• تاریخ انشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3198
  • 1,350 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شاهد یک دگردیسی در افغانستان هستیم

n00115179-b

آیت الله هاشمی ارزگانی از اساتید حوزه علمیه مشهد مقدس و از صاحبنظران سیاسی، در همایش هم اندیشی افغانستان و تروریسم، چالش های میدانی و راه کارهای رهایی،  از  دگردیسی تروریسم در افغانستان سخن گفت. به گزارش خبرگزاری آوا، همزمان با هفدهم اسد(مرداد)، سالروز شهادت هزاران تن از مردم شمال افغانستان، دیپلومات های ایرانی و […]

آیت الله هاشمی ارزگانی از اساتید حوزه علمیه مشهد مقدس و از صاحبنظران سیاسی، در همایش هم اندیشی افغانستان و تروریسم، چالش های میدانی و راه کارهای رهایی،  از  دگردیسی تروریسم در افغانستان سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری آوا، همزمان با هفدهم اسد(مرداد)، سالروز شهادت هزاران تن از مردم شمال افغانستان، دیپلومات های ایرانی و خبرنگار جمهوری اسلامی(ایرنا) به دست عناصر گروه طالبان، همایشی تحت عنوان” افغانستان و تروریزم، چالشهای میدانی و راهکارهای رهایی” از سوی نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، برگزار شد.

آیت الله هاشمی ارزگانی در ابتدای سخنان خود در این همایش، با اشاره به شهادت دیپلمات های ایرانی در مزار شریف را حاوی پیامی برای ملت و دولت دو کشور دانست و گفت: این حادثه نشان داد که ما سرنوشتی جدا از هم نداریم و امروز دوستان و دشمنان مشترک داریم.

 

وی با اشاره به اوضاع کشورمان خاطر نشان کرد: امروز، افغانستان با چهره جدیدی از تروریسم مواجه است و باید برای یک دوره مبارزه طولانی و سخت تر از گذشته آماده باشیم.

 

این صاحب نظر امور سیاسی، تروریسم جدید را به مراتب وحشتناک تر از طالبان توصیف کرد و گفت: می طلبد که برای مبارزه با آن کمر را از چند جا ببندیم.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی، تروریسم را نقشه، برنامه و محصول قدرت های جهانی لیبرالیزم و صهیونیسم در راس آنها امریکا و رژیم صهیونیستی عنوان کرد.

 

وی با اشاره به جهاد مردم افغانستان در مقابل ارتش شوروی سابق گفت: افغانستان در جنگ با شوروی نشان داد که آمادگیِ دادن میلیون ها قربانی برای اسلام را دارد.

 

هاشمی ارزگانی گفت: مجاهدین پس از پیروزی نتوانستند وحدت خود را حفظ کنند و فرصت را برای رشد و ظهور طالبان فراهم کردند که این بخشودنی نیست.

 

وی تصریح کرد که دشمنان، طالبان را وارد عرصه سیاسی افغانستان کردند چرا که اسلام گرا بودند و مردم آنها را می پذیرفتند اما امروز طالبان به دلایلی باید از گردونه سیاست افغانستان خارج شوند.

 

او خاطر نشان کرد: امروز، حامیان تروریسم ادعای کلان تر از افغانستان را در سر می پرورانند چرا که طالبان فقط افغانستان را می خواست اما امروز به تروریزم منطقه ای نیاز است که در جا و مکانی فعالیت کنند.

 

این کارشناس سیاسی با اشاره به ترکیب قومیتی گروه تروریستی داعش که از روسیه، چچن  و اتباع دیگر کشورها عضوگیری کرده است، این امر را مزیتی برای این گروه برشمرد که قدرت مانور این گروه را بیشتر می کند، اما در عقبه و پشت پرده باید افغانستان باشد.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی دومین دلیل حذف طالبان از صحنه افغانستان را عدم روابط و هم اندیشی با کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: در این مدت طالبان نتوانستند مردم را با خود همراه سازند و همه این دلایل باعث شد که در آستانه ی یک دگردیسی در افغانستان باشیم.

 

وی گفت: داعش با تمام زشتی هایی که دارد دو امتیاز دارد که ما نداریم و آن پذیرش هم قطارانشان با هر نژاد، رنگ و ملیت می باشند اما آیا روحیه پذیرش در بین مردم ما وجود دارد؟

 

هاشمی ارزگانی در ادامه گفت که در میدان عمل داعشی ها از فرد مجهول الهویه ای با تمام وجود پیروی می کنند.

 

این استاد حوزه علمیه متذکر شد: در میان ما مسلمانان امروز شخصیتی وجود دارد که مثل جدش حرف قاطع می زند وقتی در خصوص این شخصیت یعنی ولی امر مسلمین جهان با یک افغانستانی صحبت می شود می گوید او ایرانی است و در نقطه مقابل وقتی با یک ایرانی درباره یک شخصیت افغانستانی صحبت می گردد، گفته می شود، او افغانستانی است.

 

آیت الله هاشمی ارزگانی در پایان سخنان خود بر حل شعار قومیت و نژاد بین مسلمانان تاکید کرد و تصریح نمود: تا زمانی که ما از درون مانند معضل رهبری و برادری عبور نکنیم، دشمنان ما پیشروی می کنند و کشورها یکی پس از دیگری دچار معضل می شوند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>