• تاریخ انشار: ۲۸ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31460
  • 60 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان با حفظ حجاب در تمام سطوح حضور فعال داشته باشند

کارشناسان گفتمان تخصصی «حضرت زهرا (س) و فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی» تاکید می‌کنند که زنان با حفظ ارزش‌های اسلامی در تمام سطوح حضور فعال داشته باشند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ کابل: همزمان با دهه فاطمیه، گفتمان «حضرت زهرا (س) و فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی» روز یکشنبه (۲۸ قوس) با حضور ده‌ها تن از علمای دینی و اقشار مختلف جامعه از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اسود بلال، مدرس مدرسه امام امیرالمومنین (ع) و کارشناس این گفتمان تخصصی تاکید کرد که زنان در شرایط فعلی با الگوگیری از حضرت فاطمه (س)، پاسدار ارزش‌های اسلامی باشند و با در نظرداشت عفت و حیا به میدان بیایند.

او تصریح کرد که زنان با انتخاب فعالیت‌های فرهنگی می‌توانند به مکتب و مدرسه بروند و نه تنها ممانعتی در برابر آنان وجود ندارد، بلکه اسلام نیز به آن دستور داده است.

بلال با بیان‌ اینکه در صورت مهیا بودن شرایط زنان در جامعه می‌توانند فعالیت سیاسی نیز داشته باشند، اما خاطرنشان کرد که کشانیدن زنان به تظاهرات‌ها و قرار دادن آنان در زیر شلاق در حقیقت بی‌پرده ساختن آنان می‌باشد و به صلاح نیست.

بر بنیاد گفته‌های بلال؛ این اقدام در حقیقت برای مردها حقارت و زبونی است.

بلال در ادامه به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی حضرت زهرا (س) اشاره کرد و گفت که آن حضرت در تثبیت عقایید، نشر احکام الهی، مودت و محبت، علم و آگاهی، جهان بینی توحید اسلامی و سایر عرصه‌های ارزشی نمونه می‌باشد.

بلال خاطرنشان ساخت که حضرت زهرا (س) بهترین مادر، همسر و بهترین دختر از ابتدای خلقت بشر تاکنون بوده است و نقش وی در تربیت فرزند نیز آشکار می‌باشد.

حجت الاسلام و المسلمین ضیاء موحدی، رئیس بخش فرهنگی مرکز تبیان نیز در این نشست گفت که حضرت زهرا (س) به‌عنوان یک خانم مومنه هم درعرصه فرهنگی و هم در عرصه اجتماعی فعالیت‌های فراوان داشته است.

او اضافه کرد که سخت‌ترین فعالیت برای همه حضور در میدان جهاد و مبارزه است؛ اما حضرت زهرا (س) در کنار پیامبر اسلام و شوهرشان در عرصه‌های جهاد و مبارزه با کفار فعالیت داشت و در تمام عرصه‌ها فعال بوده است.

موحدی تاکید کرد که زن‌های امروز هم با الگوگیری از حضرت زهرا (س) در تمام عرصه‌ها باید فعال باشند و هرنوع جلوگیری از فعالیت زنان معقول به نظر نمی‌رسد.

حجت الاسلام المسلمین سید ابراهیم علوی از اشتراک کنندگان این گفتمان نیز گفت که مهم‌ترین فعالیت اجتماعی حضرت زهرا (س) را توجه به حقوق همسایه و فقرا عنوان کرد و گفت که حضرت همیشه همسایه و فقرا را بر خود مقدم شمرده است.

محمد جواد گوهری دیگر اشتراک کننده این گفتمان نیز گفت که فعالیت‌های فرهنگی حضرت زهرا (س) بر همه عیان می‌باشد و او خانه‌ی خود را محلی برای ترویج فرهنگ اسلامی و حل اختلافات دینی ساخته بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی مسوول بخش علمای مرکز تبیان نیز در این گفتمان تخصصی تصریح کرد که حضرت فاطمه الزهرا (س) نقش اساسی در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و تعلیم و تربیه داشت.

شهلا سادات دیگر اشتراک کننده این گفتمان از ایام فاطمیه به عنوان استقامت، شجاعت و صبوری یاد کرد و گفت که تعمق به این روز راه سعادت را به ما نشان می‌دهد.

او تاکید کرد که زنان نباید سیاه پوشیدن و گریه کردن را از فاطمیه بیاموزند، بلکه از این ایام درس عفت، حیا و پاکدامی را فرا گیرند.

این گفتمان با ذکر مصیبت توسط حجت‌الاسلام المسلمین سید ابراهیم علوی پایان یافت.