• تاریخ انشار: 31 اکتبر 2018
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22614
  • 634 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زن پیرو خط عاشورا، رفتار، گفتار، کردار، عفت و تمامی اعمالش خدایی می گردد

خانم مهدیار؛ دانشجو و طلبه حوزه علمیه با بیان اینکه یک زن زمانی که پیرو خط عاشورا شد رفتار، گفتار، کردار، عفت و تمامی اعمالش خدایی می گردد و آنوقت است که به وظایفش در درون خانه و همچنین در میان جامعه به خوبی عمل می نماید. روز سه شنبه دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های […]

خانم مهدیار؛ دانشجو و طلبه حوزه علمیه با بیان اینکه یک زن زمانی که پیرو خط عاشورا شد رفتار، گفتار، کردار، عفت و تمامی اعمالش خدایی می گردد و آنوقت است که به وظایفش در درون خانه و همچنین در میان جامعه به خوبی عمل می نماید.

روز سه شنبه دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات  با برگزاری سمینار علمی تحلیلی پیام ها و پیامدهای عاشورا با حضور کثیری از عالمان دین، دانشجویان و فرهنگیان از اربعین شهادت امام حسین و یاران باوفایش تجلیل و گرامی داشت به عمل آوردند.

در این سمینار، لیلا مهدیار؛ دانشجو و طلبه حوزه علمیه در ولایت هرات طی سخنانی در مراسم تجلیل از اربعین حسینی گفت: از اول خلقت تا امروز زنان نیمی از پیکره جامعه را تشکیل داده و بنا برصفات و استعداد هایی که خداوند در وجود آنها قرار داده است حماسه ها و نقش آفرینی های بزرگی را از ابتدای تاریخ تا به امروز داشته اند و خداوند زنان را غالبا مظهر صفات جمالش و مردان را مظهر صفات جلالش قرار داده است که این دوصفت با همدیگر تکمیل کننده صفات جانشینانش در روی زمین است.

وی در ادامه علاوه کرد: زن با خصوصیات و استعدادهایی که خدا در او قرار داده و مسئولیت هایی را که بر عهده او قرار داده فقط  یک زن می تواند از عهده انجام آن بر بیاید که همانا مربی گری زن است که این ویژگی ها از اول تاریخ تا دوران صدر اسلام و قیام عاشورا که اوج تجلی آن را ما در وجود حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) مشاهده می کنیم می باشد.

خانم مهدیار با بیان اینکه حضرت زینب کبری (س) در طول حیاتش و در طول سفر کربلا  و انجام وظیفه اش خوب درخشید و وظیفه خطیرش که همانا نجات اسلام بود به خوبی انجام داد علاوه کرد:  امروز ما صاحب ثمره تلاش های ایشان بعد از گذشت یک هزار و چهار صد سال هستیم و می بینیم که همه ساله از سراسر جهان از هر قوم ونژادی و حتی ادیان مختلف در اربعین حسینی به زیارت امام حسین می آیند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که زنان امروز چگونه می توانند از این صفات برخوردار شوند؟ و کسانی که از این صفت برخوردا هستند چگونه این صفت را در خانواده و جامعه بروز بدهند؟ بیان کرد: مهم ترین ویژگی یک زن عاشورایی در قدم اول خودسازی و خانواده سازی است. بر اساس آموزه های عاشورایی زنی که می خواهد پیرو خط عاشوایی باشد اول باید کسب معرفت کند و خویشتن را بشناسد و کسب معرفت را از مهم ترین سرمشق های زندگی خودش قرار بدهد.

این فعال فرهنگی همچنان بیان کرد: زنانی که همراه با زینب کبری و با پیروی از آن حضرت شهر به شهر کوچه به کوچه پیام عاشورا را منتقل کردند یقینا در قدم اول خودشان را ساخته بودند و امام زمانشان را به درستی درک کرده بودند.

وی همچنان با اشاره به اینکه زنان و دختران امروز ما نیز می توانند با مطالعه و تحقیق قوه فهم و دانایی شان را گسترش داده و از سیره زندگی اجتماعی، اعتقادی ایشان درس زندگی بیاموزند و راهشان را با ایمان راسخ و اعتقاد کامل انتخاب نمایند اظهار داشت: زن الهام گرفته از عاشورا در تمامی عرصه های زندگی اش حضور فعال و پویا داشته باشد همچون زینب کبری که عالمه مدینه و پاسخگوی پرسش های زنان بود وهمچنین از حضور زنان در صحنه عاشورا در میابیم که زن می تواند در پیچیده ترین عرصه های اجتماعی حضور فعال داشته باشد

خانم مهدیار همچنان خاطر نشان ساخت: یک زن زمانی که پیرو خط عاشورا شد رفتار، گفتار، کردار، عفت و تمامی اعمالش خدایی می گردد و رنگ و بوی امام زمانی به خود می گیرد و آنوقت است که به وظایفش در درون خانه و همچنین در میان جامعه به خوبی عمل نموده و وظایفی را که انجام می دهد هدفمند است تا مردم او را برای خود الگو قرار بدهند و تنها به آسایش و آرامش و آرایش خودش بها نمی دهد بلکه بر علاوه این ها فکر هدایت هم نوعانش بوده و افراد جامعه را می شناسد.