• تاریخ انشار: ۱۴ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8856
  • 1,146 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سالروز ولادت حضرت زینب(س) روز خبرنگار نام گذاری شود

از سالروز ولادت با سعادت قهرمان کربلا؛ حضرت زینب کبری(س) از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان، تحت عنوان “اهلبیت و رسانه ها؛ زینب و سرداری، پیروان و سربازی”، با حضور جمع کثیری از شخصیت های سیاسی، علما، اساتید دانشگاه، دانشجویان، فرهنگیان و اقشار مختلف اعم از زنان و مردان، در کابل گرامیداشت به عمل آمد. […]

از سالروز ولادت با سعادت قهرمان کربلا؛ حضرت زینب کبری(س) از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان، تحت عنوان “اهلبیت و رسانه ها؛ زینب و سرداری، پیروان و سربازی”، با حضور جمع کثیری از شخصیت های سیاسی، علما، اساتید دانشگاه، دانشجویان، فرهنگیان و اقشار مختلف اعم از زنان و مردان، در کابل گرامیداشت به عمل آمد.

 

به گزارش خبر گزاری آوا، در این محفل که در سالن کنفرانسهای مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور رسانه ها برگزار شد، سخنرانان ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت بزرگ بانوی جهان اسلام، قهرمان کربلا؛ حضرت زینب سلام الله علیها، از کارنامه و فعالیت های شخصیت اندیشمند و نویسنده پرتلاش، مرحوم سید مظفر دره صوفی که هفته گذشته داعی حق را لبیک گفت، نیز یاد کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان در این محفل گفت: شخصیت حضرت زینب(س) در ابعاد مختلف به خصوص در بعد پرستاری و پیام رسانی قابل بررسی و حائز اهمیت است.

 

به گفته او، هر چند روز ولادت این بی بی، به دلیل سرپرستی خاندان پیامبر بعد از حادثه عاشورا، روز پرستار نام گذاری شده است، اما فعالیت های رسانه ای و پیام رسانی آن حضرت بعد از شهادت امام حسین(ع) و یارانش موضوعی است که تاریخ هیچگاه فراموش نخواهد کرد. بنابراین باید این روز، روز خبرنگار نام گذاری شود.

 

به گفته او، حضرت زینب(س) با تبلیغ ماهیت اصلی قیام کربلا و برجسته کردن پیام عاشورا، توطئه های دستگاه بنی امیه و دشمنان اهلبیت عصمت و طهارت را خنثی کرد.

 

به باور آقای مزاری، فعالیت های حضرت زینب(س) آنقدر مهم و قابل دقت است که اگر او عهده دار پیام عاشورا نبود، ممکن بود سلسله امامت و وجود مقدس حضرت امام سجاد با خطر مواجه شود.

 

به گفته او، از این جهت باید گفت که حضرت زینب(س) حافظ وجود امامت، ثمره تلاش امام حسین و محقق کننده آرمان شهدای کربلا و همچنین ادامه دهنده خط رسول خدا(ص) و ولایت علی مرتضی(ع) بود.

به عقیده این کارشناس سیاسی واجتماعی، اگر حضرت زینب(س) درعرصه تبلیغ نبود و کمر همت برای ادامه انقلاب و نهضت عاشورا بسته نمی کرد، هر چند وجود فیزیکی سلسله امامت ممکن بود ادامه پیدا می کرد، اما آن امامتی که از نظر اندیشه اسلامی منصوص از جانب خداوند است به قوه خود باقی نمی ماند.

 

او در ادامه سخنان خود تاکید کرد: امام حسین(ع) در زمانی انقلاب تاریخی عاشورا آغاز کرد که از نگاه امکانات مادی چیزی در دست نداشت و هیچ کشور و حکومتی در دنیا به او کمک نکرد، اما انقلاب را به پیروزی رساند.

 

همچنین خواهرش حضرت زینب(س) یکه و تنها با حنجره خسته و کوفته در برابر دستگاه مجهز تبلیغاتی یزید ایستاد و مردانه ادامه انقلاب را رهبری کرد.

 

به گفته آقای مزاری انقلاب گرم عاشورا به رهبری امام حسین(ع) و جنگ سرد رسانه ای حضرت زینب(س) پس از واقعه کربلا، به ما می آموزد که اگر هدف مقدس باشد، بدون امکانات نیز می توان کارهای بزرگی را انجام داد.

 

چنانچه حضرت امام خمینی(ره) در حالی که امکاناتی جز حمایت مردم نداشت، در برابر قدرت های بزرگ جهان ایستاد وبه سلطنت و قدرت ۲۵۰۰ ساله شاهی ایران خاتمه داد.

 

او همچنان گفت: امروز استکبار جهانی و ارباب باطل از دست نسل های همیشه زنده زینب و زینبیان خاطر آسوده ندارند.

به عقیده وی، جنایت های دشمنان اسلام درحق مسلمانان از سر ناگزیری و ترس است و آنها قوه و توانایی این مکتب و سنت را به خوبی درک کرده اند.

 

آقای حسینی مزاری همچنان گفت: در حرکتهای سنجیده شده حضرت زینب(س) و پیروزی این بانو در برابر دستگاه بنی امیه مولفه هایی وجود دارد که اگر امروز در کشورهای اسلامی به کار گرفته شود، مسلمانان در برابر غول رسانه های غربی پیروز خواهد بود.

 

آقای حسینی مزاری به مولفه های دخیل در فعالیت های حضرت زینب(س) اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی دقیق از کربلا تا کوفه و از کوفه تا شام و از آنجا تا مدینه، توکل و استقامت و موقعیت شناسی، سیاست روشن و آمیخته با ارزشهای دینی، مشخص بودن جهت مبارزه از عمده ترین مولفه هایی است که در فعالیت های رسانه ای حضرت زینب(س) دخیل است.

 

او تاکید کرد که در اسلام سیاست از دیانت جدا نیست، چنانچه حضرت زینب در جنگ تبلیغاتی سیاست را در قالب دیانت و به دور از فریب و نیرنگ به کار برد و انقلاب را به پیروزی رساند.

 

آقای حسینی مزاری در ادامه سخنان خود به کارنامه ها و فعالیت های سید مظفر دره صوفی نیز اشاره کرد و گفت: وی نه تنها یک نویسنده، بلکه دارای مکتب فکری و صاحب اندیشه بود.

 

به باور او، جامعه فرهنگی افغانستان به وجود مانند دره صوفی نیاز دارد.

 

به گفته مزاری، دره صوفی کسی بود که از بدی روزگار شکایت نداشت و به دلیل ویژگی های که داشت و افزون بر آن نویسنده ای توامند بود از این لحاظ برای همه به خصوص فرهنگیان و اهل رسانه قابل احترام است.

در همین حال، خانم نجمه موسوی؛ مسوول بخش زنان مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان نیز گفت: با وجود اینکه زنان درطول تاریخ افغانستان طعم تلخ مظلومیت های را چشیده اند اما امروز کسانی هستند که نسبت به این قشرمظلوم دید مثبت دارد و از آنان حمایت می کند.

 

به گفته او، مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان به رهبری آقای حسینی مزاری یکی از مراکز است که همواره نسبت به زنان دید مثبت داشته و برای ظرفیت سازی آنان همواره تلاش کرده است.

 

او تاکید کرد که زنان باید خود تلاش کنند که در مسیر خط اصیل اسلام و اندیشه ولایت فقیه گام بردارند تا در کارهای خود موفق باشند.

 

هر چند به گفته او، تا رسیدن به هدف مسیر طولانی را باید پیمود و مشکلاتی زیادی را می باید تحمل کرد، اما با بلند بردن سطح آگاهی و قدم گذاشتن درعرصه علم و دانش می توان این مسیرهای طولانی و پر از پیچ وخم را طی کرده و کشتی لرزان جامعه اسلامی را به ساحل نجات رساند.

 

لازم به ذکر است که محفل امروزی با قرائت قاری زین العابدین آغاز و اجرای حجت الاسلام والمسلمین سید عندلیب ضیایی و دعائیه حجت الاسلام و المسلمین رجب علی مهدوی خاتمه یافت.