• تاریخ انشار: ۲۰ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 23418
  • 528 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سیره سیاسی‌اجتماعی حضرت زهرا (س)؛ الگویی عظیم برای جامعه اسلامی

زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها الگویی عظیم برای جامعه اسلامی به شمار می‌رود. مسلمانان می‌بایست از سیره‌ی سیاسی‌اجتماعی آن حضرت الگو بگیرند. زندگی حضرت فاطمه (س) نمونه‌ای عملی از آیات قرآن برای بشریت می‌باشد که باید زنان و مردان مسلمان از آن درس بگیرند.     به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمان دانشجویی این خبرگزاری […]

زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها الگویی عظیم برای جامعه اسلامی به شمار می‌رود. مسلمانان می‌بایست از سیره‌ی سیاسی‌اجتماعی آن حضرت الگو بگیرند. زندگی حضرت فاطمه (س) نمونه‌ای عملی از آیات قرآن برای بشریت می‌باشد که باید زنان و مردان مسلمان از آن درس بگیرند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ گفتمان دانشجویی این خبرگزاری تحت عنوان “سیره اجتماعی‌سیاسی حضرت زهرا (س)” روز جمعه (۱۹ دلو) با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزوات علمیه در مزارشریف برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان هر یک حجت‌الاسلام سجاد عباسی و حجت‌الاسلام محمدامین محمودی بودند که روی سرفصل‌های “چیستی سیاست”، “مبنای سیاست حضرت زهرا (س)”، “سیاست‌های حضرت زهرا در طول حیات مبارک‌شان” و “رسالت‌های یک زن در قبال جامعه‌اش” صحبت نمودند.

 

ابتدا حجت‌الاسلام عباسی، روی سرفصل اول یعنی “چیستی سیاست” صحبت نموده و اظهار داشت که برای مفهوم سیاست تعاریف زیادی ارائه شده است. بعضی‌ افراد آن را به معنای نیرنگ و فریب تعریف می‌نمایند. نتیجه‌ی چنین تعریفی به بحث سکولاریسم یعنی جدایی دین از سیاست منتهی می‌شود.

 

وی سیاست را در اسلام چنین تعریف نمود: سیاست در اسلام یعنی بر عهده گرفتن سرپرستی تعدادی از افراد و سوق دادن آنها به سوی امر خیر و کمال.

 

عباسی سپس امامت را ملزم سیاست دانست و تاکید نمود: برای اینکه سیاست را به درستی درک کنیم، باید امامت را درست بشناسیم. نمونه‌ی سیاست اسلامی را در سیره حضرت علی (ع) می‌توان دنبال نمود.

 

این عالم دین، استفاده از کلمه‌ی فریب و نیرنگ را برای تعریف سیاست اشتباه دانست و تاکید نمود: اگر سیاست را در جامعه اسلامی به این معنا استعمال نمایند، این نهایت خیانت به این کلمه خواهد بود.

 

آقای عباسی با اشاره به سرفصل “مبنای سیاست حضرت زهرا (س)” اساس و بنیان سیاست آن حضرت را قرآن و سنت پیامبر عنوان کرد و افزود که حضرت فاطمه (س)، همه‌ی امور زندگی‌شان را بر اساس قرآن و سنت طرح‌ریزی نموده بود.

 

این آگاه مسائل دینی با اشاره به طرح‌های تمام انبیاء و اولیای الهی گفت: تمام انبیا و اولیای خداوند برنامه داشتند که وضعیت موجود جامعه‌شان را به وضعیت مطلوب برسانند و حضرت زهرا (س) نیز از این امر مستثنی نیستند. آن حضرت نیز می‌خواستند وضعیت موجود را به وضعیت مطلوب برسانند.

 

وی افزود: اگر یک انسان عادی برای خودش وضعیت مطلوب ترسیم نماید، نسبت به وضعیت مطلوبی که انبیا و اولیای خداوند برای جامعه ترسیم می‌کنند متفاوت است. آن بزرگواران تمام برنامه‌های‌شان یکسان بوده و هدف‌شان رسیدن به حکومت کریمه که در آخرالزمان تشکیل خواهد شد می‌باشد.

 

آقای عباسی به لقب “ام ابیها” حضرت زهرا (س) اشاره نمود و گفت که آن حضرت به این لقب یعنی مادرِ پدرش مسمی گردیده است.

 

وی با اشاره به وضعیت جامعه فعلی اظهار داشت: در زمان کنونی، بعضی از زنان به روابط نادرست روی می‌آوردند. علت آن نیز عمدتا کمبود عاطفه می‌باشد. نیازی که خانواده‌ها برای دختران‌شان برآورده نمی‌کنند؛ لذا چنین دخترانی در بیرون از خانه به دنبال دست یافتن به کمبودهای عاطفی‌شان بر‌می‌آیند.

 

این آگاه مسایل دینی، مسمی شدن حضرت زهرا (س) به لقب ام ابیها و اعطای این لقب توسط پیامبر به فاطمه را نشان‌دهنده‌ی اوج احترام آن حضرت به مسائل عاطفی دخترش دانست.

 

حجت‌الاسلام محمودی با اشاره به سرفصل “سیاست‌های حضرت زهرا در طول حیات مبارک‌شان” گفت که حضرت زهرا (س)، زندگی کوتاه ولی پرباری داشت. به گونه‌ای که حتی در دوران رحلت پیامبر و نیز در هنگام بروز شایعه شهادت پیامبر در جنگ احد، راهی میدان می‌شود و رسالت خویش را در قبال جامعه‌اش انجام می‌دهد.

 

وی افزود: در رابطه با کارکردها و فعالیت‌های سیاسی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها می‌توان به دوران بعد از رحلت پیامبر و نیز سیاست‌های اتخاذی آن حضرت در دوران مظلومیت امیرالمومنین (ع) اشاره کرد.

 

آقای محمودی روی سرفصل “رسالت های یک زن درقبال جامعه‌اش” افزود که در قرآن هیچ موضع‌گیری نسبت به سیاست زنان و مردان وجود ندارد و تمام حقوق اجتماعی و سیاسی خانم‌ها و آقایان یکسان عنوان شده است.

 

وی نقش سیاسی زنان را بیشتر از مردان دانست و اظهار داشت که زنان رکن مهم جامعه هستند. آنان در ضمن مربی رهبران و بزرگان جامعه هستند؛ لذا نقش‌شان در جامعه بیشتر بوده و رسالت‌های بیشتری متوجه زنان می‌باشد.

 

گفتنی است که ارائه‌ی نظریات دانشجویان پشت تربیون، طرح سوالات حضار از کارشناسان، مداحی به مناسبت شهادت بی بی دو عالم و اهدای نذورات از برنامه‌های دیگر گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان در مزارشریف بود.