• تاریخ انشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27171
  • 367 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زیارت نامه های منتسب به امام حسین(ع) فقط وسیله ابراز عقیده و محبت نیستند، بلکه راهنمای علم و عمل می باشند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)  مراسم عزاداری ششمین شب ماه محرم‌الحرام در حسینیه شهید مصباح از سوی دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس، شب گذشته (۱۴سنبله) برگزار شد.   سیدحجت حسینی در ابتدای سخنان خود در این مراسم که تحت عنوان “عاشورا؛ اوج تبلور عدالت خواهی و ظلم ستیزی در تاریخ بشریت” برگزار […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)  مراسم عزاداری ششمین شب ماه محرم‌الحرام در حسینیه شهید مصباح از سوی دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس، شب گذشته (۱۴سنبله) برگزار شد.

 

سیدحجت حسینی در ابتدای سخنان خود در این مراسم که تحت عنوان “عاشورا؛ اوج تبلور عدالت خواهی و ظلم ستیزی در تاریخ بشریت” برگزار شد، است گفت:در آموزه های وحیانی قرآن، حقوق و وظایف متقابلی برای امام معصوم و امت بیان شده است. از جمله حقوق امام و تکلیف امت این است که امت باید از امام معصوم اطاعت کند و نسبت به او مودت و محبت داشته و خمس درآمدهای خویش را به آن حضرت بدهد. البته معصومین از سوی خداوند اختیار دارند انفال را در دست داشته باشند تا با مدیریت صحیح از انباشت سرمایه در دست سرمایه داران جلوگیری کرده و گردش سالم اقتصادی را چنان سامان دهند که همگان از آن بهره مند شوند.

 

حسینی با بیان این که علت این واگذاری، عصمت آنان از هر گونه گناه و خطا و مرجعیت علمی و عملی و رهبری الهی آنان است، بیان کرد: امامان معصوم موظف هستند تا مردم را به توحید بخوانند، هدایتگر مردم به فرمان الهی به سوی حق و عدالت، بلکه دستگیر آنان باشند.

 

وی یکی از راه های شناخت مسئولیت و وظیفه امت در قبال امام حسین را مراجعه به زیارت نامه هایی عنوان کرد که از سوی امامان معصوم بیان شده است.

 

سید حجت حسینی در تشریح مطلب فوق اظهار داشت:در این زیارت نامه ها افزون بربیان مطالب متنوع درباره حقانیت قیام و دلایل آن، به وظایف امت در برابر قیام عاشورایی و امام حسین توجه داده شده است. به این معنا که این زیارت نامه ها را نمی توان صرفا وسیله ایی برای ابراز علاقه و دوستی و محبت دانست، بلکه می بایست به آن به عنوان یک راهنمای علم و عمل نگریست؛ در حقیقت این زیارت نامه های ماثور به ما می آموزد که ما از نظر عقیدتی و عملی باید چگونه باشیم.

 

وی به وظایف و تکالیف امت در قبال امام حسین و نهضت عاشورایی اشاره کرد و گفت:

 

۱-  معرفت و شناخت مقام و منزلت آن حضرت:یکی از وظایف امت در برابر امام حسین شناخت مقام و منزلت آن حضرت  در پیشگاه خداوندی است.

 

۳- ثارالله: واژه ثارالله چه به معنای خون خدا و چه به معنای قیام و ثوره برای خدا، جهت دهنده و تعیین کننده حرکت عاشورایی و تاییدی بر حقانیت آن است. همچنین این تعبیر جهت گیری امت را نیز تبیین می کند.

 

۴-  تعظیم مصیبت: از دیگر واجبات و وظایف امت در قبال امام حسین و حرکت عاشورایی، تعظیم مصیبت و رزیهای است که بر امت به سبب جریان سقیفه وارد شده است. برپایی مراسم ها و عزاداری در همه ایام و روزها به هر شکل ممکن مانند خواندن زیارت عاشورا و مانند آنها، تاکید روزانه بر این است که ما همواره در جهت همان حرکت امام حسین گام برداشته و زندگی خود را سامان میدهیم.

 

۵-  لعن بر ظلم و ظالم: از دیگر وظایف امت در قبال نهضت عاشورا و امام حسین لعن کسانی است که اساس ظلم و جور بر این خاندان را گذاشته اند. بر اساس آموزه های وحیانی قرآن، اولین ظالم همان ابلیس لعین است که خواهان مقام عالیین بود که ویژه اهل بیت عصمت و طهارت بود. البته آنان که  در دنیا اقداماتی کردند تا آن حضرات را از مقامات و مراتب الهی دفع و منع کنند و حتی اقدام به قتل آنان کردند.

 

۶-  تبری و تولی: چنانکه بیان شد، تبری از دشمنان اهل بیت و بویژه امام حسین و ابراز تولی و محبت و اطاعت نسبت به آن حضرت میبایست در دستور کار همه امت باشد. این عمل باید روزانه تکرار شود؛ زیرا در چنین حالتی است که احتمال افتادن در فتنه از  میان میرود و انسان همواره هوشیار و بیدار خواهد بود.

 

۷-  اعلان جنگ و صلح: از دیگر مصادیق تبری و تولی آن است که انسان نسبت به دشمنان آن حضرت اعلام حرب و نسبت به دوستان و اطاعت از آنان اعلان سلم و صلح کند. این اعلان جنگ و صلح یک حرکت دائمی و همیشگی  است؛ زیرا دشمنان و دوستان آنان همواره در برابر هم قرار دارند؛ چرا که جنگ حق و باطل تا پیروزی حق در دولت امام زمان ادامه دارد و سپس در اشکالی دیگر ادامه خواهد یافت تا زمین و زمان جمع شود و قیامت برپا گردد. پس، از وظایف امت است که همواره در چارچوب اطاعت و تبری و تولی، اعلان جنگ و صلح کند. این امر در چارچوب سخن و اعتقاد باقی نمی ماند بلکه باید در شرایطی خاص به شکل عزم و عمل درآید.

 

۸-  طلب انتقام: از دیگر وظایف امت در قبال امام حسین و عاشورا، انتقام از دشمنان اهل بیت بویژه در زمان قیام امام زمان و همراهی با ایشان است که منتقم آلالله است. هر کسی باید به عنوان منتظر واقعی، خود را برای جنگ آخر  زمانی علیه باطل و ظالمان و جائران تحت پرچم امام زمان آماده کند و چنانکه در دعای عهد آمده است آمادگی خود را اعلام کند و متعهد بدان شود. البته در زیارت نامه های دیگر از جمله همین زیارت عاشورا بر این وظیفه و اعلام آمادگی تاکید شده است. این آمادگی میبایست مبتنی بر معرفت و عقیده و زمینهسازی عملی باشد؛ چرا که هر روز ممکن است که انتظار به سر آید و قیام جهانی امام زمان و انتقام آن حضرت علیه کلیت جور و ظلم آغاز شود.

 

۹-  تقاضای شفاعت: از دیگر وظایف امت آن است که پس از شناخت جایگاه حضرت امام حسین در پیشگاه خداوند، خواهان شفاعت ایشان شود؛ زیرا برای آن حضرت در پیشگاه خداوند مقام محمودی است که همان مقام شفاعت است. بر اساس آیات و روایات امام حسین در چنان جایگاهی از مقام محمود قرار دارد که گریه کنندگان بر مصیبت آن حضرت وارد بهشت میشوند. بابالحسین در بهشت بابی است که بسیاری با حسابرسی آسان از آن میگذرند.

 

۱۰-  تقرب جویی به خدا: انسان اگر بخواهد به خداوند تقرب جوید باید وسیله بیابد. بهترین وسایل، تقرب اهل بیت و به ویژه امام حسین است. برای تقرب جویی به خدا میبایست به وسیله الهی یعنی امام حسین تمسک جست و این وظیفه و تکلیفی است که خداوند برای انسان قرار داده است.