• تاریخ انشار: 12 سپتامبر 2021
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30808
  • 13 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سالگرد شهادت حضرت رقیه(س)؛ دختر هدیه خداوند است

به مناسبت سالروز شهادت حضرت رقیه(س) دختر سه ساله امام حسین علیه السلام، آگاهان فرهنگی کشور می گویند که دختر هدیه خداوند است و والدین باید به تربیت سالم دختران توجه کنند؛ زیرا تربیت درست آنان باعث تربیت نسل های آینده می شود.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مزار شریف: سید عبدالله نایاب؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات در گفتگو با خبرنگار آوا در بلخ گفت: سالروز شهادت دختر سه ساله امام حسین را تسلیت می گویم و با استفاده از این مناسبت به جایگاه دختر از نظر اسلام می پردازم. اسلام جایگاه ویژه ای برای دختران قایل است، تعابیر خیلی  ظریف و زیبایی در شان و منزلت دختر به کار برده شده، چنانچه در احادیث و روایات گاهی از دختر به «ریحانه» و گاه به «حسنه» تعبیر شده است. خداوند متعال هم در آیه ۴۹ سوره “شورا” دختر را به عنوان «هدیه» یاد کرده است و این یک تعبیر بسیار زیبا و ارزشمند و بهترین تعبیر است که برای جایگاه دختر می تواند استفاده شود.

وی افزود: نقش دختران در بقا و رشد جامعه بشری مورد توجه خاص اسلام قرار دارد. پیامبران الهی همه از دامن همین دختران به دنیا آمدند، وارد جامعه شدند و نقش آفریدند که در حقیقت نقش شان سازنده است و همان نقش را زنان بسیار ارزشمند و دختران ارزشمندی که یار و یاوران پیامبران بودند، داشته اند.

آقای نایاب در ادامه گفت: در اسلام بحث مباهله پیامبر را می بینیم که در اوج جاهلیت که دختران را زنده به گور می کردند، دختر را مایه ننگ و عار می دانستند، پیامبر در مهم‌ترین حرکت سیاسی، اجتماعی و معنوی حضرت فاطمه (س) را در مباهله حاضر کردند.

وی تصریح کرد که پیامبران الهی همواره از دختر به عنوان باقیات صالحات یاد کرده اند. بارها پیامبر بزرگوار اسلام، به حضرت فاطمه زهرا گفته است که ابوها فداها، یعنی پدرش فدایش، و آخرین فردی که رسول خدا(ص) قبل از  مسافرت با وی خدا حافظی می کرد، و اولین کسی که بعد از مسافرت ملاقات می نمود، دخترش فاطمه زهرا سلام الله علیها بوده است.

مسئول دفتر تبیان در هرات اضافه کرد که پیامبر در جای دیگری فرمود: دختران چه خوب اند، مهربان، نرمخو، مددکار و آماده به کار، انیس انسان، با برکت و علاقمند به پاکیزگی. این تعابیر این مطالب را می رساند که دین مبین اسلام برای دختر جایگاه ویژه ای قایل است، به عنوان ادامه دهنده و حافظ نسل بشر.

نایاب همچنین گفت: یکی از ابعاد مهمی که اسلام به آن توجه دارد، بحث تربیت دختران است تا نسل آینده که در گرو تربیت درست دختران است، سالم تحویل جامعه شود.

وی افزود که بحث تربیتی علاوه بر خودسازی و تربیت مادران متدین و آشنا با مهارت های زندگی، تلاش دارد که دختر را به حیث یک انسان به گونه ای تربیت کند که در جامعه به عنوان یک فرد موفق قد علم کرده و در کنارش به نقش هایی که یک دختر به عهده دارد، توجه می کند که آنها عبارت اند از همسر بودن و مادر بودن.

آقای نایاب ابراز داشت که باید خود والدین بتوانند طوری در جامعه نقش آفرینی کنند که فرزندان و دختران از والدین مخصوصا مادر تقلید می کنند، لذا والدین طوری رفتار کنند که درست و ماندگار و انسان پرور باشد.

به باور وی بحث دیگر در تربیت دختر، پرورش عواطف و احساسات دختران است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ زیرا دختر بیشتر در گرو عواطف و احساسات است و مدیریت عواطف و احساسات در زندگی دختران از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است.  

مسئول دفتر تبیان در هرات همچنین پرورش عقل و تفکر دختران را موضوع دیگر تربیتی عنوان کرده، گفت: باید والدین عقل و تفکر دختران را پرورش داده و در زندگی عملکرد آنها را بر اساس عقلانیت و فکر عیار کنند و در کنار اینها، باید مادر نقش های آینده دختر را مورد توجه قرار بدهد و به وی آموزش دهد.

آقای نایاب می گوید که دین اسلام دوران تربیتی در زندگی را به سه دوره تقسیم کرده که شامل هفت سال اول، هفت سال دوم و هفت سال سوم است. چنانچه پیامبر اسلام می فرماید: کودک در هفت سال اول سید و سرور است. هر ناز و خواست اش باید محترمانه با عقلانیت و روش مناسب از سوی والدین برآورده شود. او کودک است و به خواست هایش به گونه معقول و منطقی رسیدگی شود.

هفت سال دوم دوره تعلیم پذیری، طاعت پذیری و فرمانبرداری کودک است که از هفت تا چهارده سالگی هم به امورات تحصیلی و هم بحث تربیتی و فرمانبرداری وی از معلم و والدین رسیدگی گردد و از چهارده سال به بعد به دیدگاه وی توجه صورت گیرد، از وی مشورت گرفته شود و در کنار مشورت در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی توجه شود.

وی در پایان گفت که اگر والدین تصمیم به تربیت درست کودک داشته باشند، باید برنامه ریزی برای تربیت کودک قبل از تولد صورت گیرد، تا شرایط محیطى و زمینه های فرهنگی و اجتماعی کودک را به انحراف نکشاند.

سید حسن کرامتی؛ استاد دانشگاه بلخ نیز در مصاحبه با آوا در این باره گفت: جایگاه دختران در اسلام همان جایگاهی است که فاطمه زهرا(س) در کودکی نزد حضرت رسول(ص) داشت، وقتی فاطمه وارد خانه ای می شد که پیامبر آنجا نشسته بود، به احترام فاطمه بلند می شد، روی او را می بوسید و در جایگاه خودش می نشاند و به او خطاب می کرد: “ام ابیها” یعنی مادر پدرش، این کلمه زیباترین کلمه و پرمعناترین کلمه است یعنی همانگونه که برای یک مرد مادرش ارزشمند است دخترش نیز همان ارزش را دارد.

به گفته او، تربیت درست دختران به حدی مهم است که اگر یک دختری بد تربیت شود یک نسل بد تربیت می شود.

این استاد دانشگاه در پایان گفت که نقش دختر در جامعه خیلی اخلاقی تر از مردها است و برای آموزش درست برای دختر و پسر سن هفت سالگی بهترین زمان تربیت و الگوگیری است.