• تاریخ انشار: ۲۹ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 23065
  • 766 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زنان و دختران امروز باید از شخصیت والای حضرت فاطمه زهرا(س) الگو بگیرند

فرهنگیان و دانشجویان هرات بر این باورند که زنان و دختران جوامع امروزی باید از شخصیت والای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها الگو گرفته و با حفظ حجاب و عفاف در جامعه حضور پیدا کنند. گفتمان نخبگانی از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) با حضور کارشناسان و دانشجویان در رابطه با فرارسیدن ایام فاطمیه و […]

فرهنگیان و دانشجویان هرات بر این باورند که زنان و دختران جوامع امروزی باید از شخصیت والای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها الگو گرفته و با حفظ حجاب و عفاف در جامعه حضور پیدا کنند.

گفتمان نخبگانی از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) با حضور کارشناسان و دانشجویان در رابطه با فرارسیدن ایام فاطمیه و بررسی ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و جایگاه زن در اسلام و جوامع امروزی، برگزار گردید.
در این گفتمان، سید ابراهیم حسینی؛ فعال فرهنگی و فارغ التحصیل رشته معماری، در رابطه با شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) طی سخنانی گفت: در قرآن کریم سوره کوثر در شان حضرت زهرا(س)نازل شده است و این نشان می دهد که حضرت فاطمه دارای شخصیت و جایگاه والایی می باشد.
وی همچنان تصریح نمود: مقام زن در اسلام مقامی منحصر به فرد است به هر نظامی که بنگریم مشاهده می کنیم که زنان به طور حقیقی از آن خشنود نیستند و زنان در غرب همانند آله ای، مورد استفاده ابزاری قرار می گیرند.
در همین حال، طاهره رحیمی دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه هرات طی سخنانی بیان کرد: حضرت فاطمه(س) الگویی تمام نما برای همه زنان عالم و دختران جوامع امروزی می باشد.
وی علاوه کرد: حجاب و عفاف حضرت فاطمه نه تنها از موقعیت اجتماعی و حضور ایشان در عرصه های سیاسی نکاست، بلکه ایشان با جدیت تمام به رسالت خویش ادامه داده و از دایره قوانین اسلامی خارج نشد.
بانو رحیمی همچنان تاکید کرد: زنان مسلمان با الگوگیری از شخصیت حضرت فاطمه زهرا می توانند با حفظ حجاب و عفاف خود، در ادارات و مجالس شرکت بکنند.
وی با اشاره به فرموده ای از امام خامنه ای، در رابطه با اهمیت الگو پذیری زنان از شخصیت والای حضرت فاطمه(س) اظهارداشت که زنان مسلمان باید در حجاب و عفاف و پوشش خود حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را الگو و سرمشق قرار داده و آداب همسرداری و تربیت فرزند را از ایشان بیاموزند.
از سویی دیگر، سید مجتبی هاشمی؛ فارغ التحصیل رشته مهندسی ساختمان طی سخنانی بیان کرد که کشورهای غربی فقط در شعار ادعای عدالت جنسیتی را دارند در حالیکه اسلام برای همه بشریت مخصوصا زنان خدمت زیادی کرده است که مثال بارز آن از بین بردن رسم زنده به گور کردن زنان در دوران جاهلیت می باشد.
وی با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که ما شما را از یک زن و مرد آفریدیم و شما را به قبایل و طایفه های مختلف تقسیم کردیم تا شناخته شوید، تصریح نمود: خداوند برتری انسان ها را به جنسیت، رنگ، پوست و قومیت قرار نداده است بلکه بهترین انسان ها در نزد خداوند با تقواترین انسان هاست. خداوند در هر جایی از قرآن کریم که مردان را مورد تشویق و مذمت قرار داده زنان را هم ذکر کرده است.
وی همچنان علاوه کرد: غرب در اصل زن را به عنوان یک ‌انسان برابر با مرد قبول ندارند، بطور مثال؛ در آمریکا که خود را حامی حقوق زنان می داند تا اکنون حتی یک زن هم نتوانسته به حیث رئیس جمهور این کشور انتخاب شود.
آقای هاشمی با اشاره به تهاجم فرهنگی غرب در جوامع اسلامی تصریح نمود: غربی ها که مساله حجاب زنان را بهانه قرار می دهند در صدد هستند تا فرهنگ و تفکر اسلامی را مورد تهاجم قرار بدهند.
به گفته وی، در دوران حکومت تاریک و سیاه طالبان در کشور، زنان زیادی از تحصیل و کسب آگاهی باز ماندند که غرب از این نا آگاهی زنان از حقوق واقعی شان در اسلام، سو استفاده نموده از طریقه های مختلف در صدد به انحراف کشانیدن زنان افغانستان هستند.
این فعال فرهنگی همچنان با اشاره جایگاه علمی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به عنوان الگوی زنان عالم گفت: حضرت زهرا (س) در مدرسه نبوت رشد نموده و در دانشگاه رسالت به کمال رسیدند و آنچه را که از جانب خداوند به پیامبر می رسید ایشان از آن بهره گرفته و آموختند.
به گفته وی، همه عالمان دین و دانشمندان بر این باورند که منشاء علم حضرت زهرا از تهذیب نفس ایشان است، طوری که امام صادق (ع) می فرمایند “علم حقیقی نوری است که خداوند در قلب هر کسی بخواهد قرار می دهد و خداوند بی حساب این نور را به قلب کسی قرار نمی دهد مگر انسان های شایسته و آگاه”.