• تاریخ انشار: ۲۰ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 23003
  • 574 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زینب(س)، اسوه ماندگاری که تاریخ را رقم زد / نقش حجاب و ریشه های بدحجابی در جامعه اسلامی

به مناسبت ولادت حضرت زینب “سلام الله علیها” بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مزارشریف،  نمایشگاه خیابانی را تحت عنوان “بانوی فراتر ازتاریخ” برگزار نمودند که تمام بازدید کنندگان این نمایشگاه با شکوه بر مقام بلند حضرت زینب(س) و نقش حجاب و تاثیر بدحجابی تاکید نمودند. به گزارش […]

به مناسبت ولادت حضرت زینب “سلام الله علیها” بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مزارشریف،  نمایشگاه خیابانی را تحت عنوان “بانوی فراتر ازتاریخ” برگزار نمودند که تمام بازدید کنندگان این نمایشگاه با شکوه بر مقام بلند حضرت زینب(س) و نقش حجاب و تاثیر بدحجابی تاکید نمودند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، شهلا حدید رئیس امورزنان ولایت بلخ که امروز پنجشنبه(۲۰ جدی) درنمایشگاه خیابانی “بانوی فراتر ازتاریخ” صحبت می نمود، ضمن تشکری از مرکز تبیان بابت برگزاری این نمایشگاه، آنرا ابتکار جوانان مدبرعنوان نمود.

وی افزود: ما امیدواریم، این چنین نمایشگاه ها باعث تغییرات مثبت در وضعیت زنان جامعه ما باشد، و زنان بتواند از مشکلات رهایی یابد.

رئیس امور زنان بلخ از دولت خواست تا در قبال کارکردهای جوانان با آنان همکاری نماید تا آنان بتوانند صدای رسای شان را بلند نمایند.

خانم حدید خاطرنشان ساخت که جامعه اسلامی حجاب را می پذیرد و خواستار ترویج فرهنگ حجاب در جامعه بوده و جای قدردانی است از بانوان که چنین نمایشگاه را امروز برگزار نمودند، سپاس گزاری نمایم.

در همین حال سیدمحمدیزدان پرست؛ فعال جامعه مدنی در بلخ، برگزاری این نمایشگاه ها را در راستای معرفی شعایر ملی و دینی ما اثر گزار دانست و افزود که ما باید به این باور برسیم که آزادی در برهنه گی نیست وگر نه در جنگل، بهترین جای برای آزادی و بهترین موجودات حیوانات هستند، که آزاد در آنجا زندگی می کند و لباس ندارد.

یزدان پرست، افزود که در راستای فرهنگ سازی باید تلاش بیشتر صورت گیرد.

وی تاکید نمود که تا ما قربانی تهاجم فرهنگی دشمن نگردیم، چون افغانستان سابقه فرهنگی غنی داشته و نباید فرهنگ اصیل خود را فراموش نماید.

وی برگزاری چنین نمایشگاه ها را تقویت کننده فرهنگ اسلامی عنوان کرد و افزود که در جامعه ما فقر فرهنگی بی داد می کند، چون ما از شبکه های ماهواری را درست می کنیم و در جامعه ما فرهنگ استفاده درست از تکنالوژی رعایت نمی گردد.

او در ادامه، ریشه بدحجابی ها در دوعامل بیان کرد و گفت: از سال ۱۳۷۱ شمسی  پرچم سفیدان سیاه دل، بنام طالبان حقوق زنان را از آنان گرفته بودند که حتی بانوان را جهت درمان نزد داکتر اجازه نمی دادند و پس از آن موج دیگر با مفکوره ضد طالبانی حجاب را نشانه گرفت درحالی که حجاب با طالبان هیچ پیوندی ندارد.

وی مشکل اساسی جامعه افغانستان را افراط  و تفریط عنوان کرد و افزود که مسلمان بودن را با شعور خود نه شور نشان دهیم، تا یک زندگی خوب داشته باشیم.

سیدرضا حسینی؛ عالم دین، و از بازدیدکنندگان نمایشگاه خیابانی” بانوی فراتراز تاریخ” حضرت زینب(س) را بانوی نمونه خواند و افزود که تمام زندگی این بانو پر از الگو و درس بود و باید زنان مسلمان ایشان را الگو قراردهد.

مهناز موزون، باشنده شهرمزارشریف،  در مصاحبه با خبرگزاری آوا، برگزاری این نمایشگاه بسیار تاثیرگزارخواند و گفت: ما در شرایطی قرار داریم که فرهنگ کفر بیداد می کند و تا جایی در جامعه حاکمیت پیدا کرده است، در حالی که ما خود فرهنگ خوب داریم.

وی اضافه نمود که یک زن با حفظ حجاب، می تواند به قله های موفقیت دست یابد ولی، دشمن خواهان ترویج بدحجابی در جامعه اسلامی بوده و همواره در تلاش نابود کردن حجاب زنان مسلمان است.

خانم موزون گفت: من بدین باورم که زنان با حجاب اسلامی، عزت، آبرو وعفت شان را نگهداشته و می تواند به قله های موفقیت برسند. او ازنهاد های فرهنگی خواست تا در ترویج فرهنگ اسلامی کار نمایند و مانع هجوم فرهنگ دشمن به کشورشوند.

حبیب نجفی زاده مسوول هماهنگی خبرنگاران در شمال، ضمن ستایش کردن فعالیت های مرکز تبیان، نمایشگاه خیابانی ” بانوی فراتر ازتاریخ” را یک نمایشگاه بی نظیر در شمال عنوان کرد.

وی افزود که در بلخ تعداد زیاد بانوان با رعایت حجاب اسلامی، هم افتخار خود جامعه و فامیل شان هستند.

سیدسجاد موسوی، عضو مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، برگزاری نمایشگاه خیابانی را جای مسرت دانست  و افزود که یک تعداد بانوان پر تلاش یک نمایشگاه را تحت مضمون حجاب برگزار کردند و این نمایشگاه را برنامه خوب برای توانمندی بانوان عنوان کرد.

زهرا احمدی، آگاه مسائل دینی، این نمایشگاه (بانوی فراتر از تاریخ) به نمایش گذاشتن حجاب را در قالب هنر عنوان داد و افزود که نشان دادن حجاب در قالب هنر بسیار تاثیرگزار می باشد.

همچنین خانم حکیمه احمدی؛ مسوول بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف،  هدف از برگزاری نمایشگاه خیابانی ” بانوی فراتر ازتاریخ” را به مناسبت ولادت حضرت زینب سلام الله معرفی آن حضرت و زندگی شان به بانوان عنوان کرد.

وی نقش زنان را در جامعه بنیادی خواند و حضرت زینب سلام الله را نمونه آن در تاریخ خواند و افزود که زنان مانند حضرت زینب(س) می توانند تاریخ را عوض کنند و حقانیت یک قیام را به جهانیان معرفی نمایند.

به باور بازدیدکنندگان اولین نمایشگاه خیابانی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، با حضور گسترده تمام اقشار جامعه امروز، باشکوه ترین نمایشگاه در بلخ خوانده شده است.