• تاریخ انشار: 25 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 15957
  • 997 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شعار دموکراسی، حقوق بشر و سازمان ملل ابزارهای نفوذ غرب و آمریکا در افغانستان است

شماری از دانشجویان ولایت بلخ در گفتمان دانشجویی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، یادآور شدند که شعارهای دموکراسی، حقوق بشر و مبارزه با تروریزم، راه های نفوذ آمریکا و غرب در افغانستان است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، یدالله طاهری، لیسانس رشته خبرنگاری دانشگاه بلخ پیرامون گفتمان دانشجویی این […]

شماری از دانشجویان ولایت بلخ در گفتمان دانشجویی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، یادآور شدند که شعارهای دموکراسی، حقوق بشر و مبارزه با تروریزم، راه های نفوذ آمریکا و غرب در افغانستان است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، یدالله طاهری، لیسانس رشته خبرنگاری دانشگاه بلخ پیرامون گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف با عنوان “افغانستان و استعمارگری” گفت: مفهوم استعمار در امروز معنای گذشته خود را ندارد، چون استعمار مدرن یا نوع جدید روی کار آمده است.

 

طاهری افزود، استعمار افغانستان در گذشته وجهه تاریخی داشت، اما اکنون وجهه سیاسی دارد. وجهه تاریخی‌ اش که پتر کبیر در روسیه برای دسترسی به آب های آزاد هند با سدی مثل افغانستان مواجه شد و با جهاد مردم شکست خورد.

 

این جوان گفت، ملت ما یک روسیه را از خاک خود بیرون کرد، اما حالا بیش از ۳۰ روسیه وارد افغانستان گردیده و این یک استعمار جدید تحت نام کمک، حقوق بشر و دفاع از دموکراسی می باشد.

 

وی اظهار کرد که عدم استفاده از منابع توسط ملت افغانستان سبب چشم دوزی ممالک تحت عنوان کمک شده است.

 

همچنان این دانشجو گفت، دموکراسی حقیقی در دین اسلام آمده، ولی عدم استفاده درست از علم اسلامی، باعث نفوذ ابرقدرت ها تحت عنوان دموکراسی شده است.

 

وی در خصوص سیاست های پاکستان افزود، کشور پاکستان با تربیت یک تعداد افراد جاهل و تندرو از کشورهای منطقه، حتی از آمریکا باج گیری می کند.

 

طاهری می گوید، آمریکا و انگلیس با حمایت پاکستان در پشت گروه هایی چون طالب و داعش پنهان شده تا منافع خود را به دست بیاورند.

 

او اضافه نمود که افغانستان به دلیل هم مرز بودن با اتحادیه شوروی سابق، برای آمریکا مهم است، ملت افغانستان باید بداند که شوروی دزدی بود که از سر دیوار وارد خانه ما شد، ولی آمریکا دزدی‌ است که سلام داده و وارد شده است.

 

فاطمه حسینی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ نیز گفت، یکی از دلایلی که ابرقدرت ها در افغانستان حضور دارند، هم مرز بودن افغانستان با آسیای میانه است و ناامن سازی افغانستان برای تضعیف ایران و روسیه می باشد.

 

وی ابرازداشت که استقرار آمریکا در افغانستان معلوم نیست تا چند مدت ادامه خواهد داشت، چون این کشور دارای منابع نابی چون یورانیوم و انواع دیگر است.

 

اصغر ذکی زاده، فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه بلخ نیز در سخنانی اظهار نمود که استعمار افغانستان چند علت دارد؛ از جمله واقع شدن در یک منطقه جغرافیایی و سوق الجیشی مهم که برای منافع آمریکا موقعیت مناسبی می باشد.

 

ذکی زاده، شعار دموکراسی غرب به خصوص آمریکا را یگانه دلیل نفوذ در افغانستان دانست و گفت آمریکا مدعی‌ است برای مبارزه با طالب و تروریزم در افغانستان آمده، اما فقط در ظاهر جنگیده و در پشت پرده حمایت گر این گروه ها بوده است.

 

وی اظهارداشت که وجود طالب و داعش بهترین بهانه برای حضور آمریکا در افغانستان است و فکر نمی کنم این گروه ها به زودی نابود شود.

 

شبانه حسینی، دانش آموز نیز افزود که افغانستان و ملت آن در طویل تاریخ از نبود یک حاکم دلسوز و خدمتکار رنج برده و تمام حاکمان ما به نحوی دست نشانده کشورهای دیگر بوده اند.

 

قابل ذکر که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف از سه سال بدین سو برگزار می گردد.