• تاریخ انشار: 4 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15136
  • 488 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

روش تربیت فرزندان باید به روز باشد/ رسانه‌ها باید بر مبنای دین، برنامه‌ تربیتی بسازند

امروز مثل دیروز نیست که فرزندان را با چوب تربیت کرد، چون دیگر ترسی از چنین روشی وجود ندارد، بلکه باید روش‌های درستی بر مبنای دین، برای تربیت فرزندان جایگزین شود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، “زینب روستاپور”؛ استاد حوزه و فعال فرهنگی با بیان این مطلب در میزگرد تحلیلی “چرایی تشکیل خانواده از […]

امروز مثل دیروز نیست که فرزندان را با چوب تربیت کرد، چون دیگر ترسی از چنین روشی وجود ندارد، بلکه باید روش‌های درستی بر مبنای دین، برای تربیت فرزندان جایگزین شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، “زینب روستاپور”؛ استاد حوزه و فعال فرهنگی با بیان این مطلب در میزگرد تحلیلی “چرایی تشکیل خانواده از منظر دین” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، گفت: “زنان ما از زندگی حضرت زینب(س) که حیا و عفت خود را زیر پا نکرد، چقدر آگاهی دارند؟ ما فقط شور حسینی را گرفته‌ایم و جامعه باید به شعور حسینی دست یابد”.

 

وی در ادامه گفت، رسانه‌ها باید به جامعه کمک کرده و برنامه‌های آموزنده‌ ای برای والدین در مورد تربیت فرزندان بر مبنای مسائل دینی داشته باشند.

 

از سویی هم خانم روستاپور با اشاره به این که خانواده ها کودکان خود را به کلاس های مختلف چون زبان و مضامین ساینس می‎فرستند، افزود: باید در کنار کلاس های مختلف، ارزش خود را حفظ کرده و به عنوان یک مسلمان متدین، بخواهیم متمدن شویم.

 

وی بر این باور است که “کلمه‌ مسلمان در خیلی از خانواده‌ها حذف می شود و این جای نگرانی دارد. لازم است که سران جامعه و مردم نقش خود را بفهمند؛ خانواده‌ها را بیدار کنند و والدین نیز نقش خود را بهتر انجام دهند”.

 

این استاد حوزه به نحوه‌ تربیت گذشته و حال کودکان اشاره کرد و افزود: “امروز مثل دیروز نیست که پدران، فرزندان خود را با چوب تربیت کنند، چون امروز دیگر ترس از چنین روشی وجود ندارد و باید روش‌های درست و استاندارد جایگزین شود”.

 

وی خاطرنشان ساخت که امام علی(ع) همواره تأکید داشتند که بچه‌ها را با فضای روز تربیت کنید: “تربیت باشد، اما واگذاشتن به حال خود نباشد. خودمان باید با توجه به نیازهای کودکان و نوجوانان، آن ها را تربیت کنیم تا جامعه، جامعه‌ای اسلامی شود”.

 

خانم روستاپور در ادامه به موضوع تهاجم فرهنگی و جایگاه رسانه‌ها برای مقابله با آن اشاره کرد و افزود که رسانه‌ها و به خصوص تلویزیون ها نقش مؤثری در این قسمت دارند. وی گفت: “متأسفانه امروز برنامه‌هایی که پخش می‌شود، خلاف ارزش‌های اسلامی است. به عنوان مثال، رادیو در یک جامعه‌ی اسلامی به پخش موسیقی اختصاص پیدا کرده است. پخش چنین برنامه‌هایی با چه اهدافی صورت می‌گیرد و چه نتیجه ای برای جامعه دارد؟ چه مسوولیت پذیری در جامعه ایجاد می‌کند؟ رسانه‌های ما از بالا مشکل دارند. سران ما مشکل دارند و متأسفانه کسانی که در رأس و سازنده‌ی رسانه‌ها هستند، باید نقش مؤثری داشته باشند.”

 

به گفته‌ی وی: “نمی‌توانیم نقش مردم را ضعیف بدانیم. وقتی که یک رسانه ببیند استقبال کننده‌ای ندارد، خسته شده و فعالیت خود را تعطیل می‌کند. عمده‌ترین علت این است که مردم از صحنه‌ها و فیلم‌های کذایی و تهاجم غربی استقبال می‌کنند”.

 

این فعال فرهنگی یادآور شد: “غرب به دنبال این است که مسلمانان از رشد و ترقی دور شوند و به مُد و مُدگرایی روی آورند. غرب می‌خواهد افراد جامعه به سمت مُد بروند تا از فکرهای اصلی چون پوشش، تحصیلات، رشد و ترقی دور بمانند”.

 

وی تأکید کرد که تهاجم در جاهای ظریفی گام برمی‌دارد تا یک خانواده اسلامی را از بین برده و نسل مسلمان را کم کند. به سمت فساد رفتن خیلی از دختران و پسران از طریق فیس بوک‌ و تلگرام‌، یکی از نمونه‌های بارز آن است.

 

خانم روستاپور در ادامه یادآور شد که پس از حمله انتحاری به مسجد جوادیه، وقتی به کلاس یکی از مکاتب رفته که ببیند چرا دانش‌آموزان بی‌انگیزه شده‌اند، متوجه شده است که حمله انتحاری در مسجد جوادیه، یکی از کوچکترین علل بی‌انگیزگی آنان است. وی گفت: “غالبا خانواده این بی‌انگیزگی را ایجاد کرده است. وقتی خانواده تهاجم زده شود، می گوید که دیگر در این کشور امنیت ندارم و باید مهاجرت کنم، نوجوان هم تأثیر می‌پذیرد”.

 

او در پاسخ به این سوال که خانواده‌های در افغانستان به انحراف کشانیده می‌شوند و چرا علما سکوت اختیار کرده و در قسمت آگاهی‌دهی به خانواده‌ها کاری نمی‌کنند، گفت: “تا چه میزان جوانان جامعه احساس مسوولیت کرده و همین سوال را از علما بپرسند؟ یکی از راه‌هایی که می‌توانیم علما را از تغافل بیدار کنیم، همین است که مردم رجوع و تقاضا کنند”.

 

به گفته‌ی این فعال فرهنگی، اکثرا کسانی که در نمازهای جمعه شرکت می‌کنند، جوانان هستند. علما می‌توانند نقش به سزایی در نمازهای جمعه داشته باشند، اما ابتدا نیاز است که ما از خطیب مسجد تقاضا کنیم مباحث مناسبی را مطرح کند. مشکل عمده همین است که اگر یک گروه راه خود را گم کرده، گروه دیگر نیز ساکت نشسته است. راه حل این است که گروه کثیری دور هم جمع شده و روحانیت را از حالت یک نواختی که در سخنان وجود دارد، خارج کرده و خط، جهت و موضوع بدهند. البته به شرطی که به مقام روحانیت بی‌احترامی نشود.

 

وی گفت که گاها دیده شده در سطح جامعه جوانان شب شعر تشکیل می‌دهند و احساسات خود را مطرح می‌کنند؛ این خیلی خوب است، اما چرا هیچ وقت نیامده‌اند برنامه‌هایی برای رفع شبهات و حل مشکلات جامعه برگزار کنند؟!

این استاد حوزه در پایان گفت، وقتی با برپایی برنامه‌های درست، مسوولیت پذیری بالا رفت، افراد احساس درک کرده و دیگر نمی‌توانند بی تفاوت یک جا بنشینند.