• تاریخ انشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21047
  • 378 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سرمایه عاشورا معرفی رهبر صالح برای جامعه اسلامی است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دومین سمینارعلمی تحلیلی “پیام‌ها و پیامدهای عاشورای حسینی” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهرک اندیشه ولسوالی گذره ولایت هرات برگزار گردید.   در این سمینار جمع کثیری از اهالی این شهرک اعم از بانوان، دانشجویان، شاگردان مکاتب، علمای دین و فرهنگیان شرکت کرده بودند.   […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دومین سمینارعلمی تحلیلی “پیام‌ها و پیامدهای عاشورای حسینی” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهرک اندیشه ولسوالی گذره ولایت هرات برگزار گردید.

 

در این سمینار جمع کثیری از اهالی این شهرک اعم از بانوان، دانشجویان، شاگردان مکاتب، علمای دین و فرهنگیان شرکت کرده بودند.

 

سید عبدالله نایاب؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در حوزه غرب و جنوب غرب، طی سخنانی با شاره به پیام‌های سیاسی نهضت و قیام اباعبدالله الحسین(ع) گفت: اگر به طور دقیق بررسی بکنیم، دین اسلام دینی سیاسی است که در بعد سیاسی حرف زیادی برای گفتن دارد؛ فلسفه مدیریتی اسلام، سیاست است و تعریف دقیق سیاست به معنای مدیریت درست جامعه می‌باشد.

 

وی در ادامه علاوه کرد: مبنای مدیریتی دین ما در جامعه بشری و دنیای اسلام بر اساس تفکر سیاسی می‌باشد و حکومت در دنیای اسلام، حق خاندان پیامبر(ص) است، چرا که پیامبر اسلام(ص) خود موسس این حکومت بوده؛ خداوند پیامبر(ص) را به عنوان حاکم اسلامی معرفی کردند و بعد از ایشان، حضرت امیرالمومنین(ع) و یازده فرزند ایشان را به عنوان پیشوایان دینی و حاکمان جامعه اسلامی قرار دادند.

 

آقای نایاب در ادامه با اشاره به این پیام عاشورا که دین از سیاست جدا نیست، بیان کرد: حرکت امام حسین(ع) یک حرکت سیاسی، انقلابی، ضد استکباری و ضد استعماری در دوران خودش بود. طبق فرموده امام خمینی(ره)، سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست.

photo_2018-09-14_22-18-12

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که وظیفه ما در زمان غیبت امام زمان(عج) چیست؟ گفت: بر اساس تفکر ناب محمدی(ص)، در زمان غیبت حاکمیت از آن فقهای زمان است. فقیه کسی است که نه تنها به مسائل دینی مردم رسیدگی بکند، بلکه عالم به زمانش باشد و بتواند جامعه اسلامی را مدیریت کند و در رأس تمامی فقها، فقیهی که از همه اعلم‌تر و مورد نظر همه فقهای دینی می‌باشد، به عنوان ولی فقیه یاد می‌شود.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در حوزه غرب و جنوب غرب همچنان علاوه کرد: سرمایه عاشورا معرفی رهبر صالح برای جامعه اسلامی است که این رهبر صالح باید هم‌رنگ با امام حسین(ع) باشد، استعمار و استکبارستیز بوده، در راستای خط پیامبر حرکت کند، فکر سیاسی و مدیریتی، شجاعت و توکل به خدا داشته باشد. حرف حق را گفته، یاور مستضعفان باشد و از مسیرش عقب‌نشینی نکند.

 

وی در ادامه با اشاره به این سخن امام باقر(ع) که می‌فرمایند “به ولایت، دوستی و محبت ما نمی‌رسد جز با عمل و پرهیزگاری” گفت: اهل عمل باشیم و تنها شعار ندهیم و الا به محبت و ولایت خاندان پیامبر(ص) نمی‌رسیم. زندگی یک انسان ولایی ایجاب می‌کند تا خط خودش را کاملا مشخص بکند و طرفدار حق باشد و حق را از باطل به درستی تشخیص بدهد.

photo_2018-09-14_22-18-19

آقای نایاب در ادامه افزود: در هر عصر و زمانی حق و باطل وجود دارد و حادثه عاشورا و کربلا تکرار می‌شود و پیام آن برای تمامی اقشار جامعه این است که همواره طرفدار حق باشیم و از باطل بیزاری بجوییم.

 

آقای نایاب در اخیر به امر به معروف و نهی از منکر که یکی دیگر از پیام‌های عاشورا می‌باشد، اشاره کرد و گفت: اراده حرکت حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منکر بود. بر پیروان عاشورا و مکتب حسینی است که با تأسی از پیام سیاسی عاشورا، یعنی امر به معروف و نهی از منکر، به این مسئله در جامعه عمل بکنند و باید ترسید از روزی که امر به معروف در جامعه ترک شود؛ چرا که آن جامعه را فساد و استبداد فرا گرفته و به انزوا کشیده خواهد شد.