• تاریخ انشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20209
  • 436 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان مسلمان، با معرفت و آگاهی از ولایت و خط فکری امامت دفاع کنند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام و المسلمین “یار محمد رحمتی” کارشناس علوم دینی  با حضور در گفتمان با موضوع “زنان و ولایت مداری” که از سوی بخش خواهران مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد، گفت: در خط فکری ولایت و امامت در طول تاریخ  زنان کمتر از مردان […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام و المسلمین “یار محمد رحمتی” کارشناس علوم دینی  با حضور در گفتمان با موضوع “زنان و ولایت مداری” که از سوی بخش خواهران مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد، گفت: در خط فکری ولایت و امامت در طول تاریخ  زنان کمتر از مردان فداکاری نکرده اند و اولین انسانی هم که حاضر شد در راه ولایت قربانی شود، یک زن (حضرت فاطمه زهرا(س) بود.

 

 

وی افزود: حضرت فاطمه زهرا(س) و دخترش عزیزش حضرت زینب(س) الگوی ولایت پذیری می باشند، زیرا آنان از همه هستی خود در این راه گذشتند.

 

این کارشناس علوم دینی ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا(س) بعد از رحلت رسول خدا(ص) در دورازه مدینه می نشست و گریه می کرد وقت از وی سوال می کردند که چرا این همه در فراق پدر گریه می کند در جواب می گفت: مردم، من برای آینده شما گریه می کنم، درد من این است که اسلام از مسیر خود منحرف شده و امت به ارتداد کشیده شده است.

 

حجت الاسلام  و المسلمین رحمتی تصریح کرد: همچنان دفاع حضرت فاطمه زهرا(س) از فدک نه به خاطر منافع شخصی بود بلکه آن حضرت با دور اندیشی و آینده نگری تشخیص داده بود که فدک یگانه پشتوانه اقتصادی امور ولایت می باشد  که باید عاید آن به دست فرد عادل در راه پیشرفت اسلام به مصرف برسد.

 

وی در ادامه اظهار داشت: در حادثه عاشورای سال ۶۱  که بزرگترین نهضت در تاریخ اسلام می باشد، زنان زیادی در دفاع از امامت و ولایت یا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم نقش داشتند، به خصوص حضرت زینب(س) خواهرگرانقدر امام حسین(ع) که با فداکاری های خود انقلاب برادر را به پایه اکمال رساند و با سخنرانی هایش حقایق را برملا ساخته و توطئه های دشمن را یکی پس از دیگری خنثی کرد.

 

کارشناس علوم دینی به نقش زنان دیگری در عرصه‌های مختلف جامعه به ویژه جامعه اسلامی اشاره کرد و افزود: حضرت خدیجه (س) از دیگر زنان فدا کار است که در زمان آغاز رسالت توحیدی پیامبر (ص) به عنوان نخستین فرد، یاور پیامبر گرامی اسلام، مشاور، وزیر رفاه و تامین اجتماعی فعالیت داشت.

 

حجت الاسلام  و المسلمین رحمتی خاطر نشان ساخت: اگر از زنان نخبه در تاریخ  بگذریم، زنان مومن که جزء افراد عادی جامعه بودند نیز همواره سهم خویش را در راه ولایت مداری ادا کرده اند، گویا ولایت مداری و محبت به خاندان اهلبیت(ع) با خون آنان عجین شده و این کشش و دوستی از همه چیز برای آنان ارزشمند تر بوده است.

 

وی بیان داشت: امروزه زنان مسلمان بیشتر از مردان نسبت به زیارتگاه های ائمه معصومین(ع) و همچنین محرم و عاشورا و سایر مناسبت های مذهبی باورمند هستند.

 

کارشناس علوم دینی  تاکید کرد: ولایت مداری جزء آموزه های بزرگ اسلام است و همچون هاله اطراف زندگی مسلمانان را احاطه کرده است چرا که اگر زنان مسلمان امروز مانند حضرت زهرا و زینب کبری(س) با معرفت و آگاهی از ولایت و خط فکری امامت که در حقیقت همان مسیر نبوت است دفاع کنند وبدانند که یقیناً جامعه مسیر سعادت و عزت مندی را طی خواهد کرد.

 

حجت الاسلام  و المسلمین رحمتی خطاب به زنان مسلمان افغانستان گفت:  ولایت مداری و دفاع از حقیقت هیچگاه بدون موانع نبوده است، همانگونه که در زمان پیامبر(ص) و امام علی (ع)و سایر ائمه معصومین(ع) چالشها به خصوص در برابر زنان وجود داشته و امروز نیز بدتر از گذشته وجود دارد، اما  باید در برابر تمام این سختی ها مبارزه کرد تا به مقصود رسید.