• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27722
  • 540 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سه قرن تلاش دست‌های پشت‌پرده برای ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین سجاد عباسی؛ عالم دین در کابل می‌گوید که دست‌هایی پشت پرده به دنبال نفاق‌افکنی در بین تشیع و تسنن است که این دست‌ها از ۳۰۰ سال قبل تلاش کردند تا بین جامعه اسلامی با شکل دادن مذاهبی مانند وهابیت و بهاییت تفرقه ایجاد کند.   خبرگزاری صدای افغان(آوا) – کابل: سجاد عباسی […]

حجت الاسلام والمسلمین سجاد عباسی؛ عالم دین در کابل می‌گوید که دست‌هایی پشت پرده به دنبال نفاق‌افکنی در بین تشیع و تسنن است که این دست‌ها از ۳۰۰ سال قبل تلاش کردند تا بین جامعه اسلامی با شکل دادن مذاهبی مانند وهابیت و بهاییت تفرقه ایجاد کند.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – کابل: سجاد عباسی کارشناس مسایل دینی امروز (پنجشنبه، ۲۳ عقرب) در یک نشست دانشجویی تحت عنوان “وحدت در سیره پیامبر گرامی اسلام (ص) و وحدت از منظر سیره امام صادق (ع) به موضوع وحدت در جامعه اسلامی پرداخت.

 

این عالم دین و کارشناس دینی گفت که در حال حاضر که تلاش زیادی برای تفرقه بین مسلمانان وجود دارد، وحدت یک نیاز اساسی و اصولی برای جامعه اسلامی محسوب می‌شود.

 

آقای عباسی گفت باید به این نتیجه برسیم که اختلاف اندیشه و سلیقه در همه جوامع وجود دارد و این مساله به رسمیت شناخته شده، چون اساس خلقت بشر مبتنی بر اختلاف در موضوعات مختلف شکل گرفته و این اختلافات است که انسان را به سوی تعالی می‌کشاند.

 

او گفت که خداوند در آیه ۸۴ سوره اسراء می‌فرماید “قُلْ کُلٌّ یَعْمَلُ عَلَىٰ شَاکِلَتِهِ فَرَبُّکُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَىٰ سَبِیلًا” که در تفسیر این آیه باید گفت که هر کسی مطابق شاکله و سلیقه خود عمل می‌کند، و کسی‌که می‌داند کدام یک درست است، خداوند متعال است.

 

عباسی در ادامه افزود: خداوند همچنین در  آیه ۱۴ سوره نوح نیز در مورد وجود اختلافات می‌فرماید: وَقَدْ خَلَقَکُمْ أَطْوَارًا؛ یعنی شما را طور طور و گوناگون خلق کردیم از نظر اندیشه و موضوعات دیگر مختلف خلق شدید.

 

این عالم دینی در ادامه بیان کرد؛ ما وقتی این اختلافات را به رسمیت شناختیم، باید با آن تفکر تعامل داشته باشیم چون اقتضای جامعه بشری تعامل است و اگر این تعامل وجود نداشته باشد، جامعه بشری معنا پیدا نمی‌کند.

 

او گفت که باید به این موضوع بپردازیم که ائمه معصوم چگونه با این اختلافات برخورد می‌کردند. باید اعمال ما مانند اعمال امامان معصوم باشد چون بر اساس سنت رسول اکرم (ص) رفتار می‌کردند.

 

این کارشناس دینی بیان کرد؛ اکثر کسانی که در دروس امام صادق (ع) حضور داشتند از اهل تشیع نبودند و این امام بزرگوار بدون اینکه به عقاید امام ابوحنیفه برخورد کند به صورت منطقی و با دلایلی عقلانی به سوالات او پاسخ می‌داد.

 

عباسی همچنین با اشاره به شکل‌گیری وهابیت در اهل سنت و بهاییت در شیعه گفت که تا ۳۰۰ سال قبل، دست‌های پشت‌پرده برنامه داشت تا بین تشیع و تسنن تفرقه ایجاد کند، اما بعدا این دست‌های پشت پرده تلاش کردند تا جنگ بیرون مذاهب را به جنگ درون مذهب بکشانند.

 

او گفت ۳۰۸ سال قبل مستر همفر یک جاسوس انگلیسی برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان به ممالک اسلامی آمد و تلاش‌های خود را برای ایجاد تفرقه در بین مسلمانان شروع کرد که در مذهب اهل سنت، وهابیت شکل گرفت تا دیگر مذاهب را تکفیر کند.

 

این کارشناس دینی عنوان کرد؛ در حال حاضر وقتی که جنگ درون مذهبی و جنگ برون مذهبی وجود دارد، ما باید ابتدا جنگ درون مذهب را ختم کنیم و سپس به مسایل دیگر بپردازیم که خوشبختانه در حال حاضر بین مذهب سنت و تشیع وحدت خوبی وجود دارد و این وحدت نیاز است چون به اقتدار اسلام می‌انجامد.