• تاریخ انشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 23301
  • 395 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سازمان ملل متحد در قبضه کشورهای قدرت‌طلب است

سازمان ملل متحد با شعار برابری تاسیس شد، اما کشورهای قدرت‌طلب مانند امریکا از این سازمان استفاده‌های یک‌جانبه می‌کنند، مانند حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد که مخالف اعلامیه‌های این سازمان بوده است.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان، تحت عنوان “سازمان ملل و برخورد آن با اسلام” با حضور دانشجویان و طلاب […]

سازمان ملل متحد با شعار برابری تاسیس شد، اما کشورهای قدرت‌طلب مانند امریکا از این سازمان استفاده‌های یک‌جانبه می‌کنند، مانند حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد که مخالف اعلامیه‌های این سازمان بوده است.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان، تحت عنوان “سازمان ملل و برخورد آن با اسلام” با حضور دانشجویان و طلاب حوزات علمیه، روز جمعه (۱۲ دلو) در مزارشریف برگزار گردید.

 

سیدمحمد یزدان پرست؛ فعال جامعه مدنی و کارشناس این برنامه روی سرفصل‌های “تاریخچه سازمان ملل”، “مصوبات سازمان ملل و برخورد آن با احکام اسلامی”، “حق وتو یا توحش” و “آیا جامعه اسلامی مقید به رعایت مصوبات سازمان ملل است؟” صحبت نمود.

 

یزدان پرست ابتدا با اشاره به سرفصل” تاریخچه سازمان ملل” گفت: سازمان ملل متحد بعد از جنگ جهانی دوم درسال ۱۳۴۵ توسط ۵۱ کشور تاسیس گردید، وی این سازمان را یگانه نهاد جهان‌شمول خواند و افزود که سازمان ملل متحد بعد از دو جنگ جهانی اول و دوم به میان آمد تا تبعیض را از میان بردارد.

 

این فعال مدنی با بیان اینکه هدف از تشکیل سازمان ملل متحد، برابری ملت‌ها خوانده شده بود، افزود که این سازمان بعد از جنگ جهانی دوم برای به میان آوردن صلح در جهان به وجود آمد تا همه‌ی کشورهای دنیا در کنار هم حقوق مساوی داشته باشند.

 

وی افزود که سازمان ملل متحد منحیث سازمان مدیریت‌کننده امور جهانی عرض اندام کرده است؛ اینکه چقدر موفق بوده یا نه بجث دیگری است.

 

موصوف به وجود نامه‌ی حضرت علی (ع) به مالک اشتر منحیث نامه‌ای معتبر در این سازمان و همچنین حک شدن شعر سعدی منحیث شعر آزادی و انسانیت در دروازه سازمان ملل متحد اشاره کرد و ساختار این سازمان را بر پایه‌ی عدالت‌خواهی استوار دانست.

 

یزدان پرست، با اشاره به سرفصل “مصوبات سازمان ملل و برخورد آن با احکام اسلامی” افزود که این سازمان بارها با احکام اسلام تضاد‌هایی داشته است. وی علت این تضادها را ضعف کشورهای اسلامی خواند و تاکید نمود که اگر کشورهای اسلامی همواره برای دفاع از حق خود برمی‌خواستند، هیچ سازمانی نمی توانست علیه جامعه اسلامی بإیستد.

 

این فعال جامعه مدنی در ادامه خاطرنشان کرد که مصوبات سازمان ملل متحد در اصل با هیچ دینی مخالفت ندارد، اما برخی کشورها از سازمان ملل منحیث ابزاری علیه اسلام استفاده می‌کنند؛ در حالی که در اعلامیه‌های سازمان ملل، مخالفت با هیچ دینی وجود ندارد.

 

یزدان پرست با اشاره به سرفصل “حق وتو یا توحش” گفت: حق وتو یک نقطه ضعف در سازمان ملل است که در مخالفت با اعلامیه اول این سازمان است که قید شده است که تمام کشورها حق مساوی دارند. این در حالی است که حق وتو،‌ حقوق بسیاری از کشورها را زیر پا گذاشته است.

 

وی افزود که کشورهای بسیاری خواستار از بین رفتن حق وتو شده‌اند، اما حق وتو، ابزاری است که چندین کشور قدرتمند برای منفعت خودشان از آن استفاده می‌کنند.

 

این فعال مدنی خواهان تغییر در ساختار سازمان ملل شد و افزود برای اینکه عدالت عمومی درجهان برقرار شود، باید حق وتو از میان برداشته شود و درساختار سازمان ملل متحد تغییراتی به میان آید.

 

آقای یزدان پرست ازجوانان خواست تا با برگزاری چنین گفتمان‌هایی، صدای‌شان را بلند نمایند و به جهانیان نشان دهند که آنان آگاه هستند و علیه ظلم کشورهای قدرت‌طلب سکوت نمی‌کنند.

 

یزدان پرست با اشاره به سرفصل “آیا جامعه اسلامی مقید به رعایت مصوبات سازمان ملل است؟” گفت که کشورهای اسلامی باید هوشیار باشند. برخی قوانین حقوق بشر با قوانین کشورهای اسلامی متضاد است. لازم نیست که رهبران جوامع اسلامی به تمام اعلامیه‌های سازمان ملل پایبند باشند.

 

گفتنی است که نظریات دانشجویان پشت تربیون و سوالات‌شان پیرامون موضوع گفتمان از برنامه‌های دیگ رخبرگزاری صدای افغان در مزارشریف بود.