• تاریخ انشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21929
  • 489 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان حسینی و عاشورایی با حفظ حجاب و عفت اسلامی، زینب گونه در جامعه فعالیت بکنند

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با بیان این که زنان حسینی و عاشورایی با حفظ حجاب و عفت اسلامی  در کنار امورات خانه و خانواده در جامعه فعالیت بکنند تاکید کرد زنان مسلمان باید زینب گونه در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی در اجتماع حاضر شوند. […]

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با بیان این که زنان حسینی و عاشورایی با حفظ حجاب و عفت اسلامی  در کنار امورات خانه و خانواده در جامعه فعالیت بکنند تاکید کرد زنان مسلمان باید زینب گونه در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی در اجتماع حاضر شوند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا): روز گذشته طی مراسمی از سالروز شهادت امام حسین(ع) از سوی بانوان هراتی در محله بهار ناحیه سیزدهم شهر هرات تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.

 

در این مراسم، سید عبدالله نایاب؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان درحوزه غرب وجنوب غرب افغانستان در پاسخ به این سوال که وظیفه ما در قبال عاشورای حسینی (ع) چه می باشد، طی سخنانی گفت: گریه، نوحه سرایی، شرکت در مراسم های عزاداری و مرثیه خوانی بخشی از یک کار بسیار بزرگ است که ما در قبال عاشورای امام حسین(ع) انجام می دهیم.

 

وی در ادامه همچنان علاوه کرد: متاسفانه ما همیشه بخش کوچکی از واقعه کربلا را درک کرده و به آن عمل می کنیم که مقداری ثواب اخروی نصیب حالمان می شود اما نمی تواند گره از مشکلات زندگی فردی و اجتماعی ما باز بکند.

 

این فعال فرهنگی با بیان اینکه باید در کنار تجلیل از عاشورا از پیام های عاشورا نیز با خبر باشیم بیان بکرد: بر ما لازم است تا با مطالعه و جستجو از منابع موثق پیام های مهم عاشورایی را درک نموده به آنها عمل بکنیم. یکی از پیام های عاشورا این است که حضرت زینب (س) و سایر زنان در حالی که برای شان واجب نبود تا در جهاد شرکت بکنند اما آنها به دلیل احساس مسئولیتی که نسبت به دین خدا داشتند در این قیام بزرگ فعالانه سهم گرفتند

 

وی همچنان تصریح کرد: جهاد کردن تنها سلاح به دست گرفتن و وارد میدان جنگ و نبرد شدن نیست. زنان مجاهد در کربلا با روحیه دادن به رزمندگان،‌ پانسمان و تداوی زخمیان و نگه داری و مدیریت خانواده شهدا نقش بارزی را در قیام کربلا ایفا نمودند.

 

آقای نایاب با اشاره به نقش زنان کربلا در مدیریت خانواده های شهدا گفت: حدودا به تعداد هفتاد و دوتن در سرزمین کربلا به شهادت رسیدند که هر یک فرزند، همسر و یا مادر خود را با خود آورده بودند. یکی از نقش های بارز زنان در کربلا مدیریت خانواده شهدا بود.

 

وی همچنان علاوه کرد: عصر روز عاشورا سخت ترین و تلخ ترین لحظات برای حضرت زینب(س) و همراهانش بود اما حضرت با درایت تمام توانست به امور خانواده شهدا رسیدگی بکند و پس از قیام امام حسین قیام دیگری را به راه انداخته و نهضت عاشورا را برای همیشه زنده نگه دارد.

 

او در ادامه با تاکید بر این که پایبندی به ارزش ها از دیگر پیام های عاشورا می باشدگفت: زنان حسینی و عاشورایی با حفظ حجاب و عفت اسلامی  در کنار امورات خانه و خانواده در جامعه فعالیت بکنند . زنان مسلمان باید زینب گونه در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی در اجتماع حاضر شوند.

 

مسول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به اهمیت صبوری و برخورد درست با مشکلات همچنان خاطر نشان ساخت: باید زندگی مان را با زندگی و روش ائمه و بزرگان دینی مان مقایسه بکنیم و از درس های عاشورا پند بگیریم و زمانی که در زندگی با مشکلات روبرو می شویم زینب(س) گونه با آن برخورد کرده و از روبرو شدن با مشکلات فرار نکنیم. و در زندگی فردی و اجتماعی، در تربیت فرزند و رفتار در جامعه رنگ و بوی عاشورای حسینی را در زندگی مان جریان بدهیم.