• تاریخ انشار: ۱ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20044
  • 324 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان با گذر از زندگی بومی به زندگی شهری، دارای متانت فکری و تعهد انسانی و اسلامی باشند

n00167584-b

زنان بومی امروز کشور نسبت به گذشته، دارای دغدغه های فکری برای توسعه ی اقتصادی، رشد فرهنگ و حضور در عرصه های اجتماعی و سیاسی می باشند. زیرا زنان روستایی توانسته از طریق رسانه ها و مراکز آموزشی دینی به آگاهی برسند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان علمی پژوهشی هفته ی جاری بانوان […]

زنان بومی امروز کشور نسبت به گذشته، دارای دغدغه های فکری برای توسعه ی اقتصادی، رشد فرهنگ و حضور در عرصه های اجتماعی و سیاسی می باشند. زیرا زنان روستایی توانسته از طریق رسانه ها و مراکز آموزشی دینی به آگاهی برسند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان علمی پژوهشی هفته ی جاری بانوان دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، زیر عنوان “دغدغه های فکری زنان کشور در اجتماع بومی افغانستان” با کارشناسی خانم حماسه سادات، کاندیدای پارلمانی کابل و حضور جمعی از خانم های فعال دانشجو در کابل برگزارش شد.

 

خانم حماسه سادات در ابتدا به تعریف جامعه ی بومی پرداخت و گفت: جامعه ی بومی به اجتماعی گفته می شود که دارای فرهنگ و سنت مشترک داخلی بوده و از برخورد با فرهنگ های بیرونی و بیگانه مصؤون باشد.

 

وی در ادامه به بررسی مشخصات جامعه ی بومی اشاره کرد و افزود: اساس اقتصاد مردم روستایی را زمین تشکیل می دهد با آن که اقتصاد شهری، بیشتر اتکا به معاملات تجارتی و سوداگری است.

 

وی همچنان از سنت و فرهنگ حاکم بومی یاد کرد و گفت: مردم بومی در گذشته بیشتر وابسته به رسم و رواج های کهنه و منجمد قبیلوی و روستایی بودند و ذهنیت تغییر در فرهنگ و آیین زندگی خویش را نداشتند، ولی اکنون با توجه به تغییرات گسترده در سطح فرهنگ عموم، متوجه تغییر در رسم زندگی اجتماعی و فرهنگی خود نیز شده اند.

 

حماسه سادات نگاهی به فضای فکری زنان بومی انداخته و گفت: اذهان زنان بومی با در نظرداشت سنت دربند قبیلوی که همیشه حاکم بوده و راه زود گذر برای بیرون رفت از وضعیت رسم و رواج های حاکم داخلی نداشته، گرفتار در چنگ ذهنیت محدود و موجود در درون جامعه ی خود شان شده که نتوانسته از فرهنگ های پیشرفته ی دیگر جوامع استفاده کنند.

 

این کاندیدای انتخابات مجلس اضافه کرد که زنان بومی تا دو دهه ی پیشین وابسته به فرهنگ درونی خود بودند و دغدغه های فکری شان نیز گره خورده و متأثر از سنتی هستند که سالهای متمادی در جامعه ی بومی حاکم بوده است. اما در دو دهه ی اخیر با گسترش رسانه و سهل شدن در ارتباط، وضعیت فکری زنان بومی تغییر کرده است.

 

خانم سادات افزود: زنان امروزی بومی نسبت به زنان بومی گذشته، دارای فکر تغییر و تحول در مسیر زندگی خویش هستند و آنچه از فضای فعلی قابل برداشت هست، نشان می دهد که زنان بومی به سوی فرهنگ های بیرون توجه دارند و این باعث شده که زنان بومی، به زندگی خویش از دید فرهنگ های متفاوت نگاه کنند.

 

کارشناس برنامه تأکید کرد: اکنون که زنان بومی با فرهنگ های دیگر و بخصوص فرهنگ شهری نیز آشنا گردیده اند، باید به صورتی پیش بروند که با اخذ آیین زندگی شهری، برنامه های دینی را زیر پا ننمایند و با گذر از زندگی روستایی به زندگی شهری، دارای متانت فکری و تعهد انسانی و اسلامی باشند.

 

او، هم چنین تصریح نمود که اگر زنان بخواهند با فرهنگ های دیگر آشنا شوند، بایستی فرهنگ بومی را کنار نگذارند. زیرا هر فرهنگی که در جامعه ی حاکم است دارای عناصر مثبت و منفی می باشد و هیچ فرهنگ حاکم در یک جامعه، کاملا مثبت و حیاتی و یا به طور کامل منفی و غیر عقلانی نیست.

 

حماسه سادات با توجه به نکات بالا ادامه داد و گفت: اخذ برنامه های مثبت از یک فرهنگ و رد آموزه های نادرست آن، دغدغه ی زنانی باشند که می خواهند به سوی زندگی متعالی اسلامی حرکت کنند و اگر زنان مسلمان بومی، فرهنگ دینی را پایمال و عبور کنند، دیگر دغدغه ی فکری شان به چالش کشیده می شود و بیش از آن که به سود زندگی باشد، ضرر شان و تباه کننده است.

 

به باور سادات، جوامع بومی کشور از حالت دیرینه ی قبلی گذر کرده و حالا با رسم و رواج های مختلفی رو برو شده اند که نمی توان گفت زنان بومی کشور، در همان فرهنگ بومی همیشگی خود باقی مانده اند. بلکه امروز با ورود سیل آسای فرهنگ های وارداتی و بویژه برنامه های تخدیر آمیز فکری غربی موجب تأثیر گذاری عمیق گردیده و تا انتها و پهنای جامعه رسوخ کرده است.

 

با این حال خاطر نشان کرد: اگر زنان مسلمان چه بومی و چه شهری به فرهنگ اصیل اسلامی و ملی خویش احترام نورزند و از آن پاسداری ننمایند، شرایط بحران فرهنگی به راحتی موفق خواهد شد تا ژرفنای دغدغه های فکری انسانی و اسلامی زنان را متأثر سازد و از حرکت باز بدارد.

 

خانم حماسه سادات در اخیر سخنان خود یادآور شد که زنان بومی در فضای فعلی کشور، محتاط عمل نمایند و عرصه را برای ورود آموزه هایی که به دغدغه ی سالم فکر زنان مسلمان آسیب می رسانند، باز نگذارند و اگر خواهان تعامل با فرهنگ های شهری و بیرونی هستند، تعامل منطقی و مثبت داشته باشند. همان طوری که زنان بومی کشور بدون مراجعه به شهر، توانسته از طریق رسانه ها و آموزشگاه ها دغدغه ی ذهنی خویش را تغییر دهند، لازم است که بیشتر به زنان آگاهی داده شوند. چون آگاهی پایه ی سازندگی از نظر اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است. در این میان دولت، رهبران، نخبگان و روشنفکران و معلمان مسؤول اند که در راستای آگاهی دهی به زنان ایفای رسالت انسانی و الهی خویش را انجام بدهند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>