• تاریخ انشار: ۲۰ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27555
  • 352 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زن و مرد از نگاه عقلی و روحی فرقی ندارند / زنان با حفظ ارزشهای اسلامی قدم در اجتماع و سیاست بگذارند

n00192925-b

در حاشیه ای گفتمان دانشجویی این هفته خبرگزاری صدای افغان(آوا) که تحت عنوان “حقوق زن در نظام اسلامی” در کابل برگزار شده بود، اشتراک کنندگان پیرامون موضوعات مطروحه ابراز نظر کردند.   به گزارش خبرگزاری آوا، آقای سروری از طلاب حوزه علمیه کابل، گفت با اینکه زن برای مدیریت امور داخلی مناسب تر است، اما […]

در حاشیه ای گفتمان دانشجویی این هفته خبرگزاری صدای افغان(آوا) که تحت عنوان “حقوق زن در نظام اسلامی” در کابل برگزار شده بود، اشتراک کنندگان پیرامون موضوعات مطروحه ابراز نظر کردند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، آقای سروری از طلاب حوزه علمیه کابل، گفت با اینکه زن برای مدیریت امور داخلی مناسب تر است، اما در عین حال از نظر سیاسی و اجتماعی نیز حق فعالیت را دارد.

 

او تاکید کرد که محصور کردن زن در خانه به صلاح نیست و همچنین تحمیل کردن امورات داخلی بالای زن از نگاه شرعی جایز نیست، پس بهتر است که زنان با حفظ ارزشهای اسلامی و حجاب قدم در اجتماع و سیاست بگذارند و در پیشرفت و ترقی جامعه سهم داشته باشند.

 

در همین حال محمد عظیم فکوری؛ یک تن از اشتراک کنندگان تاکید کرد که اگر بک برنامه قرار باشد پویا و ثمر بخش باشد، علاقه مندان باید به صورت مستمر در صحنه حضور داشته باشند به خصوص علما و طلاب که ضرور است در برنامه های این چنینی شرکت کرده و دیدگاه خود را بیان کنند.

 

فکوری همچنان افزود که امروز طلاب و دانشجو بیشتر از همه موظفند که برنامه های اجتماعی و فرهنگی را برای بهبود وضعیت جامعه و خانوادها راه‌اندازی کرده و برای عامه مردم آگاهی بدهند.

 

او در ادامه سخنان خود به موضوع گفتمان نیز اشاره کرد و گفت: “دیروز و امروز مکاتب مختلف بشری درباره زن سخن گفته اند، اما آنچه امروز مهم است اینکه کدام یکی از مکاتب جایگاه بهتری برای زن قایل شده است.

 

به گفته او، اگر بخواهیم جایگاه زن را از نظر اسلام مورد بررسی قرار بدهیم، علمای دین باید نقش سازنده را بازی کنند و نسل کنونی را از چنگ لیبرالیزم و غرب زدگی نجات دهند.

 

او تاکید کرد شعله های مبارزه با مکاتب مادی باید از حوزه های علمیه توسط علمای دین بر افروخته شود با اینکه در طول تاریخ علمای بزرگ پرچمدار مبارزات فرهنگی دینی بوده امروز متاسفانه بسیاری از علما فعال نیستند، با اینکه لازم است حرکت کند و اتهام خشونت و ده ها موارد شبه ناک را از دامن اسلام پاک کنند.

 

حجت الاسلام سید عارف موسوی؛ اشتراک کننده دیگر برنامه گفت اسلام میان انسان چه زن و چه مرد هیچ تفاوتی قائل نشده است و تنها ملاک برتری تقوی را دانسته است.

 

این عالم دین همچنان اظهار داشت کسی که تقوی دارد و خوف خشیت در وجودش موج می زند ارزش دارد أعم از اینکه مرد باشد یا زن.

 

او همچنان تاکید کرد که در اسلام انسان درجه یک و دو وجود ندارد، اما امروز که غربی ها خود را مدعی حقوق زن میدانند، پس از تاریخ ١٩ میلادی این ادعا را در بوق و کرنا کردند در حالیکه اسلام قرنها پیش مقام موقعیت زن را تثبیت کرده بود.

 

آقای عباسی، اشتراک کننده دیگر اما می گوید اگر امروز دشمن حساس شده و در جهت اسلام هراسی به شدت فعالیت دارد، معنایش این است که علمای دین کار کرده است و امروز اگر تلاشهای صورت می گیرد، برای پایین آوردن جایگاه و یا تغییر هویت آنان دلیل بر تحرک بیشتر آنان است نه غیر فعال بودن شان.

 

به گفته او، دشمن فهمیده که اسلام از ناحیه علمای دین در حال پیشرفت است، لذا تلاش می کنند که از این ناحیه تخریب کنند.

 

امروز در غرب اسلام دارد رونق پیدا می کند، یگانه دلیلش فعالیت بیشتر علما است. البته این یک برداشت غلط در جامعه است که علما کار نکرده است، لذا این برداشت باید اصلاح شود.

 

او در رابطه با جایگاه زن نیز گفت که در گفتمان ها شبهاتی که درباره شخصیت زن وجود دارد باید بر طرف شود از جمله در بسیاری از جوامع این دیدگاه وجود دارد که زن ناقص عقل است در حالیکه خداوند همان روح و عقل که به مرد داده به زن هم داده است و هیچ تفاوتی ندارد هر چند که در ویژگی ها ممکن است فرق داشته باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>