• تاریخ انشار: 5 اکتبر 2018
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22302
  • 675 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شرکت در انتخابات، وظیفه هر انسان است

در شرایط کنونی شرکت در انتخابات وظیفه هر انسان می باشد. شاید اشکالاتی هم در این امر وجود داشته باشد؛ اما باید به عنوان افراد عاشورایی در همه انتخابات حضور فعالی را داشته باشیم.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید محمد هاشمی راستی؛ مسؤول بخش علمای مرکز تبیان در مراسم عزاداری امام […]

در شرایط کنونی شرکت در انتخابات وظیفه هر انسان می باشد. شاید اشکالاتی هم در این امر وجود داشته باشد؛ اما باید به عنوان افراد عاشورایی در همه انتخابات حضور فعالی را داشته باشیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید محمد هاشمی راستی؛ مسؤول بخش علمای مرکز تبیان در مراسم عزاداری امام حسین(ع) با بیان مطلب فوق، به قیام امام حسین، اهداف و شبهه های که در این رابطه ایجاد شده پرداخت و گفت: بدون تردید یکی از اهداف مهم امام حسین در این نهضت و  قیام، تشکیل حکومت اسلامی بر مبنای سیره سیاسی نبی اکبرم و امیرالمؤمنین بود.

 

وی در جمع عزاداران به بیان امام خمینی(ره) که می فرماید آنهایی که خیال می کنند امام حسین برای حکومت نیامده این سخن صحیح نیست، آنها برای حکومت آمدند؛ اشاره کرد و گفت که دشمنان و مخالفین قیام امام حسین، شبهه ای را در رابطه با تشکیل حکومت آنحضرت بیان می کنند و می گویند که امام حسین منزل به منزل به اصحاب نوید شهادت دادند و فرمودند راهی که ما انتخاب کرده ایم راه شهادت و جانبازی در راه خدا است، وقتی که امام مطمئن بود که مسیر، مسیر شهادت است پس هدف تشکیل حکومت به چه معنا است؟

 

آقای هاشمی راستی، در جواب این شبهه تصریح کرد: این نکته را نباید فراموش کنیم که قیام امام حسین یک امتحان مهم تاریخی برای کل مسلمانان و مؤمنین آن زمان بود. آزمونی برگزار شد که در نتیجه این قیام اهداف خودش را توضیح و تبیین کردند. حالا اگر منظور بیان اهداف بود که نیازی به حرکت نداشت. به عنوان مثال اگر مسلمانان به ندای امام حسین لبیک می گفتند و مردم کوفه عهدشکنی نمی کردند این قیام علیه حاکمیت ظالمانه یزید و استمرار حکومت بنی امیه قطعا به پیروزی می رسید و امام حسین یقینا حکومت اسلامی را بر مبنای سیره عملی پیامبر اسلام و امیرالمؤمنین تشکیل می داد.

 

مسؤول بخش علمای مرکز تبیان به شبهه ای دیگر از سوی مخالفین به قیام امام حسین اشاره کرد و گفت: آنها می گویند که آیا امام حسین نمی دانست مردم کوفه به تهعدات شان وفادار نمی مانند؛ اگر می دانست چرا این دعوت را اجابت کرد و به طرف کوفه حرکت کردند؟

 

این عالم دین در جواب این سؤال گفت: امام حسین با علم لدنی و امامت یقینا می دانست که  مردم کوفه مردمان متعهدی نیستند؛ اگر امام این دعوت را اجابت نمی کرد یک پرسش و سؤال تاریخی باقی می ماند؛ بنابراین امام حسین برای آنکه دعوت مردم کوفه،‌ مشروع است و تا زمانی که آنها به دعوت شان پایبند باشند موظف بود و تکلیف الهی محسوب می شد.

 

وی همچنین بیان کرد که امام حسین می‌فرماید: من برای اصلاح امت جدم قیام کرده ام؛ مقصود و منظور امام از اصلاح امت در ابعاد مختلف مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و ابعاد گسترده دیگر است.

 

یکی از اهداف امام حسین امر به معروف و نهی از منکر بود

هاشمی راستی به یکی از صحبت های امام حسین (ع) که می فرمایند: من می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر را زنده کنم اشاره کرد و گفت: مقصود از امر به معروف و نهی از منکر این است که انسان ها بعضی اوقات به خانم ها و آقایان تذکر بدهند که بر اساس مصالح اسلامی، زندگی و عمل کنند. امام هم با زنده کردن امر به معروف و نهی از منکر می‌خواست در ابعاد و مسائل سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و در سطح مسلمانان امر به معروف و نهی از منکر را احیا و زنده کند.

 

قیام امام حسین برای بندگان مظلوم

وی به یکی از صحبت های امام حسین که می‌فرماید خدایا من قیام می کنم برای این که می‌خواهم بندگان مظلوم‌ات آسوده باشند، اشاره کرد و  گفت: امام حسین با این قیام و نهضت خواست تا بندگان رسول خدا را از شر ظلم و استبداد رهایی بخشد؛ اما حالا اگر مردم به تعهدات و وظایف شرعی خود عمل می کردند قطعا به پیروزی ظاهری می رسید و آن وقت بود که امام تشکیل حکومت می داد.

 

راستی تصریح کرد: امام حسین می فرماید خدایا من می‌خواهم فرائض، سنت ها و احکام مورد عمل قرار گیرد؛ برنامه ها و مسائل دینی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی، عبادی با یکدیگر امتزاج دارد که به هیچ عنوان قابل تفکیک و جداسازی نیست و در مقابل هم نمی شود که مؤمنی به بعضی از برنامه ها و مسائل مؤمن باشد و به برخی از مسائل  دیگر بی توجه باشد و عمل نکند.

 

شرکت در انتخابات، وظیفه همه افراد عاشورایی است

مسؤول بخش علمای مرکز تبیان اشاره ای به وضعیت کنونی افغانستان کرد و گفت: نباید در  رابطه با مسائلی که مربوط به حاکمیت و سرنوشت ما می شود بی توجه و بی تفاوت باشیم.

 

آقای راستی به انتخابات پیش روی کشور پرداخت و گفت: در شرایط کنونی شرکت در انتخابات وظیفه هر انسان می باشد، شاید اشکالاتی هم در این امر وجود داشته باشد؛ اما باید به عنوان افراد عاشورایی و پیروان مکتب نهضت خونین عاشورا در هر انتخاباتی حضور فعال داشته باشیم.

 

او همچنین به کسانی که در حال مهاجرت هستند، اشاره کرد و گفت: کسانی که در افغانستان حضور ندارند و در کشور های دور و نزدیک به سر می برند، می توانند با تماس تلفنی به بستگان و خانواده های خود آنها را به امر انتخابات تشویق کنند تا انتخابات با حضور گسترده مردم برگزار شود. ما نباید نسبت به جامعه خود بی توجه باشیم.

 

هاشمی راستی ابراز داشت: در انتخاباتی که در افغانستان بودم بعضی از دوستان می پرسیدند که کاندیدا هیچکدام شان حق نیستند؛ اما توصیه این بود که حداقل بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنیم تا آسیب های کمتری داشته باشیم.

 

مسؤول بخش علمای مرکز تبیان با تاکید بر اینکه در عالم مهاجرت به زندگی خود بی توجه نباشیم گفت: در عالم مهاجرت باید سعی بر انسجام و وحدت داشته باشیم؛ یقیا ما در رابطه با مشکلاتی که در عالم مهاجرت وجود دارد پیروز خواهیم شد.