• تاریخ انشار: ۲۲ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20313
  • 399 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان می توانند با استفاده از فضای مجازی باعث تحولات مثبت یا منفی در فضای حقیقی شوند

فضای مجازی به خصوص برای قشر زنان می تواند بستر و زمینه‌ی ایجاد بسیاری از تحولات مثبت یا منفی در فضای حقیقی باشد.   به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان ” نقش زنان در فضای مجازی” از سوی بخش خواهران مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار […]

فضای مجازی به خصوص برای قشر زنان می تواند بستر و زمینه‌ی ایجاد بسیاری از تحولات مثبت یا منفی در فضای حقیقی باشد.

 

به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان ” نقش زنان در فضای مجازی” از سوی بخش خواهران مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین “داکتر سید ذکی موسوی” کارشناس این نشست گفت: زنان همانگونه که در فضای حقیقی موثر است در فضای مجازی نیز نقش ارزنده ی را می تواند داشته باشند.

 

او همچنان اظهار داشت: اگر زنان قدر و منزلت خود را شناختند و نقش تربیتی خویش را درک کرده و فضای سالم را در خانواده ایجاد کردند می توانند نقشه‌های دیگری را به خصوص در فضای مجازی بازی کنند.

 

به باور موسوی اگر مادران نقش تربیتی را در فضای حقیقی، جامعه و خانواده درست ایفا کرد و فرد موثر و شاخص در جامعه تحویل داد می تواند فضای مجازی را نیز در دست داشته باشد.

 

به عقیده این کارشناس دینی، از دیدگاه اسلام نقش زنان در عرصه های گوناگون زندگی غیر قابل انکار است به خصوص در حوزه اخلاق، اگر چنانچه زن اخلاق درست نداشته باشد مسلم است که فرزندان با اخلاق تربیت نمی تواند و این امر سبب می شود که در آینده یک جامعه غیرسالم و آسیب پذیر بوجود بیاید.

 

او تصریح کرد که از نظر اسلام محدودیت برای زنان وجود ندارد و هرشغلی را که منافی با شخصیت شان نباشد می توانند انجام دهند اعم از کارهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آنهم در فضای حقیقی و مجازی.

 

موسوی اذعان داشت: شکی نیست که فضای مجازی امروزه تاثیر شگرفی بالای زندگی بشر گذاشته است که یقیناً زنان از این قاعده مستثنی نیست، بنا بر این آنان می توانند مانند مردان از این وسیله روز به شکل درست و مثبت استفاده کنند.

 

آقای موسوی تاکید کرد که فضای مجازی از ابتکارات جدید بشر بوده و به نفس خود بد نیست، اما چگونگی استفاده از آن بر می گردد به خود فرد و اهداف او که یا از طریق این وسیله خود را بجای می رساند و یا اینکه دنیا و آخرت خود را خراب می کند.

 

موسوی در ادامه به اثرات مثبت فضای مجازی برای زنان اشاره کرد و گفت: اولین اثر مثبت، پیدا شدن اعتماد به نفس است و زنان می توانند بدون کدام  ترس و استرس و با صراحت دیدگاه خود را در این فضای وسیع انعکاس بدهند چنانچه دومین اثر مثبت، خارج کردن زنان از انزوا و ارتباط برقرار کردن با دنیای بیرون می باشد افزون برهمه فضای مجازی سطح اطلاعات را بالا می برد و انسان به خیلی از مسائل جدید دست پیدا می کند.

 

مهمتر از همه به گفته موسوی فضای مجازی زمینه ی خوبی برای هدایتگری می باشد، به طورمثال با گذاشتن مطالب دینی، احادیث، و آیات مطالب اخلاقی و … می توان ذهنیت ها را تغییر داد و جنبش های اصلاحی و مثبت بوجود آورد.

 

موسوی خاطر نشان کرد که فضای مجازی به خصوص در بخش زنان باعث بسیاری از تحولات مثبت یا منفی تاکنون شده است چنانچه “عالیه المهدی” که یک زن مصری بود و در امریکا تحصیل می کرد یک زمان در فضای مجازی با سر برهنه ظاهرگردید و سبب ایجاد جنبش فمنیستی شد به همین ترتیب موارد دیگری نیز وجود دارد که گاهی سبب بگو مگوهای جهانی شده است.

 

نمونه دیگری که فضای مجازی در زندگی زنان سبب سرو صدا شد اقدام زنام عربستان برای جواز رانندگی از طریق فضای مجازی در این اواخر بود که بعداً دادگاه عربستان برای عامل این کار ده ضربه شلاق در نظر گرفتند، هرچند عامل این اقدام ازعربستان فرار کرد، اما کارش باعث شد که عربستان برای هفتاد زن جواز رانندگی بدهد.

 

موسوی ادامه داد که زنان می توانند با گذاشتن مطالب دینی و عکسهای محجبه در فضای مجازی مانند فیسبوک تویتر و … تحول مثبت در جامعه ایجاد کنند بدون اینکه در فضای حقیقی اقدامات عملی داشته باشند.

 

آقای موسوی به آسیبهای جدی فضای مجازی به خصوص برای زنان نیز اشاره کردو گفت: امکان دارد در فضای مجازی ذهن به صورت نا درست تغذیه شود و انسان نتواند مطالب خوب را به دست بیاورد و در نتیجه به بیراهه برود چنانچه امروز هشتاد در صد اینگونه است و اغلب مردم دنبال مطالب انحرافی می باشند.

 

او با بیان اینکه فضای مجازی وسیله ی برای ظرفیت سازی ذهن می باشد افزود: یقیناً عملکرد انسان متاثر از تراوشات فکری او خواهد بود و آنچه را از این فضا در ذهن دارد در زندگی به کار خواهد بست.

 

این کارشناس دینی و اجتماعی همچنان بیان داشت که استفاده نا درست از فضای مجازی زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی ممکن است نظام خانواده از هم بپاشد و زمان هم باعث قطع ارتباط با قوم اقارب و دوستان می گردد.

 

به باور آقای موسوی آسیب دیگری که فضای مجازی می تواند در زندگی اجتماعی داشته باشد این است که داشته ها در فضای مجازی ولو اینکه محرمانه هم باشد ممکن است در اختیار کسان دیگر قرار بگیرد و سوء استفاده ها از آن صورت بگیرد، زیرا فضای مجازی یک نقش جاسوسی را هم دارد  که میتواند برای آینده مشکل ساز شود.

 

آسیب جدی دیگر به خصوص برای زنان در فضای مجازی ارتباط برقرار کردن با نامحرم است و در اغلب این نوع ارتباطات خط قرمز شرعی در نظر گرفته نمی شود، حرمت ها می شکند و این کار آسیب های جدی روانی غیر قابل درمان را نیز بوجود می آورد مانند کلا برداری ها، رفتارهای بی هدف، حک کردن سایتها، فریب دادنها و…  پس درعین استفاده از فضای مجازی باید متوجه پیامد های منفی آن نیز بود.