا می‌کردند و در آخر ما را دعا می‌فرمودند.

 

گفتنی است که ارائه‌ی نظریات دانشجویان پشت تریبون و سوالات‌شان از کارشناس از برنامه‌های دیگر گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان در مزارشریف بود.