• تاریخ انشار: ۱ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25656
  • 456 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

روز قدس؛ روز حرکت آگاهانه‌ی مسلمانان علیه ظلم و نا برابری‌ها

روز قدس یعنی روز اتحاد مستضعفین علیه استکبار جهانی و یک حرکت آگاهانه علیه ظلم و نا برابری‎ها است.   به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “روز قدس روز مردم افغانستان” از سوی خبر گزاری صدای افغان آوا در کابل برگزار شد.   یار محمد رحمتی استاد حوزه علمیه و کارشناس این […]

روز قدس یعنی روز اتحاد مستضعفین علیه استکبار جهانی و یک حرکت آگاهانه علیه ظلم و نا برابری‎ها است.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “روز قدس روز مردم افغانستان” از سوی خبر گزاری صدای افغان آوا در کابل برگزار شد.

 

یار محمد رحمتی استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان، ابتدا به اهمیت روز جهانی قدس پرداخته گفت: از نگاه تاریخی قدس قبله اول مسلمانان است که پس از طعنه ی  مسیحیان بر مسلمانان به سوی کعبه تغییر کرد اما حترامش همچنان باقی است.

 

اوهمچنین اظهار داشت که فلسطین بر اساس گواهی تاریخ یکی از کشورهای شناخته شده اسلامی است، اما طرح انگلیس برای تشکیل و انسجام یهودیان متاسفانه بخش از این سرزمین را اسرائل وا گذار کرد.

 

به گفته او پیش از اقدام امام خمینی و نام گذاری روزی به نام روز جهانی قدس، بسیاری از کشورهای عربی به معضل اسرائل به عنوان یک نزاع داخلی نگاه می کردند و در صدد بودند که حدود و صغور جغرافیای بین دو طرف قضیه پیدا کنند و این کار سبب شد که به صورت نا خود آگاه اسرائل از سوی آنان به رسمیت شناخته شود.

 

رحمتی علاوه کرد که امام خمینی نه تنها اسرائل را به رسمیت نشناخت  بلکه آنرا به عنوان مجموعه ی مزدور و وسیله ی در دست استکبار جهانی یا غده سرطانی درمنطقه عنوان کرد که گویا می خواهد اسلام و مسلمین را تحت فشار قرار دهد.

 

رحمتی افزود: برای افراد مثل امام خمینی پذیرفتنی نبود که یکه عده مزدور بی هویت از نیل تا فرات را ادعا کند و در چنین وضعیت بسیاری از کشورهای عربی نیز سکوت کنند.

 

رحمتی ادامه داد: امام خمینی به این اکتفا نکرد برای اینکه دنیای اسلام را متوجه خطر اسرائل و مظلومیت مردم فلسطین کند جمعه آخر رمضان را به نام روز قدس نام گذاری کرد که تا به امروز همچنان مورد احترام و قابل قبول برای مسلمانان است.

 

ایشان تاکید کرد: از نگاه امام خمینی در روز جهانی قدس تنها مسئله ی فلسطین مطرح نیست بلکه روز قدس یعنی روز اتحاد مستضعفین علیه استکبار جهان و یک حرکت آگاهانه علیه ظلم و نا برابری ها.

 

آقای رحمتی نا امنی ها و وقوع  فجایع در کشورهای اسلامی را ناشی از عدم اتحاد مسلمین عنوان کرد و گفت: امروز در اکثر کشورهای اسلامی از جمله افغانستان استعمار خارجی و استبداد داخلی به علاوه شکافهای قومی وعلایق زبانی و سمتی، زندگی مردم را به جهنم تبدیل کرده است.

 

به باور رحمتی عوامل داخلی و خارجی سبب شده است که عرصه ی زندگی هر روز برای مردم افغانستان تنگ ترشود.

 

وی تصریح کرد: اگر در زمان کرزی حرکت های مدنی رونق داشت و مردم می توانستند حقوق خود را از طریق تجمعات و راهپیمای ها حد اقل مطالبه کنند، اما امروز این حرکت ها کاملاً با خطر مواجه شده است و هر تظاهراتی ممکن است به یک فاجعه تبدیل شود.

 

به عقیده او یگانه راهکار که می تواند جوامع اسلامی را از خطرات بیشتر نجات دهد به قول امام خمینی اتحاد مسلمین و بیرون شدن زعما و رهبران سیاسی از تن پروری، دنیا زدگی و تمرکز برمنافع اسلام و مسلمین و همچنین داشتن روحیه شهادت طلبی است.

 

او به وضعیت نا بسامان افغانستان نیز اشاره کردو گفت: یگانه دلیل بد بختی های کنونی مردم اختلاف وهم نظر نبودن نخبگان سیاسی است که امروز بیشتر از پیش پیامدهای نا گوار آن ظاهر شده است.

 

سران سیاسی حتی امروز نمی توانند یک مشکل کوچک را حل کند، به طور نمونه برای ادامه کار سران حکومت فعلی و یا ایجاد سرپرست و حکومت موقت به توافق برسند.