• تاریخ انشار: ۲۷ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 9463
  • 482 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان باید با حفظ عفت در تمام عرصه‌ها فعالیت داشته باشند

از میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر و همچنین ولادت امام خمینی(ره) با برپایی جشنی با حضور علما، مجاهدین، فرهنگیان، کسبه و دیگر اقشار جامعه اعم از مرد و زن از سوی مرکز تبیان در هرات گرامیداشت به عمل آمد. به گزارش خبرگزاری آوا، این مراسم با تلاوت آیاتی […]

از میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر و همچنین ولادت امام خمینی(ره) با برپایی جشنی با حضور علما، مجاهدین، فرهنگیان، کسبه و دیگر اقشار جامعه اعم از مرد و زن از سوی مرکز تبیان در هرات گرامیداشت به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری آوا، این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری خردسال«سیدرضا موسوی» آغاز شد و با خوانش مقاله توسط سرکار خانم زرین حیدری ادامه یافت و پس از آن سخنرانان به ایراد سخن درمورد جایگاه زن در اسلام و توطئه‌های دشمن در این راستا پرداختند.

حجت‌الاسلام و المسلمین “سیدمحمدهاشمی راستی” رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و فرستادن درود و صلوات به روح امام خمینی(ره) که این روز را به نام «روز زن» و «روز مادر» مسمی کردند به بیان صفات مقام بزرگ بانوی اسلام پرداخت.

وی افزود که در سال جاری شاهد بودیم که ۸ مارچ از طرف دولت به شکل رسمی به عنوان روز زن تجلیل شد و عده‌ای از هموطنان کمونیست تلاش‌های گسترده‌ای را بنام تجلیل از مقام زن در این روز انجام دادند.

هاشمی به بیان چگونگی نام‌گذاری ۸ مارچ به عنوان روز زن و تحولات رخ داده در این روز پرداخت و افزود که در ۸ مارچ ۱۸۷۵ میلادی زنان کارگر در نیویورک امریکا به خیابان‌ها ریختند و در رابطه با کارشان مزایای بیشتری را مطالبه کردند و خواستند تا از ساعات کارشان کمتر شود.

وی ادامه داد: پس از آن در سال ۱۹۰۷ میلادی در رابطه با حقوق سیاسی و اجتماعی زنان تظاهراتی را انجام دادند و پس از آن در سال ۱۹۱۰ کنفرانس زنان سوسیالیست برگزار شد و سعی کردند که به تعیین روز زن بین المللی بیانجامد. در سال ۱۹۲۱ کنفرانس زنان اینترناسیونال سوم کمونیستی در مسکو برگزار شد و ۸ مارچ به صورت رسمی به عنوان روز زن به تصویب رسید.

این عالم دینی و فعال فرهنگی در هرات افزود که در ۸ مارچ ۱۹۶۹ میلادی عده‌ای از زنان در دانشگاه “برکلی” تجمع کرده و علیه جمعی در ویتنام تظاهراتی را انجام دادند و در سال ۱۹۷۵ سازمان ملل متحد این روز را به عنوان روز زن به رسمیت شناخت.

رئیس مرکز تبیان در هرات تاکید کرد که اگر خوب دقت کنیم، ۸ مارچ یک پدیده غربی و اروپایی با ریشه‌های کمونیستی است و هیچ سنخیتی با باورهای اسلامی و فرهنگ ملی ما ندارد، بنابراین ۸ مارچ در کشور اسلامی مانند افغانستان هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت و تلاش برای تجلیل زن در این روز بیهوده خواهد بود.

وی خطاب به دولت گفت: عرض ما خدمت دولت محترم و مسوولین ذی‌ربط در رابطه با مسائل فرهنگی این است که باید از روز زن و مقام مادر تجلیل شود و در تجلیل از این روز باید به دنبال احقاق حق پایمال شده زنان در جامعه خودمان با قوت به پیش برویم اما در چه روزی؟ در روزی که این تلاش نتایج بیشتری داشته و حداکثر بهره‌برداری را برده باشیم.

هاشمی افزود: حالا آن روزی که هم ریشه در اعتقادات و جامعه‌ی ما دارد چه روزی است؟ نمونه‌ها و الگوهای عملی فراوانی داریم و اگر مسوولین توجه اساسی به این مساله داشته باشند، روز ولادت حضرت زهرا(س) به عنوان روز زن و روز مادر مناسبت‌ترین روزها برای رسیدن به این هدف مقدس و احقاق حق زنان کشور است.

حجت‌الاسلام و المسلمین هاشمی در ادامه به بیان دیدگاه امام خمینی(ره) در رابطه با زنان پرداخت و افزود که امام خمینی(ره) یک تن از علمای دینی است و نگاه ویژه و متفاوت به مساله زنان دارد و اگر این نکات را مورد توجه قرار دهیم و زنان از این مسیر به دنبال احقاق حقوق خودشان باشند، بیشتر موثر خواهد بود.

وی گفت: امام(ره) فرمودند: همان طوری که مردها باید در امور سیاسی دخالت کنند و جامعه‌ی خودشان را حفظ کنند، زن‌ها هم باید دخالت کنند و جامعه را حفظ کنند. زن‌ها هم باید در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی هم‌دوش مردها باشند، البته با حفظ آن چیزی که اسلام فرموده است.

هاشمی افزود که امام خمینی(ره) در جایی دیگر در مورد مشارکت اجتماعی زنان فرمودند که همه‌ی ملت، چه بانوان و چه مردان باید این خرابه که برای ما گذاشته‌اند بسازند، با دست مردها تنها درست نمی‌شود، زن و مرد با هم این خرابه را بسازند.

وی به بیان سخن امام خمینی(ره) در مورد فعالیت فرهنگی زنان در جامعه پرداخت و افزود که امام(ره) در این مورد فرموده‌اند که در این مدت چند صد سال بلکه از اول بعد از پیامبر(ص) تا برسد به حالا، فرهنگ اسلام مظلوم بوده و این فرهنگ را باید زنده کرد و شما خانم‌ها همانطوری که آقایان مشغول هستند، شما هم باید مشغول باشید.

رئیس مرکز تبیان در هرات با تاکید بر اینکه زنان باید همواره دوشادوش مردان و با حفظ عفت حرکت کنند به بیان سخن دیگری از امام خمینی(ره) پرداخت و افزود که باید همه‌ی زن‌ها و مردها در مسائل اجتماعی وارد و ناظر باشند، هم به مجلس و هم به کارهای دولت ناظر بوده و اظهار نظر بکنند. خانم‌ها نباید در غفلت فرو روند.

این فعال فرهنگی و اجتماعی در هرات همچنین در مورد حضور زنان در عرصه نظامی به بیان سخنی از امام خمینی(ره) پرداخت و افزود که اگر مملکت اسلامی مورد هجوم واقع شود، باید زن و مرد حرکت کرده زیرا مساله دفاع آنطوری نیست که اختصاص به مردها داشته باشد.

وی پس از بیان سخنان امام خمینی(ره) گفت: آنچه که در کلام امام(ره) آمده به منزله حکم شرعی است و برای تمام مسلمان‌ها در نقاط مختلف عالم است.

هاشمی در ادامه با اشاره به تبلیغات دشمن علیه اسلام و بیان این مطلب که با وجود اسلام زنان باید در خانه‌ها نشسته و دروازه را قفل کنند به بیان سخن امام خمینی(ره) در این زمینه پرداخت و افزود که این تبلیغات که اگر اسلام پیدا شد، زنان باید بروند در خانه‌ها بنشینند و قفلی هم بر آن بزنند و بیرون نیایند، این چه حرف غلطی است که به اسلام نسبت می دهند. در صدر اسلام زنان در لشکرها بوده و به میدان‌های جنگ می‌رفتند.

رئیس مرکز تبیان در هرات در پایان سخنانش تاکید کرد که زنان و مردان می‌توانند با رعایت عفت عمومی در تمام ابعاد حضور گسترده و فعال داشته باشند.