• تاریخ انشار: 7 دسامبر 2017
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 15753
  • 417 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سالگرد ارتحال سوما، مرحوم سوما، عمر خود را در راه تلاش برای اعتلای کلمه الله سپری کرد

همزمان با فرارسیدن پنجمین سالروز ارتحال ملکوتی مرحوم مغفور سوما، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری پیامی صادر کرد.   دبیرکل حزب اسلامی تبیان در این پیام آورده است: مرحوم سوما همیشه در راستای ترویج تفکرات دینی سعی داشت و در برابر اندیشه های غیر اسلامی می رزمید و دیگر عناصرمسلمان را تشویق به انسجام […]

همزمان با فرارسیدن پنجمین سالروز ارتحال ملکوتی مرحوم مغفور سوما، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری پیامی صادر کرد.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در این پیام آورده است: مرحوم سوما همیشه در راستای ترویج تفکرات دینی سعی داشت و در برابر اندیشه های غیر اسلامی می رزمید و دیگر عناصرمسلمان را تشویق به انسجام و سازماندهی می کرد.

 

متن پیام به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم

 

روز هفدهم قوس، لحظه پرکشیدن مبارزی از تبار خوبان و مجاهدی از خیل رهروان صادق راه پیامبر(ص) و امامان معصوم(علیهم السلام) است و او نیست جز پیر مرد عاشقی به نام میر ابوالقاسم سوما که عمر خود را در راه تلاش برای اعتلای کلمه الله در افغانستان و اروپا، سپری کرد.

 

آری! آقای سوما سید درد کشیده ای بود که نزدیک به چهارده سال را در زندان ظاهرخان، در دهمزنگ کابل آن هم در آوان جوانی سپری کرد و پس از آزادی نیز دست از مبارزه نکشید واگرچه خود درکشور آلمان مستقرشد اما تمام کسانی که این سید درگذشته را می شناسند گواهی خواهند داد که لختی آرامش نداشت و همواره در تلاش بود تا در مسیراهداف اسلامی حرکت کند و به هرنحو ممکن به جبهات جهادی نیز کمک های گوناگون مادی ومعنوی برساند.

 

منزل این مرحوم در “کلیکن” هانورآلمان، نیز درحقیقت پایگاه مجاهدین ومبارزینی بود که به هردلیلی مسافر راه آلمان بودند. مرحوم سوما در پس از پیروزی جهاد نیز همواره در کنار جهاد مردان قرارداشت و به ویژه بیشترین حمایت را از حزب وحدت اسلامی به انجام رسانید و خودم درجریان بودم که با سختی های فراوان کمک های مادی شایانی فراهم کرد و همراه با پسر بزرگ خود”سینا” حتی به بامیان رسانید تا بدینوسیله ادای دینی نسبت به مردم زجر کشیده مناطق مرکزی نموده باشد.

 

این فقید سعید در کل اروپا به ویژه در کشور آلمان نیز یکی از استوانه های حرکت های ارزشی بود و او بود که به عنوان یکی از بنیان گذاران تاسیس مرکز اسلامی برای مهاجرین افغانی مقیم آن سامان اقدامات عملی فراگیر را ابتدا در برلن و سپس در هامبورگ، روی دست گرفت وهمواره در محور فعالیت های دینی قرارداشت.

 

مرحوم سوما همیشه در راستای ترویج تفکرات دینی سعی داشت و در برابر اندیشه های غیر اسلامی می رزمید و دیگر عناصرمسلمان را تشویق به انسجام و سازماندهی می کرد.

 

این سید پرتلاش با به عهده گرفتن مسؤلیت جرگه افغان ها در شمال آلمان خدمات بی شماری به عموم مهاجرین می رساند و برای تنویر افکار مردم آلمان و در مجموع کل اروپا، سمینارهای متعددی برپاداشت تا بدینوسیله ازیک سو پیام جهاد و مقاومت مردم افغانستان را به اروپاییان برساند و ازسوی دیگر مهاجرین افغانی مقیم آلمان را درجریان وقایع افغانستان قراردهد.

 

وی از اعضای فعال مجمع جهانی اهل بیت(ع) بود و در سیمینارهای متعدد بین المللی درخارج از آلمان نیز اشتراک می کرد.

 

مرحوم سوما پس ازعمری مجاهدت و مبارزه در راه اسلام و خدمت به مردم مجاهد افغانستان و مهاجرین افغانی مقیم آلمان، در روزجمعه ۱۷/۹/۱۳۹۱ داعی اجل را لبیک گفت و همگان را به سوگ نشاند.

 

اینجانب پنجمین سالروز ارتحال ملکوتی این فقید سعید را به خانواده آن مرحوم به ویژه همسرپرتلاش و فداکارش، سرکارخانم مسعوده سوما، فرزندان و سایر فامیل های وابسته، همکاران و همسنگران و مردم مسلمان افغانستان تسلیت می گویم و از خداوند عزوجل برای آن عروج کرده جنت برین خواهانم.

 

سید عیسی حسینی مزاری

 

۱۶-۹-۱۳۹۶