• تاریخ انشار: 29 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16154
  • 600 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

روسیه حمله انتحاری به دفتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه عصر روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود، حمله انتحاری به دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را محکوم کرد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به نقل از اسیا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت گزارش های منتشره حاکی از کشته و زخمی شدن […]

سخنگوی وزارت خارجه روسیه عصر روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود، حمله انتحاری به دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را محکوم کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به نقل از اسیا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت گزارش های منتشره حاکی از کشته و زخمی شدن ۱۲۵ نفر در یک مرکز فرهنگی در غرب کابل است و ما این اقدام تروریستی را به شدت محکوم می کنیم.

 

زاخارووا گفت روسیه امیدوار است که سازمان دهندگان و عوامل این حمله شناسایی و مجازات شوند.

 

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای هم، ضمن عرض تسلیت به خانواده های عزادار، برای مجروحین این حادثه ارزوی سلامتی کرده است.

 

روز گذشته در نتیجه سه انفجار در غرب کابل دست کم ۴۱ نفر شهید و ۸۴ نفر زخمی شده‌اند. این رویداد قبل از ظهر پنجشنبه هفتم جدی در داخل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان رخ داد.

 

گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویر عامل(کودک) انتحاری مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

 

قبل از ظهر روز پنجشنبه هفتم جدی، سه انفجار انتحاری و بمب‌گذاری، دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان را در حوزه ششم در غرب کابل آماج قرار داد.

 

حوالی ساعت ۱۰:۴ دقیقه به وقت محلی، نخست یک حمله کننده انتحاری بر دفتر خبرگزاری صدای افغان و مرکز فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان حمله کرد.

 

دقایقی پس از آن، انفجار دوم صورت گرفت و هنگامی که آمبولانس ها در حال انتقال شهدا و مجروحین بودند، سومین حمله نیز به وقوع پیوست.

 

بربنیاد گزارش وزارت داخله، در این حملات، تا کنون –تا لحظه نوشتن این گزارش- دست کم ۴۱ نفر شهید و ۸۴ تن دیگر، زخمی شده اند.

 

نصرت رحیمی؛ معاون سخنگوی وزارت داخله به رسانه ‌ها گفته است که حمله نخست، انفجار انتحاری و دو انفجار دیگر ناشی از کارگذاری ماین بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) در انفجار نخست، یک حمله کننده انتحاری، مواد انفجاری همراه اش را در دفتر این رسانه منفجر ساخت. در این ساختمان دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان نیز واقع است.

 

سید حسن حسینی؛ مسؤول دفتر کابل خبرگزاری صدای افغان (آوا) می گوید که در زمان حمله، یک نشست علمی- پژوهشی با موضوع رویداد ششم جدی (هجوم نیروهای شوروی به افغانستان) نیز در جریان بود که در آن، ده ها تن از دانشجویان و نخبگان فرهنگی و دانشگاهی کشور، حضور داشتند.

 

مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان و همچنین خبرگزاری صدای افغان با درک و شناختی که نسبت به ریشه فرهنگی ناامنی ها و حملات انتحاری در افغانستان به خصوص داعش داشت، همواره به دنبال اطلاع رسانی و کار گسترده فرهنگی بود. ما به این باور هستیم که ایدئولوژی افراطی و تکلفیری وهابیت به صورت گسترده در حال افزایش است. تکفیری ها و وهابی ها با استفاده از مساجد، مدارس دینی و دانشگاه ها به دنبال ترویج ایدئولوژی تکلفیری و داعشی در افغانستان هستند.

 

داعش به آن پیمانه ای که در عراق و سوریه است، در افغانستان وجود و حضور ندارد، اما تفکر و ایدئولوژی تکفیری داعش از چند سال به این سو نفوذ کرده و در حال گسترش بوده است.

 

تلاش های مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان در مقابله با این ایدئولوژی تکفیری، یکی از زمینه های حمله تروریستی دیروز عنوان شده است.