• تاریخ انشار: ۳۰ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14827
  • 718 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سخنان امام علی‌(ع) در نهج‌البلاغه تأکید فراوان بر حکومت‌داری و سیاست دارد/ تحقیق در نهج‌البلاغه باعث رسیدن به رستگاری است

n00151825-b

اگر در نهج‌البلاغه تحقیق و بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که سخنان حضرت امام علی(ع) در تمام امور کارساز است و ما می‌توانیم با پیاده کردن آن در زندگی فردی و اجتماعی، به رستگاری برسیم.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در دومین نشست علمی “سیری در نهج‌البلاغه” که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی […]

اگر در نهج‌البلاغه تحقیق و بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که سخنان حضرت امام علی(ع) در تمام امور کارساز است و ما می‌توانیم با پیاده کردن آن در زندگی فردی و اجتماعی، به رستگاری برسیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در دومین نشست علمی “سیری در نهج‌البلاغه” که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شده بود، کارشناسان تأکید کردند که سخنان امام علی‌(ع) در نهج‌البلاغه بر حکومت‌داری و سیاست تأکید فراوان داشته، تا آن‌جا اندیشمندان متعجب شده‌اند که چطور یک پیشوای دینی، تا این حد در این موارد حساسیت نشان داده و سخنان پر محتوایی گفته است.

 

“سید عبدالله نایاب”، جامعه شناس و آگاه امور فرهنگی می‌گوید که از نهج‌البلاغه می‌شود درس‌های مختلفی در عرصه‌های گوناگون فردی و اجتماعی گرفت.

 

او می‌گوید: هر کسی که به سخنان نهج البلاغه عمل کند، می‌تواند راه‌های خوبی را پیموده و به رستگاری دنیا و آخرت برسد و همان خلیفه خداوند بر روی زمین شود.

 

این آگاه امور اجتماعی افزود که در حال حاضر دنیای سیاست آلوده به بازخوردهای فکری انسان‌هایی است که از سیاست به عنوان ابزار استفاده می‌کنند تا به هدف‌شان برسند. در عالم ظاهر، تئوری “ماکیائولی” نیست و ممکن است که شعارهای خوب و دهن‌پُرکُن بدهند، اما در عالم واقع، همان سیاست “ماکیائولی‌ست که برای رسیدن به هدف، از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند.

 

وی افزود: بر ماست که به گفته‌های امام علی(ع) برای پیشبرد سیاست ناب اسلامی و رساندن بشر امروزی برای زمینه‌سازی حکومت عدل الهی توسط ولی خدا و حجت حق، عمل کنیم.

 

نایاب یادآور شد که انسان تعجب می‌کند چطور حضرت علی(ع) به عنوان پیشوای دین، بر مادیات دنیا و سیاست و حکومت این قدر تأکید و توصیه می‌کند، در حالی که باید انسان را به سوی آخرت سوق داده و از دنیا باز دارد.

 

او اذعان داشت که “حضرت علی(ع) برقراری حکومت و سیاست را بر مبنای جامعه‌ی آرمانی به گونه‌ای زیبا بیان می‌کند، که با تحقق آن، برعلاوه که انسان در دنیا به سعادت می‌رسد، در آخرت نیز رستگار خواهد بود”. پس اگر در زمینه‌ی عدالت در نهج‌البلاغه به تحقیق بپردازیم و از آن الگو بگیریم، بدون شک زندگی فردی خوب و اجتماع سالمی خواهیم داشت.

 

نایاب یادآور شد که، امام علی(ع) در دوران حکومت‌داری خود سعی کرد تا حق‌خوری‌هایی که قبل از حضرت تحقق پیدا کرده بود را جبران کرده و به بیت‌المال برگرداند و این مساله باعث شد که در زمان حضرت، زور، زر و تزویر دست در دست هم بدهد و هرج و مرج به وجود بیاید.

 

این آگاه امور دینی خاطرنشان ساخت که از طرفی هم شیعه، پا جای پای امیرالمومنین و ائمه معصومین(ع) می‌گذارد. این گام گذاشتن، “به ما هو شیعه” را برای ما بیان می‌کند. یعنی این که تمام زندگی حضرت علی(ع) باید در زندگی ما نیز تحقق پیدا کند. اگر این مسائل تحقق پیدا کند و واقعا به عنوان شیعه و پیرو واقعی حضرت علی(ع) گام برداریم، مشکلات و معضلات جامعه حل می‌شود. برخلاف آن چه که دوستان به سبک کوچه بازاری آن به عنوان شیعه تعبیر می‌کنند، ما ادای شیعه بودن را در می‌آوریم. ادای شیعه در آوردن تا شیعه بودن فرق است. همان طور که شاعر می‌گوید “با علی تا یا علی یک نقطه فرق دارد ولی/ با علی بودن کجا تا یا علی گفتن کجا”، این دو تفاوت زیادی با هم دارند.

 

نایاب در ادامه یادآور شد که “چهارچوب زندگی ما که مسیر و خط اهل بیت(ع) است، مشخص و مسائل جامعه‌ی اسلامی به صورت روشن بیان شده است.

 

او در ادامه خاطرنشان ساخت که “پس از شهادت امام حسن عسکری(ع) و در دوران امام زمان، حضرت روشن کرده که فقهای دوران ما و از بین فقیهان، فقیه‌ترین زمان که عالم به زمان باشد، باید مدیریت جامعه را به دست بگیرد. پیروان اهل‌بیت(ع) باید این مساله را جدی گرفته تا به رستگاری برسند”.

 

وی گفت: این مشکل ما است که خودمان را گول می‌زنیم و به رستگاری نمی‌رسیم. ائمه(ع) مشخص کرده‌اند که در زمان غیبت کبری، پیروان اهل بیت باید در تمام مسائل به فقیهان زمان مراجعه کنند.

 

از سوی دیگر، حجت‌الاسلام و المسلمین “محمد علی شریفی”، مسوول بخش علما و مبلغین نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت که امام علی(ع) در نهج‌البلاغه، دنیا را به عنوان تجارت‌خانه‌ای‌ معرفی کرده که اگر انسان در این دنیا مطابق با دستورات الهی زندگی کند، می‌تواند در آخرت و یا حتی در همین دنیا، به رستگاری برسد. این دنیا را شما از عذاب الهی باز می‌دارد، اگر در چهارچوبی که خدا برای انسان معین کرده، کار نموده و زحمت بکشد.

 

به گفته‌ی شریفی، این دنیا محل تکامل انسان و بهشت پنهاد در روی زمین است، البته برای کسانی‌که در دین تفقه کرده و نماز را برپا دارند و از روزی که خداوند داده، در پنهان و آشکار انفاق کنند.

 

مسوول بخش علما و مبلغین مرکز تبیان در هرات یادآور شد که علی(ع) خطاب به کسی که دنیا را مورد مذمت قرار می‌داد، گفت که چرا دنیا را مذمت می‌کنی، در حالی که خود به مسائل دیگر مغرور شده‌ای؟ باطل‌های دنیا تو را فریب داده، چرا دنیا را نکوهش می‌کنی؟ آیا تو در دنیا مرتکب گناه شدی یا این‌که دنیا نسبت به تو این‌کارها را انجام داده و تو را وادار به گناه کرده است؟

 

به گفته‌ی شریفی، در اینجا علی(ع) به تعریف از دنیا پرداخته و می‌گوید که دنیا خانه‌ی صداقت و راستی است و هر آن‌چه که در دنیا می‌بینی، به حق آفریده شده است. دنیا کشتزار آخرت برای کسانی‌ است که به راستی زندگی کنند. اگر انسان سلامتی و سعادت در آخرت را طلب دارد، جایش همین دنیا است. این دنیا خانه‌ی غنا و ثروت است. وقتی که انسان از دنیا می‌رود، پرونده‌ی اعمال انسان بسته می‌شود و اگر می‌خواهد توشه‌ای را آماده کند، از همین دنیا که خانه‌ی غنا است، باید آماده کند.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در پایان به سخنی از امام علی(ع) در مورد دنیا اشاره کرد و گفت که این دنیا خانه‌ی عبرت و موعظه است. هر چیزی که در این دنیا مشاهده می‌کنی، به عنوان یک موعظه است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>