• تاریخ انشار: ۳ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27648
  • 316 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زن در نظام لیبرال وسیله بی بند و باری و در نظام اسلامی گوهر کمیاب است/سوء استفاده از وجود و تصویر زنان در فروشگاه های افغانستان

n00193939-b

کارشناس امور دینی با اشاره به اینکه در نظام لیبرال، زن وسیله رسیدن به مادیات و بی بندوباری اما در نظام اسلامی گوهر کمیاب و وسیله رسیدن به سعادت دنیا و آخرت است، از سوء استفاده ی تصاویر زنان در فروشگاه های افغانستان انتقاد کرد و گفت امروزه متأسفانه در فروشگاه ها از وجود زنان […]

کارشناس امور دینی با اشاره به اینکه در نظام لیبرال، زن وسیله رسیدن به مادیات و بی بندوباری اما در نظام اسلامی گوهر کمیاب و وسیله رسیدن به سعادت دنیا و آخرت است، از سوء استفاده ی تصاویر زنان در فروشگاه های افغانستان انتقاد کرد و گفت امروزه متأسفانه در فروشگاه ها از وجود زنان استفاده سوء می شود.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “جایگاه زن در نظام اسلامی” از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در کابل برگزار شد.

 

“سید سجاد عباسی” استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان جایگاه زن را در نظام های سیاسی به خصوص نظام اسلامی به بحث و بررسی گرفته و گفت: در نظام اسلامی اگر به صورت واقعی قضاوت شود، جایگاه زن برتر از جایگاه مرد است و خداوند آنقدر که به زن اهمیت داده به مرد نداده است.

 

به گفته این آگاه امور دینی، اسلام از نظر روحی میان زن و مرد هیچ تفاوتی قائل نیست زیرا از این لحاظ هردو جنس به اصل واحد بر می گردد، یعنی همان روح خدایی که علی السویه به تمام انسان ها داده شده است، با این وجود اگر ادعا شود که زن ناقص العقل است در حقیقت به کار خداوند انتقاد شده است، درحالیکه کار خالق حکیم عاری از هرگونه نقص و عیب است.

 

اما به گفته عباسی زن و مرد از نگاه جسمی با هم فرق دارند، و این تفاوت ها نیز از نگاه خلقت لازم است، به طور مثال، زن ضعیف تر خلق شده زیرا مطابق با روحیه اوست و این لطافت با محیط خانه، تربیت فرزند و مساعد کردن زمینه های رشد فرزندان مناسبتر است و مرد قوی تر خلق شده تا در برابر کارهای سخت و دشوار بیرون مقاومت داشته باشد.

 

عباسی همچنان خاطرنشان کرد که هرچند در برخی از روایات آمده است که زن ناقص العقل است، اما باید گفت که اینجا نقص به معنی اختلاف است نه کمبودی، به این معنی که زن جزئی نگر است و مرد کلی نگر، از این منظر زن چون کلی نگر نیست ناقص است و آز آنطرف مرد نیز جزئی نگر نیست پس ناقص است، لذا این دوتا ناقص در ظاهر، باید کنار هم قرار بگیرند تا کامل شوند و این هم یکی از حکمت های خداوند است.

 

او همچنین بیان داشت که از نگاه اسلام اگر زن از بسیاری از فعالیت های اجتماعی مانند قاضی بودن، مرجع تقلید بودن و… ممنوع شده است به دلیل این است  که مرد واقع گرا است و زن احساس گرا، قضاوت، اجتهاد و امثال آن نیاز به واقعگرایی دارد نه احساس گرایی، و همچنین در شهادت اگر دو زن یک مرد حساب می شود بازهم اصل واقع گرایی و احساس گرایی پاسخگوی این شبهه است نه اینکه در حق زن ظلم شده باشد.

 

عباسی ادامه داد: شبهات دیگری نیز مطرح است که مثلاً اگر زن با مرد تفاوت ندارد چرا زن پیامبر امام نشد و یا امام جماعت نمی شود؟ پاسخ به این شبهه نیز بسیار واضح است و آن اینکه اگر خداوند زن را پیامبر قرار نداد به خاطری که به او ارزش بیشتر قائل شده است، زیرا پیامبران بیشتر از همه زجر کشیدند و مشکلات دیدند و خداوند نخواست که این رنج را زنان بکشند، پس این نهایت لطف خداوند در حق زنان است و همچنین امام بودن مسوولیت سنگینی است و خداوند نخواست این ماموریت های سنگین را بدوش زن بگذارد.

 

شبهه دیگری که به گفته عباسی در این زمینه مطرح است این است که چرا دیه زن نصف مرد است؟ در پاسخ باید گفت که اینجا نیز خداوند در واقع حق زن را بیشتر از مرد قرار داده است، زیرا اگر زنی کشته شود نصف دیه به مرد می رسد و اگر برعکس مردی کشته شود دیه کامل به زن می رسد پس درحقیقت زن منفعتی بیشتری برده است.

 

عباسی در ادامه به حدیثی قدسی اشاره کرد و گفت که برای جایگاه زن در نظام اسلامی همین بس که خداوند فرمود اگر تو پیامبر نبودی افلاک را خلق نمی کردم و اگر علی نبود تو را خلق نمی کردم و اما اگر فاطمه نبود شما دوتا را خلق نمی کردم، برای تثبیت مقام زن در اسلام همین حدیث قدسی متفق علیه کافیست که تمام عالم خلقت مرهون وجود حضرت فاطمه زهرا(س) است.

 

عباسی در ادامه ابراز داشت که اگر خداوند به زنان بیشتر تاکید کرده است تا حجاب را رعایت کنند و یا با ناز و عشوه صحبت نکنند و مسائل از این قبیل، به دلیل این است که خداوند به زنان بیشتر اهمیت می دهد و روی شان حساب کرده است و درعین حال مسئله حفظ حجاب حد اقل ۷۰ درصد فایده اش به مرد بر می گردد، به این معنی که خداوند به زنان امر کرده است که حجاب را رعایت کنند تا مردها به انحراف کشانده نشوند و شما زنان با ناز و عشوه صحبت نکنید که در قلب مردها مرض است.

 

عباسی از مبلغین و خطبا خواست که در باره حقوق زن و مرد هرگاه صحبت می کنند باید موضوع مورد بحث را درست باز کنند و واقعیت ها را به مردم بفهمانند تا حد اقل زنان از مقام خود آگاه شوند و با تبلیغات غربی از اسلام متنفر نشود.

 

عباسی علاوه کرد: در نظام اسلامی زن حق دارد برای کار کردن در خانه و حتی شیر دادن به فرزندانش از شوهر مزد بگیرد علاوه بر اینکه در طول زندگی تمام مایحتاج او را باید مرد تامین کند، اما در نظام لیبرال زن باید دوشا دوش مرد کار کند و زحمت بکشد.

 

در نظام لیبرال یا سرمایه داری هدف اصلی به دست آوردن پول است و قدرت هم وسیله رسیدن به سرمایه است و زنان یکی از وسیله های رسیدن به مادیات است، امروز در اکثر اموال تجارتی در غرب برای فروش بیشتر عکس زن نقش می شود.

 

به عقیده عباسی، امروز متاسفانه در خیلی از فروشگاه های افغانستان نیز از وجود و تصویر زنان سوء استفاده می شود و گاهی برای یک زن پول می دهند تا لباس مخصوص تازه وارد را بپوشد و فقط در بازار قدم بزند تا مد شود و فروش پیدا کند.

 

او یکبار دیگر تاکید کرد که امروز نظام سرمایه داری در صدد بی عفتی زنان است، تا از این طریق غیرت مسلمانان را بگیرد و سر انجام ضعیف و نابودش کند، چناچه در اسپانیایی که هشت صد سال مرکز حکومت اسلامی بود این تجربه را انجام دادند و از طریق ترویج فحشا و بی عفتی مسلمانان را سست کردند و سپس مرکز بزرگ تمدن فرهنگ اسلامی را تصرف کردند. این در حالی است که زن در نظام اسلامی گوهر کمیاب و وسیله ی رسیدن به سعادت دنیا و آخرت محسوب شده است اما در نظام لیبرال وسیله رسیدن به مادیات و آزادی در بی بندوباری می باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>