• تاریخ انشار: ۶ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31529
  • 25 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سردار شهید سلیمانی الگوی جوانان مسلمان افغانستان در عرصه‌های مبارزه و زندگی است/ مردم برای تجلیل از شخصیت این شهید کم نگذارند

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در یک نشست خبری در تهران به مناسبت فرا رسیدن دومین سالگرد شهادت سردار شهید سلیمانی، فرمانده شاخص جبهه مقاومت در منطقه و جهان، ضمن برشمردن شاخصه‌های شهید سلیمانی به عنوان الگو برای نیروهای جوان در افغانستان در عرصه مبارزات ضد استکبار و هدایت جوامع اسلامی و همچنین در زندگی شخصی، و خدمات این شهید بزرگوار برای جهان اسلام، به خصوص کشورهای محور مقاومت و اخصا در افغانستان، توصیه و تاکید کرد که مردم و جریان‌های افغانستان در رابطه با تجلیل از شخصیت سلیمانی و برگزاری مجالس و محافل برای سالگرد این شهید، اهتمام جدی داشته باشند و نه تنها کم نگذارند، بلکه در این عرصه پرشور و پرشکوه ورود داشته باشند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: در آستانه فرا رسیدن دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و همچنین جبهه مقاومت علیه استکبار جهانی، صهیونیزم و گروه‌های تروریستی در منطقه، روز دوشنبه(۶ جدی/ دی) نشست خبری «نقش بی بدیل سردار شهید سلیمانی در عرصه تحولات افغانستان» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و همچنین خبرگزاری صدای افغان(آوا) در تهران برگزار شد.

حسینی مزاری در این نشست که با حضور جمعی از نخبگان مهاجر و فعالان مرکز تبیان و همچنین خبرنگاران برگزار شد، در ابتدا به سابقه تحولات تلخ افغانستان پرداخت و گفت: روز ششم جدی/ دی، یک روز تاریخی است که واقعیت تلخی را به ما یادآوری می‌کند. در چنین روزی در سال ۱۳۵۸ قشون سرخ شوروی به افغانستان هجوم برد و کشور ما را به اشغال خود درآورد و بنیانگذار بیش از چهل سال مصیبت، درد و رنج در سطح کشور و مردم افغانستان شد.

وی به سالگرد حمله ترورریستی گروه داعش به دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا نیز اشاره کرد و گفت: هفتم جدی، سالروز حمله انتحاری علیه دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در سال ۱۳۹۶ است که بیش از پنجاه شهید و حدود ۱۴۰ زخمی برجای گذاشت و داغی بر دل مردم افغانستان و به ویژه مبارزان مسلمان گذاشت.

اما به گفته رییس مرکز تبیان، از همه مهمتر و دردناکتر حادثه ۱۳ ماه جدی/ دی در سال ۱۳۹۸ در بغداد بود که بزرگترین شخصیت مقاومت جهان اسلام یعنی شهید سردار سلیمانی و همچنین شخصیت بزرگ دیگر شهید ابومهدی المهندس را از ما گرفت و به شهادت رساند.

وی در مورد انگیز برگزاری این نشست خبری در مورد شخصیت سردار شهید سلیمانی گفت: انگیزه نشست خبری امروز بیشتر پرداختن به شخصیت شهید سلیمانی است، آن هم به چند دلیل؛ دلیل اول این‌که می‌خواهیم که نام و یاد این سردار بزرگ و همراه ایشان شهید ابومهدی المهندس تا دنیا دنیا است، زنده بماند.

به گفته حسینی مزاری، اگرچه تمام جهان اسلام به خصوص شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و دست اندرکاران محور مقاومت و اخصا افغانستان، ایران و عراق به شخصیت شهید سلیمانی پرداخته و بازهم می‌پردازند، اما ما هم علاقه داریم که از کاروان عقب نمانیم و و در راستای زنده ماندن نام یک شخصیت و یا شخصیت‌هایی که در محور مقاومت حماسه آفریدند و جهاد کردند و باعث ایجاد مصئونیت برای کشورهای اسلامی و محور مقاومت و ایجاد دشمنی و ستیز بیشتر علیه دشمنان اسلام و بشریت شدند، سهیم و شریک باشیم.

وی افزود که دلیل دوم برگزاری این نشست، دعا برای شخصیت‌های شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس است و خواستیم در این روز به‌صورت ویژه از پشت این تریبون برای شادی ارواح طیبه این دو شهید و سایر شهدای مقاومت صلوات و درود بفرستیم و از خدای متعال بخواهیم ما را به عنوان پیروان یک‌چنین شهیدی نگه دارد و هدایت بکند.

رییس مرکز تبیان در مورد دلیل سوم برگزاری این نشست خبری گفت: دلیل سوم هم برشمردن شاخصه‌های شخصیت شهید سلیمانی است که واقعا به خصوص برای نیروهای جوان ما به عنوان برای الگو مطرح است؛ چه در عرصه مبارزات ضد استکبار و برای هدایت جوامع اسلامی و چه در زندگی شخصی.

وی افزود که دلیل چهارم، برشمردن خدمات شهید سلیمانی برای جهان اسلام و به خصوص کشورهای محور مقاومت و اخصا در افغانستان است. این شهید برای افغانستان و برای مردم آن خدمات بی‌شماری ارائه کرد.

در نهایت، حسینی مزاری در مورد هدف دیگر برگزاری این نشست خاطرنشان کرد که فضایی ایجاد شود تا ما بتوانیم برای مردم خود، چه کسانی که در ایران حضور دارند و چه کسانی که در افغانستان اند، توصیه و تاکید بکنیم که در رابطه با تجلیل از شخصیت سلیمانی و برگزاری مجالس و محافل برای سالگرد این شهدا، اهتمام جدی داشته باشند و نه تنها کم نگذارند، بلکه در این عرصه پرشور و پرشکوه ورود داشته باشند.

وی تصریح نمود که مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان امسال در راستای تجلیل از شخصیت شهید سردار سلیمانی هم در سطح ولایات و شهرهای داخل افغانستان و به خصوص در کابل، هرات، مزارشریف، بامیان و برخی ولایات دیگر و همچنان در خارج به ویژه در ایران و شهرهای مشهد مقدس، تهران و همچنان قم برنامه‌های ویژه‌ای روی دست دارد. خبرگزاری صدای افغان(آوا) نیز همچون سال های قبل در رابطه با تجلیل از شخصیت این شهید و معرفی بیش از پیش شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس، کارهای خیلی خوب و شایسته‌ای را برای افکار عمومی و به ویژه افغانستانی‌ها روی دست داشته و دارد.

رییس کل خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به سوالی در مورد رویکرد شهید حاج قاسم سلیمانی مشخصا در ارتباط با طالبان گفت: قطعا طالبان در اوایل یعنی سیطره پنج ساله طالبان بر افغانستان در دهه ۷۰ مورد تایید این شهید بزرگوار نبود و در برابر طالبان و در کنار گروه مقاومت حضور جدی داشت و از حامیان مقاومت علیه طالبان و تهاجم جنوب بود.

اما به گفته وی، بعد از این‌که به تدریج رویکرد طالبان به خصوص در اثر ارتباط با جمهوری اسلامی ایران عوض شد، نگاه‌ها نیز به این گروه تغییر کرد.

حسینی مزاری تأکید کرد: امروز اگر می‌بینیم که رویکرد جمهوری اسلامی در رابطه با طالبان تغییر کرده و به جای تقابل مسیر تعامل انتخاب شده، دست‌آوردی زودهنگام در مقطع کنونی نیست، بلکه از گذشته و از زمان شهید سلیمانی این حرکت روی دست گرفته شده بود و ادامه آن دیدگاه و مسیر فعلا نتیجه داده تا جمهوری اسلامی ایران نسبت به طالبان رویکرد مثبت داشته باشد و از هیچ گونه تقابلی در مقابل طالبان در داخل افغانستان حمایت نکند.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد جزییات نقش شهید سلیمانی در افغانستان گفت: قبل از این‌که شهید سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس تعیین شود، قطعا در چارچوب این سپاه حضور داشت و از مسئولان بلندپایه سپاه قدس بود و در افغانستان حضور داشت. ایشان در ابتدا بعد از پیروزی جهاد مردم افغانستان در کنار دولت اسلامی مجاهدین در کابل، استاد ربانی و احمد شاه مسعود در عرصه های مختلف و میادین گوناگون حضور داشت و به دولت مجاهدین کمک می‌کرد. حتی در سال ۷۵ یک روز قبل از سقوط حکومت مجاهدین صحبت از حضور سردار سلیمانی در کابل مطرح بود و من مطمئن هستم که حتی عقب نشینی احمد شاه مسعود و دولت اسلامی مجاهدین به سمت پنجشیر بدون هماهنگی و بدون مشوره سردار سلیمانی نبوده است. وقتی گروه مقاومت در پنجشیر نیز اعلام موجودیت می‌کند، بازهم شهید سلیمانی در آنجا در کنار احمدشاه مسعود و سایر رهبران گروه مقاومت حضور پیدا می‌کند و از مقاومت پنجشیر اعلام حمایت می‌کند.

رییس مرکز تبیان تأکید نمود: به اعتقاد ما اگر سردار سلیمانی در افغانستان و به خصوص در پنجشیر حضور نمی‌داشت و کمک‌های اقتصادی، تسهیلاتی و کمک‌های سیاسی در میدان دیپلماسی نمی‌کرد، قطعا مقاومت پیروز نمی‌شد و شکست می‌خورد و طالبان بر کل افغانستان سیطره پیدا می‌کرد.

به گفته وی، شکست طالبان و پیروزی مقاومت در برابر طالبان و حصور جبهه مقاومت در کابل و بعد فضایی که غربی‌ها ادعا کردند دموکراسی ایجاد کرده، مدیون و مرهون زحمات و تلاش ها و مجاهدت های شهید سردار سلیمانی در حمایت از جبهه مقاومت در آن زمان بود.

حسینی مزاری ادامه داد: بعد از اینکه حکومت های دست‌نشانده غرب در افغانستان به وجود آمد مثل جناب کرزی و بعد از اشرف غنی، باز هم این شهید در عرصه خدمت رسانی و کمک و حتی به دولت های دست نشانده به هیچ وجه کوتاهی و دریغ نکرد؛ آن هم به خاطر مردم افغانستان‌، نه این‌که دیدگاه شهید سلیمانی کمک به اجیران و مزدوران امریکایی بوده باشد، چون صلاح را بر این می‌دید که این دولت‌ها مستقر باشند تا امنیت در افغانستان تامین باشد و به مردم افغانستان کم‌ صورت بگیرد.

وی تصریح نمود که شهید سردار سلیمانی در عرصه‌های مختلف تا زمان شهادت اش در مسایل افغانستان دست جدی داشت.