• تاریخ انشار: ۸ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27876
  • 661 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زمستان بستر مناسب برای بیماری های انتانی

با سردی هوا و کاهش نور آفتاب، فعالیت بیماری های زمستانی افزایش یافته و زمینه برای امراض ویروسی و باکتریایی افزایش می یابد که بیشتر افراد و اطفال که سیستم ایمنی شان پایین و در هوای سرد گشت و گذار می کند، را مصاب می کند.   خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ مزارشریف: گفتمان دانشجویی صدای […]

با سردی هوا و کاهش نور آفتاب، فعالیت بیماری های زمستانی افزایش یافته و زمینه برای امراض ویروسی و باکتریایی افزایش می یابد که بیشتر افراد و اطفال که سیستم ایمنی شان پایین و در هوای سرد گشت و گذار می کند، را مصاب می کند.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ مزارشریف: گفتمان دانشجویی صدای افغان، تحت عنوان “زمستان و بیماری ها” امروز جمعه (۸ قوس) با حضور کارشناس امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه برگزار شد.

 

کارشناس این گفتمان پوهاندوی داکتر قمر الدین بیگزاد، معالج امراض انتانی و استاد دانشکده طب دانشگاه بلخ بود که روی سر فصل های (بیماری های شایع در زمستان و عوامل آن، چه کسانی بیشتر در معرض  بیماری های زمستانی هستند، تداوی های خود سرانه، نتایج و پیامد ها و وقایه و راه کار ها) صحبت کرد.

 

نخست بیگزاد با اشاره به سرفصل”بیماری های شایع در زمستان و عوامل آن” گفت که در فصل سرما امراض تنفسی، میکروبی توسط باکتریاها و ویروس ها به وجود می آید.

 

به گفته او ریزش، سینه و بغل، التهاب حنجره و شزن، سرخکان و حملات قلبی از امراض شایع در زمستان است که هم توسط ویروس و هم باکتریا به وجود می آید.

 

وی علت افزایش بیماری های فوق در زمستان را پایین آمدن درجه حرارت و افزایش فعالیت بعضی میکروب ها در محیط عنوان کرد و افزود که با کم شدن نور آفتاب که خاصیت کشندگی میکروب ها را دارد، رشد بسیاری از میکروب ها در محیط افزایش می یابد.

 

ویروس ها، میکروب های کوچک و ذره بینی است که بین ۰_۱۰ درجه سانتی گراد و باکتریاها بین ۲۰_۳۷ درجه سانتی گراد مشتاقانه نشو و نما کرده که زمستان فصل افزایش آن می باشد.

 

به گفته این معالج امراض انتانی، بعد از اینکه شخص به امراض فوق مصاب گردید با علایم و اعراض چون سرفه، عطسه، خارش گلو، آب بینی، تب و تغییر آواز می باشد که بعد از ظاهر شدن این علایم شخص باید آمادگی لازم را بگیرید.

 

وی با اشاره به طرق انتقال امراض میکروبی گفت: ” امراض ویروسی و باکتریایی اکثرا ساری است و از طریق قطرات هوایی و تماس با افرازات شخص مریض به فرد سالم منتقل می گردد.

 

کارشناس این گفتمان در مورد سرفصل “چه کسانی بیشتر در معرض بیماری های زمستانی است”، گفت که اطفال سوء تغذی و کسانی که لباس های گرم نپوشند بیشتر در معرض امراض و بیماری های زمستانی قرار دارند”.

 

او همچنین امراضی که سیستم ایمنی را پایین می آورند، زمینه ساز امراض زمستانی عنوان کرد و تاکید کرد که باید در این فصل فرد تلاش کند غذاهای مقوی استفاده کرده تا از ضعف معافیت بدن در امان باشد.

 

بیگزاد همچنین با اشاره به سرفصل” تداوی های خودسرانه، نتایج و پیامدها” گفت که امراض ویروسی زمستانی درمان ندارد و فرد تنها با گرفتن غذاهای گرم مانند سوپ و آش، تهویه مناسب اتاق ها می تواند خود را تداوی کند.

 

وی افزود که بیماری های باکتریایی تداوی دارد که فرد باید با مراجعه به داکتر دوا را اخذ کرده نه اینکه خودسرانه از هر نوع دوا استفاده کند که در نتیجه سبب تخریب سیستم ایمنی بدن می گردد.

 

ناتوانی در نوشیدن، آوازهای خرخر در تنفس، تنفس سریع، کبودی اطراف دهان بعد از سرفه، علایم خطرناک امراض طرق تنفسی و زمستان است که باید هر فرد زودتر به داکتر مراجعه کند.

 

بیگزاد در رابطه به سرفصل “وقایه و راهکار های مبتلا نشدن به امراض زمستانی” گفت که رعایت حفظ الصحه فردی، استفاده از ماسک، لباس های گرم، فرد را از امراض مختلف زمستانی حفاظت کرده و ابتلای وی جلوگیری می کند.

 

در کنار آن، وی افزود که باید دست، پا و سینه اطفال را گرم نگهداری کند و به طفل غذاهای گرم و مقوی داده شود.