• تاریخ انشار: ۱۱ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22636
  • 557 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سفرزیارت امام حسین (ع) مسیر قربتا الی الله است

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در افغانستان با بیان اینکه سفرزیارت امام حسین (ع) مسیر قربتا الی الله است گفت: حالا که امام حسین(ع) ما را از جمله مهمانان خود قرار داده باید در برابر مشکلات سفر با الگو پذیری از پیشوایان دینی مان از خود صبر و بردباری نشان بدهیم.   […]

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در افغانستان با بیان اینکه سفرزیارت امام حسین (ع) مسیر قربتا الی الله است گفت: حالا که امام حسین(ع) ما را از جمله مهمانان خود قرار داده باید در برابر مشکلات سفر با الگو پذیری از پیشوایان دینی مان از خود صبر و بردباری نشان بدهیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، جمع کثیری از زائران اباعبدالله الحسین که از دیگر ولایات کشور به ولایت هرات آمده اند و از این مسیر به کشور عراق و زیارت امام حسین (ع) مشرف خواهند شد در موکب فاطمیه هرات که از سوی برخی از جوانان و مومنین این شهر راه اندازی شده اسکان گزیدند.

یار محمد رحمتی؛ مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در افغانستان در جمع زائرین اربعین امام حسین(ع) در موکب فاطمیه شهر هرات با اشاره به سخن امام صادق (ع) در رابطه با آداب سفرکردن گفت: طبق فرموده امام صادق باید در هنگام مسافرت با همراهان تان مشورت بکنید که در طی سفر چه کارهایی را انجام بدهید (در ایام مسافرت نقطه ضعف ها سکتگی ها، خوبی ها وبدی هایی است) بعد از این که از مسافرت باهمدیگر بر میگردید اسرارایام مسافرت را(همدیگر) برای دیگران فاش نکنید.

 

وی با اشاره به این فرموده امام صادق علیه السلام که می فرماید کوشش کنید در ایام مسافرت خوش طبع باشید افزود: ما و شما بر خلاف فرموده امام صادق (ع) در بسیاری از موارد ناراحت می شویم. ” با همدیگر شوخی کنید اما شوخی که شما را به معصیت خدا نکشاند و خلاف شرع شوخی نکنید.

 

رحمتی در ادامه با اشاره به اهمیت زیارت امام حسین (ع) اظهارداشت: عظمت زیارت امام حسین(ع) آنچنان است که نماز در حرم ایشان به طور کامل خوانده می شود، آنچه که واجب و مسئولیت شرعی انسان است باید در حد توان و امکان گفته شود.

 

وی با اشاره به اهمیت حلال بودن توشه سفر به زیارت امام حسین(ع) اذعان داشت: امام صادق (ع) می فرمایند” پولی را که شما در مسیر زیارت امام حسین(ع) مصرف می کنید باید پاک( پاک از سهم امام علیه السلام و سهم سادات، چرا که سهم امام و سهم سادات مانند نماز واجب است) باشد، در طی این مسافرت (زیارت امام حسین)سختی نکنید وضمانت آن را ما می کنیم.

 

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در افغانستان خاطر نشان ساخت: کسی که از دادن سهم امام و سهم سادات بخاطر کم شدن توشه سفرش می ترسد نباید ترسی به خود راه بدهد چرا که در این سفر که ما مهمان هستیم امام حسین(ع)( که در راه خدا جان و مال و ناموسش را فدا کرد) میزبان است و ضمانت توشه راه ما را خواهد کرد.

 

وی با اشاره به اهمیت حوصله مندی در طول راه سفر یادآور شد:  امام حسین(ع) در روز۲۷ رجب از منزل حرکت کردند و در تاریخ ۱۰ محرم به شهادت رسیدند و در مدت پنج ماه تمام در حال مسافرت بودند(امکانات امروزی که در خدمت بشر قرار دارد وجود نداشت) و هرگز در طول سفر از نبود امکانات ناراحتی و شکایت و ناله نکردند و همه هستی شان را در راه خدا فدا کردند.

 

این آگاه امور دینی و فعال فرهنگی خطاب به زائرین امام حسین(ع) گفت: حالا که امام حسین(ع) ما را از جمله مهمانان خود قرار داده است و این سفر ما مسیر قربتا الی الله است بایددر برابر مشکلات سفر با الگو پذیری از پیشوایان دینی مان از خود صبر و بردباری نشان بدهیم.