• تاریخ انشار: ۲۱ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27454
  • 463 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رویگردانی از سیره سیاسی پیامبر(ص) و امامان معصوم (ع) مسلمانان را به انحطاط و تفرقه سوق می دهد

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی  اجتماعی تبیان در کابل گفت: برای زندگی امروز الگوگیری از روش زندگی سیاسی امام حسین (ع) عبرت گیری از این نهضت بزرگ است و ائمه مصومین روند بیشبرد امور اسلامی درهمه موارد جامعه  را طوری رهبری کرده اند که دین و سیاست دوش شادوش هم باشد چراکه در دنیای اسلامی هیچ […]

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی  اجتماعی تبیان در کابل گفت: برای زندگی امروز الگوگیری از روش زندگی سیاسی امام حسین (ع) عبرت گیری از این نهضت بزرگ است و ائمه مصومین روند بیشبرد امور اسلامی درهمه موارد جامعه  را طوری رهبری کرده اند که دین و سیاست دوش شادوش هم باشد چراکه در دنیای اسلامی هیچ گاه دین از سیاست جدا نبوده وتمسک به آن جهان اسلام را به سعادت و پیشرفت می رساند و رویگردانی از آن مسلمانان را به انحطاط و تفرقه سوق می دهد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) حجت الله اسلام و المسلمین محمد امین زاهدی رئیس مرکزی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درکابل در روز دوازدهم محرم الحرام گفت:  سیره سیاسی پیامبر اعظم(ص) و امامان معصوم(ع) دایره المعارفی از علوم و معارف اسلامی، اداره جامعه و راه کارهای برون رفت از موقعیت های مختلف را تشکیل می دهد که تمسک به آن جهان اسلام را به سعادت و پیشرفت می رساند و رویگردانی از آن مسلمانان را به انحطاط و تفرقه سوق می دهد.

 

وی  افزود: حادثه عاشورا و قیام کربلا یکی از راهبرد های اساسی برای ایجاد تحول و برون رفت از اوضاع نابسامان است.

 

زاهدی ادامه داد: این رخداد دل خراش به ویژه در میان شیعیان از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار می باشد چرا که  تمامی نهضت ها و قیام های تاریخ اسلام برخواسته از سیره ی امام حسین(ع) و نهضت عاشورا است.

 

رئیس مرکزی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درکابل ابراز داشت: عاشورا یک فرهنگ جامع برای جهان بشریت است و عرصه ها و ابعاد زندگی شرافت مندانه را عرضه می دارد.

 

وی خاطر نشان ساخت: زندگی شرافت‌مندانه چیزی است که سربازان امام زمان(عج)، برای حفظ رسالت سربازی آن حضرت به آن نیاز مبرم دارند، از سخنان امام حسین (ع) و نیز از مباحث صاحب نظران و دین پژوهان می توان پنج عامل در هم ریختن مرز میان عزت و ذلت، متشبه شدن معیار ها و نماد های حق و باطل، جابجایی الگوها و اسوه ها، منزه بودن یا نبودن قدرت و حکومت و فقدان بینش و بصیرت سیاسی اجتماعی درمیان مسلمانان  را برداشت کرد که از برجستگی خاصی برخوردار می باشد.

 

زاهدی  افزود: در عصر بنی امیه شاخصه های عزت و ذلت به هم ریخته شد و مسلمانان به هر ذلتی تن می دادند تا جایی که به خلافت فردی پست چون یزید تن داده اند، اما امام حسین(ع) در واکنش به درخواست بیعت فرمودند «هیهات من الذله».

 

رئیس مرفرهنگی  اجتماعی تبیان در کابل  یادآور شد:در دوران اموی باطل به جای حق نشسته بود و برای مردم بیشتر معیار ها و نماد های حق و باطل در پرده ای از ابهام یا ترس و بی تفاوتی پیچیده شده بود، امام حسین(ع) با قیام خود نشان داد که حق منزوی گشته و باطل حاکم است و سنت نبوی فراموش شده و باید به اجتماع و سیاست جهان اسلام باز گردد.

 

وی  گفت: الگوها و اسوه های نبوی(ص) و علوی(ع) به فراموشی سپرده شد، زهد و ساده زیستی جای خود را به تجمل گرایی و اشرافی گری داد زیاده طلبی و فرصت طلبی جایگزین عدالت خواهی، دنیا گرایی به جای آخرت گرایی، سلطنت به جای امامت و عصمت، و یزید به جای امام حسین(ع) نشسته بود و تغییر این وضعیت نیازمند یک حرکت بزرگ و همه جانبه بود.

 

زاهدی تصریح کرد: عاشورا نشان داد که اگر قدرت در دست صالحان باشد به هدایت و سعادت سوق می دهد و چنان چه به دست نااهلان و نامحرمان بی لیاقت برسد به ظلم، کشتار و چپاولگری می انجامد و برای بازگرداندن قدرت به جایگاه اصلی اش باید جان فشانی کرد تا اجتماع مسلمانان از گمراهی و انحطاط نجات یافته و به جاده ی هدایت و سعادت بازگردد چرا که حکومت فاسد سرنگون و حکومت حق و عدل برقرار شود.

 

رئیس مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل اظهار داشت: مسلمانان در عصر اموی از بینش و بصیرت نافذ برخوردار نبودند، وظیفه و رسالت خویش را به درستی تشخیص نمی دادند، ماهیت دوست و دشمن و حق و باطل و صالح و فاسد و مصادیق آن ها را به خوب نمی شناختند. این وضعیت نیازمند یک ایثارگری و حرکت بی نظیر بود تا مردم را از خواب غفلت بیدار کند، پایه های مشروعیت و مقبولیت حکومت ظالمان را فرو ریزد، راه را برای خروج و قیام مهیا کند و انگیزه ی بیدارگری و اصلاح گری را تحریک نماید و پرچم اسلام ناب را برافرازد.

 

این عالم دینی در پایان گفت:  درس گرفتن از قیام عاشورا یعنی گفتار و رفتار امام حسین(ع) و یارانش را در زندگی فردی و اجتماعی و فعالیت های سیاسی خود الگو و مبنا قرار دهیم.