• تاریخ انشار: 19 دسامبر 2017
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 15927
  • 871 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سنتی بودن جامعه افغانستان عامل مهمی در کم بودن میزان طلاق است/ مردم افغانستان طلاق را ننگ می دانند

حجت الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی، مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل در مصاحبه با تلویزیون صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به این که چرا آمار طلاق در افغانستان نسبت به کشورهای دیگر کمتر است، گفت: “یکی از دلایل، سنتی بودن جامعه افغانستان است”.   به […]

حجت الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی، مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل در مصاحبه با تلویزیون صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به این که چرا آمار طلاق در افغانستان نسبت به کشورهای دیگر کمتر است، گفت: “یکی از دلایل، سنتی بودن جامعه افغانستان است”.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، هم به گفته این عالم دینی، اکثر ازدواج هایی که در افغانستان صورت می گیرد، به مشوره والدین است و پدر و مادر با در نظر داشت مصلحت فرزندان شان، اساس پیوندها را خوب تر می گذارند.

 

دلیل عمده دیگر به باور واعظی، این است که مردم افغانستان طلاق را ننگ می دانند و زن مطلقه نسبت به زن شوهر مرده، خواستگار کمی دارد.

 

او در ادامه به عوامل افزایش طلاق در این اواخر نیز اشاره کرد و گفت: “بدگمانی های مرد نسبت به زن و برعکس آن، سبب می شود که در قدم اول علاقه زن و شوهری برهم خورده و در ضمن خشونت های فیزیکی و روانی افزایش پیدا کند و در نتیجه منجر به طلاق گردد”.

 

این عالمی دینی علاوه کرد که فقر و تنگدستی نیز یکی عوامل فروپاشی خانواده هاست؛ زیرا وقتی که اقتصاد خانواده ضعیف بود و مرد نتوانست خواسته های زن را برآورده کند، بدبختی ها و دهن کجی ها از سوی طرفین آغاز می گردد و باعث جدایی زن و شوهر می شود.

 

او همچنین اظهارداشت که با وجود فقر و تنگدستی در کشور، زندگی مردم در افغانستان از ساده زیستی فراتر رفته است. به طور نمونه تغییرات روزمره مد لباس های زنانه که در این کشور به یک عرف تبدیل شده است، خانواده های فقیر را بیشتر تحت فشار قرار می دهد و در این صورت، مردان ممکن است تحت فشار رسوم بیجا و غیرعاقلانه، از عهده خواسته های زن بیرون نیایند و این امر منجر به طلاق گردد.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، عامل دیگر طلاق ها در کشور را عدم پایبندی زنان به ارزش های دینی خواند و گفت: “از آنجایی که غیرت ناموسی در افغانستان یک امر انکارناپذیر است، می توان گفت که دین گریزی زنان، بی مبالاتی و همچنین نشست و برخاست آنان با افراد بیگانه، سبب برانگیخته خشم مردان می شود که در نتیجه منجر به طلاق می گردد.

 

به باور واعظی، مهم ترین چیز برای دوام و بقای خانواده ها، رعایت اخلاق خانوادگی است و بدون تردید، تعامل بین دو عضو مهم، یعنی زن و شوهر می تواند خانه را به بهشت تبدیل کند و یاهم می تواند آن را جهنم سازد؛ بنابراین تحمل و گذشت مرد و زن نسبت به همدیگر، در جلوگیری از طلاق و فروپاشی خانواده ها حرف اول را می زند.

 

این در حالی است که نهادهای رسمی کشور می‌گویند که آمار طلاق میان شهروندان افغانستان در سال‌های اخیر به‌گونه‌ چشمگیری افزایش یافته است؛ هرچند باید گفت که به دلیل عرفی بودن اکثر ازدواج ها، آمار دقیقی از طلاق در کشور وجود ندارد. بر اساس یک گزارش داده استیناف کابل در سال گذشته هجری شمسی، آمار طلاق در افغانستان به ویژه در شهرهای بزرگ رو به افزایش است. گزارش شده که در سال گذشته خورشیدی در کابل، آمار طلاق از سوی مردان بیش از ۱۱۵ مورد و درخواست طلاق از سوی خانم ها بیشتر از ۴۰۰ مورد بوده در دادگاه خانوادگی به ‌صورت رسمی ثبت شده است. اما واقعیت این است که تعداد زیادی از دعواهای طلاق به دادگاه کشانده نمی شود و در اکثر موارد، در حوزه های علمیه و یا هم با پادرمیانی بزرگان و ملا امامان مساجد، حل و فصل می گردد.