• تاریخ انشار: ۱۷ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8911
  • 1,032 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان با الگوگیری از زینب (س) در قالب حجاب و عفاف با طاغوت زمان مبارزه نمایند

یکی از ویژگی های زینب (س) روحیه ظلم ستیزی و مبارزه با طاغوت بود و زنان امروزی نیز باید در قالب حجاب و عفاف با طاغوت زمان مبارزه نمایند.   به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان آزاد دانشجویی ” سبک زندگی حضرت زینب (س)؛ باید ها و نباید های زن در اجتماع” با حضور دانشجویان و […]

یکی از ویژگی های زینب (س) روحیه ظلم ستیزی و مبارزه با طاغوت بود و زنان امروزی نیز باید در قالب حجاب و عفاف با طاغوت زمان مبارزه نمایند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان آزاد دانشجویی ” سبک زندگی حضرت زینب (س)؛ باید ها و نباید های زن در اجتماع” با حضور دانشجویان و کارشناسان توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ برگزار شد.

 

کارشناسان این هفته حجت السلام و المسلمین سید احمد امینی از اساتید مدرسه عالی ثقلین و خانم احمدی از دارالعلوم حسنیه بودند.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد امینی ضمن تبریک میلاد فرخنده حضرت زینب (س) گفت: باید ها و نباید های رفتار یک زن را باید از سیره حضرت زینب (س) تفسیر نماییم و از شخصیت والای این بی بی آگاهی داشته باشیم.

 

ایشان افزود: اگر امروز زنان مسلمان دچار مشکلات هستند، به خاطر این است که الگوی مناسب ندارند و به بیراهه رفته اند و به جای الگو گیری از حضرت زینب (س)، زنان غرب را الگوی خویش قرار داده اند.

 

وی خطاب به حاضرین گفت: زنان مسلمان باید فخر کنند که الگویی چون زینب کبری(س) دارند، شما تاریخ را بررسی نمایید. خواهید دید زنی را به شخصیت این بی بی پیدا نمی توانید زیرا ایشان در تمامی ابعاد زندگی درخشیده اند.

 

او علاوه کرد: یک از ویژگی های زینب (س) روحیه ظلم ستیزی و مبارزه با طاغوت بود و زنان امروزی نیز باید در قالب حجاب و عفاف با طاغوت زمان مبارزه نمایند.

 

آقای امینی با اشاره به وضعیت دانشگاه های افغانستان، گفت: امروز محور های اصلی دانشگاه مشکل دینی دارند و حتی بعضی اوقات زمینه فساد را فراهم می کنند ولی نباید دختران ما تحت سلطه هجمه های بیگانه قرار بگیرند و حریم عفت و حیا را بدرند، بلکه باید همانند زینب (س) محکم ایستاد و مبارزه کرد.

 

در ادامه خانم احمدی؛ استاد دارالعلوم حسنیه با تبریک میلاد بی بی زینب(س) گفت: تمام شخصیت حضرت زینب کبری(س) را مختص به کربلا نباید کرد، زینب(س) در تمام بعد های زندگی نمونه بود و در جایی آنقدر عفت را حفظ نمود که حتی همسایه حضرت علی (ع) می گوید من تاکنون زینب (س) را ندیده ام و در جای دیگر که شرایط وقت اقتضا می کرد چنان خطبه ای خواند که قیام کربلا را به ثمر نشاند.

 

وی علاوه کرد این بانو از قرآن و پیامبر خدا اطاعت می کرد در حالی که هیچگاه قرآن و روایات زن را خانه نشین نکرده؛ بلکه برای حفظ حریم زن به او ارزش داده است.

 

احمدی تصریح نمود: اگر زن مسلمان می خواهد در اجتماع ظاهر شود باید سه نکته؛ باور مندی به قانون خداوند،شناخت حد و حدود شرعی و ملزم بودن به رعایت آن را در نظر داشته باشد و نسبت به اقتضای زمان در میان اجتماع حضور به هم رساند.

 

در بخش ارائه نظریات نیز دانشجویان پشت تریبون قرار گرفتند و نظریات خودشان را پیرامون برنامه ارائه نمودند.

 

خانم زحل حیدری گفت: ما با پوشیدن چادر به تمام دشمنان نه می گوییم، همانطوری که برادران ما در سنگرها با دشمن مبارزه می نمایند و ایستادگی می کنند، چادر زن مسلمان بزرگترین اسلحه در مقابل طاغوت زمان است.

 

سید رضا موسوی از اعضای دانشجویی نیز گفت: زن نیمی از تاریخ بشر را تشکیل می دهد، زنان با تمام مشکلات در عرصه ها و زمان های مختلف وظیفه خود را ادا نموده اند.

 

وی افزود: زن بیشترین حق را در اسلام دارد، کسانیکه مدعی هستند اسلام به زنان توجه ندارد همه توطئه گر می باشند و خواهران محجبه مواظب جنگ نرم دشمن و چادر های خود باید باشند.

 

در قسمت پرسش و پاسخ نیز دانشجویان سوالات خودشان از کارشناسان برنامه پرسیدند.

 

علی رضا ابراهیمی، یکی از دانشجویان پرسید آزادی زن در غرب را اسلام چگونه پاسخ می دهد؟

 

آقای امینی در جواب گفت: زن در غرب برده ای بیش نیست، حجاب همانند صدف است که در داخل آن زن به مروارید مبدل می شود.

 

ایشان برای واضح شدن مطلب مثالی از مولانا آورد و گفت: زن مانند آتش است و مرد مانند آب، اگر میان آب و آتش پرده ای نباشد کدامش مغلوب می شود؟ معلوم است آب غالب می گردد و آتش را خاموش میکند، پس اگر زن می خواهد خاموش نشود باید حجاب خود را حفظ کند.ولی اگر میان آب و آتش پرده ای باشد آتش آب را به جوش می آورد و غالب می شود.

 

گفتمان آزاد دانشجویی به ابتکار دفتر نمایندگی مرکز تبیان بیش از یک سال است که هرهفته روزهای جمعه ساعت ۹/۳۰ در شهر مزارشریف برگزار می گردد.

 

این گفتمان ها هرهفته با حضور کارشناسان حوزه و دانشگاه و دانشجویان اعم از خواهران و برادران با موضوعات دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دایر می شود.

 

گفته می شود موضوع هفته آینده این گفتمان ” قران و انقلاب اسلامی” می باشد.