• تاریخ انشار: ۱۰ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5126
  • 1,451 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان از عوامل اساسی و زیر بنایی ی شکل گیری یک جامعه پویا و فعال است

زنان از عوامل اساسی و زیر بنایی ی شکل گیری یک جامعه پویا و فعال است که اگر در راستای جهت دهی و هدایت فراگیر آنان در همه زمینه ها به خصوص تربیتی با آنان همکاری شود برای عبور از بحران کشور و رسیدن به قله های ترقی و پیشرفت مؤثر خواهد بود. این مطلب […]

زنان از عوامل اساسی و زیر بنایی ی شکل گیری یک جامعه پویا و فعال است که اگر در راستای جهت دهی و هدایت فراگیر آنان در همه زمینه ها به خصوص تربیتی با آنان همکاری شود برای عبور از بحران کشور و رسیدن به قله های ترقی و پیشرفت مؤثر خواهد بود. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در دیدار با تعدادی از اعضای فعال بخش زنان دفتر نمایندگی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات عنوان گردید.

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به نقش آفرینی های زنان در طول تاریخ اشاره کرده و تاثیر گذاری های تاریخی زنان صدر اسلام را برای توسعه و تعمیق فکر و فرهنگ اسلامی بسیار مفید و کارا ارزیابی کرده و ابرازداشت: اکنون که در ماه محرم به سر می بریم حتما داستان نقش آفرینی حضرت زینب(س) در نهضت کربلا و پس از عاشورا را به یاد دارید که اگر حضرت زینب(س) در قالب ترکیب نیروهای حضرت امام حسین(ع) نمی بود، می دانید که ما امروزه از کربلا و واقعه ایجاد شده در این سرزمین و آموزه های قیام امام حسین(ع) چیزی نمی داشتیم.

 

وی با توجه به این اهمیت یاد آور گردید: زنان افغانستان نیز در عرصه های مختلف زحمات بی شایبه ای را متحمل گردیدند و در طول جهاد چهارده ساله کشور زنان نه تنها از قافله مردان عقب نماندند که پیشرو نیز بودند و اگر در کشور مردان مجاهدی در جهت آزادی کشور از توفیقاتی بهره مند بودند از دامان پاک چنین مادرانی بلند گردیدند.

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان با اذعان به نقش آفرینی زنان در جهت عبور دادن کشور از بحران فعلی گفت: بسیار به جا بود که همانگونه که در سطح مردان کارهایی صورت می گیرد در سطح زنان نیز کار می شد اما متاسفانه توجه به بخش زنان که شاید در افغانستان بیشتر از نصف پیکره اجتماع را تشکیل بدهند، از سوی به ویژه جریان های اسلامی یا هرگز صورت نگرفته و یا اگرهم توجهاتی شده بسیار اندک است به آن میزانی که امروزه ما جایگاهی برای زنان مسلمان در کشور نمی بینیم. این در حالی است که امروزه غرب کار روی زنان را از اهمیت بالایی دانسته به همین منظور بیشترین کار و سرمایه گذاری از ناحیه خارجی ها روی قشر زنان صورت گرفته و باز خواهد گرفت.

وی گفت: اکنون تمام توجه غرب متلاشی کردن کشور از ناحیه فروپاشی خانواده هاست و خانواده ها نیز زمانی فروخواهند پاشید که زنان از حوزه فکر و فرهنگ اسلامی بیرون رفته و قداست مادر بودن و تربیت صحیح فرزندان را از دست داده و به صورت ناسالم در جامعه ظاهر شوند و مسیری را طی کنند که فقط خواست شیاطین است نه مطلوب اسلام، پیامبر بزرگوار اسلام و ائمه معصومین(علیهم السلام).

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: در شرایط کنونی بیش از هرزمانی دیگر سزاوار به نظر می رسد که جمعیت زنان کشور بیش از گذشته درک شده و برای فعال شدن و پویایی آنان و نیز کمک به فرد فرد شان جهت آشنا شدن به وظایف اصلی خود و مسلح شدن با علوم و فنون مورد نیاز یک زن در راستای حضور سالم در صحنه به خصوص تربیت سالم فرزندان کشور، برنامه های مفیدی روی دست گرفته شود.

 

وی گفت: به همین منظور است که مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تلاش دارد در این عرصه فعال باشد و به وظایف اسلامی و تاریخی خود در قبال زنان کشور عمل کند.

قبل از آقای مزاری و پس از سخنان کوتاه آقای هاشمی راستی، دو تن از خواهران عضو تشکیلات ابتدا از حضور رئیس عمومی مرکزتبیان، قدردانی کرده و به ایشان خیرمقدم گفتند و سپس نظرات شان را در رابطه با کارکرد بخش زنان و پیشنهاداتی برای پویایی این بخش بیان کردند.

 

گفتنی است، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدهاشمی راستی، رئیس دفتر نمایندگی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، با همکاری کادرهای فعال این نمایندگی، توانسته فعالیت های خوبی را به خصوص در سطح زنان ولایت هرات روی دست بگیرد و توفیقاتی در این جهت کسب نماید.