• تاریخ انشار: 8 اکتبر 2018
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22379
  • 589 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان در انتخابات به صورت گسترده اشتراک کنند و افراد متعهد، متخصص و متدین را برگزینند

خانمها می توانند با اشتراک گسترده در انتخابات، از بین کاندیدها، افراد متخصص، متعهد و متدیین را انتخاب کنند تا فردا از رای دادن خود پشیمان نشوند. گفتمان فرهنگی پژوهشی تحت عنوان ” زنان و انتخابات” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این گفتمان شیوه […]

خانمها می توانند با اشتراک گسترده در انتخابات، از بین کاندیدها، افراد متخصص، متعهد و متدیین را انتخاب کنند تا فردا از رای دادن خود پشیمان نشوند.

گفتمان فرهنگی پژوهشی تحت عنوان ” زنان و انتخابات” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این گفتمان شیوه های انتخابات یا رای دهی در صدر اسلام و نیز در شرایط کنونی به بحث و بررسی گرفته شد.

حجت الاسلام والمسلمین “سید عارف موسوی” آگاه امور دینی و کارشناس این گفتمان با بیان اینکه قبل از اسلام نیز چیزی به نام بیعت وجود داشته است، افزود: دین مبارک اسلام در هر شرایط و زمان به آرای مردم، مشوره، بیعت و یا انتخابات ارج گذاشته و آن را تایید کرده است.

هر چند به گفته آقای موسوی در صدر اسلام خانمها حق بیعت کردن به شکل معمول (دست دادن) را نداشتند، اما پیامبر اسلام(ص) به امر خداوند این حق را برای خانمها داد و بعد از فتح مکه مکرمه حضرت از خانمها به شکل متفاوت تر از مردان بیعت گرفت.

به گفته موسوی، آنگونه که در تاریخ ذکر شده است به دستور پیامبر(ص) ظرفی از آب را گذاشتند که اول خود حضرت دست مبارک را داخل ظرف میکرد و بعد خانمها و به این صورت بیعت میکردند.

به باور موسوی، شیوه بیعت یا اخذ رای در صدر اسلام بگونه ای که ذکر شد، بیانگر این است که دین از ابتدا حق بیعت یا به اصطلاح امروزی حق انتخاب کردن یا انتخاب شدن را به خانمها داده است، همانگونه که سایر حقوق آنان را نیز در نظر گرفته است.

پس تا اینجا جنبه شرعی قضیه که خانمها حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را دارند معلوم شد. اما در رابطه با مسائل سیاسی و اجتماعی باید گفت که خانمها نصف از پیکر جامعه هستند و بدون شک اشتراک در مسائل سیاسی و اجتماعی از جمله رای دادن شان درسطح کشور تاثیرگذار است.

موسوی خاطرنشان کرد در اینکه زنان به عنوان نصف از پیکر جامعه در تمام عرصه ها نقش سازنده دارند شکی نیست، اما متاسفانه در برخی از کشورهای جهان یا این حق را از خانمها میگیرند و نمیگذارند که رای بدهند و یا حداقل استقلالیت را در این عرصه از آنان میگیرند.

وی تصریح کرد در بعضی از کشورهای اسلامی از جمله افغانستان گاهی شرایط بگونه ای است که خانمها مجبورند به انتخاب شوهر، یا پدر و یا برادر رای بدهند که این جفای آشکار در حق زنان می باشد.

او تاکید کرد که امروزه اکثر خانمهای افغان استقلالیت در رای دادن ندارند و دلیلش هم عدم آگاهی از این روند دموکراسی و نداشتن شعور و درک سیاسی می باشد.

البته نباید ناگفته گذاشت، خانمهای نیز هستند که از فهم و شعور سیاسی برخودارند، اما شمارشان اندک هستند و در کشور مانند افغانستان که بیشتر مرد سالاری حاکم است، اغلب تحت شعاع قرار گرفته و نمی توانند به صورت موثرعرض وجود کنند.

موسوی برای رفع این مشکلات به راهکارهایی نیز اشاره کرد و گفت: در قدم اول، باید خانمهایی که فهم و شعور سیاسی بهتر دارند برای آگاهی دادن به خانمهای که از این مسائل بی بهره هستند تلاش نمایند و در قدم دوم باید خانمهای مومنه و دیندار یک شورا تشکیل بدهند که از طریق آن خانمهای شایسته و مومنه را شناسایی کرده و کاندید نمایند و بعد برای اخذ رای و اشتراک بیشتر زنان اقدام نمایند.

به عقیده موسوی، اگر زنان افغانستان راهکارهای معقول و پسندیده را در نظر بگیرند، یقیناً موفق خواهند بود و از حق رای خود به خوبی استفاده خواهند کرد.

وی با اظهار تاسف گفت: در حال حاضر به خصوص انتخابات پیش رو کار از کار گذشته و وقت به آخر رسیده است، اما باز هم خانمها می توانند با اشتراک گسترده در روز رای دهی از بین کاندیدهای مختلف افراد متخصص، متعهد و متدین را انتخاب کنند تا فردا از رای دادن خود پشیمان نشوند.