• تاریخ انشار: 4 ژانویه 2020
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 28714
  • 400 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شناخت حضرت زینب(س) نیاز مبرم جامعه افغانستان است

شناخت شخصیت، کارکردها و درس های زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها)، نیاز تمام افراد جامعه اسلامی به خصوص مردم افغانستان است. کسانی که می خواهند در تمام عرصه های زندگی موفق باشند باید آن حضرت را الگو قرار دهند.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت ولادت عقیله بنی هاشم،  تحت عنوان “حضرت […]

شناخت شخصیت، کارکردها و درس های زندگی حضرت زینب (سلام الله علیها)، نیاز تمام افراد جامعه اسلامی به خصوص مردم افغانستان است. کسانی که می خواهند در تمام عرصه های زندگی موفق باشند باید آن حضرت را الگو قرار دهند.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت ولادت عقیله بنی هاشم،  تحت عنوان “حضرت زینب (س)؛ الگوی جاویدان برای جامعه اسلامی” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۱۳ جدی) در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار گردید.

 

کارشناسان این گفتمان، حکیمه احمدی و رحیمه یزدانی؛ آگاهان مسایل دینی بودند که روی سرفصل های دوره های زندگانی حضرت زینب(س)، از زمان پیامبر(ص) تا امام سجاد(ع)، شناخت شخصیت حضرت زینب(س) نیاز مبرم جامعه اسلامی به خصوص مردم افغانستان، بررسی عوامل موفقیت حضرت زینب(س) در تمام عرصه ها و درس های ماندگار حضرت به جوامع اسلامی) صحبت کردند.

 

در نخست، رحیمه یزدانی، با اشاره به سرفصل “دوره های زندگانی حضرت زینب(س) از زمان پیامبر تا امام سجاد علیهما السلام” گفت: حضرت زینب(س) در پنجم جمادی الاول سال پنجم قمری در مدینه متولد شد. زمانی ایشان دیده به جهان گشود، رسول الله در سفر بودند، حضرت علی(ع) منتظر پیامبر ماند و گفت که در نامگذاری حضرت زینب بر پیامبر پیشی نمی گیرد، وقتی نبی مکرم اسلام از سفر برگشت، فرمود که در نامگذاری دختر فاطمه زهرا(س) بر خداوند پیشی نمی گیرد و اینجا بود که جبرییل نازل شد و حضرت را زینب(س) نامگذاری کرد.

 

یزدانی افزود که حضرت زینب ۵ ساله بود که رسول الله و مادرش را از دست داد؛ ۳۵ سال زیر سایه پدرش حضرت علی (ع) زندگی کرد و بعد از شهادت حضرت علی ۱۰ سال در کنار امام حسن مجتبی(ع) و ده سال  با امام حسین(ع) زندگی نمود و در ۱۴ رجب سال ۶۲ قمری از این دنیا رحلت کرد.

 

به گفته او ۱۰ سال اخیر زندگی بی بی زینب پرحادثه ترین دوره زندگی او بوده است که در این سال ها حادثه کربلا و اسارت اهلبیت(ع) به وقوع پیوسته است.

 

یزدانی خاطر نشان ساخت که حضرت زینب(س) چه در زمان امام علی(ع) و چه در زمان برادران و برادرزاده اش امام سجاد(ع)، در دفاع از ولایت و امامت و در تدریس قرآن برای زنان نقش بازر داشت.

 

از سویی هم حکیمه احمدی با اشاره به سرفصل “شناخت حضرت زینب(س)، نیاز مبرم جامعه اسلامی ” گفت: امروز باید حضرت زینب (س) را بشناسیم و از کارکردهای ارزنده آن حضرت الگو بگیریم تا در مقابل مشکلات پیروز گردیم.

 

به گفته احمدی، شناخت شخصیت، شجاعت، متانت حضرت زینب درس بزرگ برای تمام اقشار جامعه است و باید تمام اقشار مخصوصا دانشجویان و زنان مطالعه ژرف از زندگی آن حضرت داشته باشند.

 

وی افزود، امروز دیگر زینب(س) در میان ما نیست. چهارده قرن است که او رسالت تاریخی خود را انجام داده و رخ به نقاب خاک کشیده است. می ارزد دقایقی ‏با خود خلوت کنیم، درباره زینب(س) بیندیشیم و ببینیم او که بود و چه کرد و ما از او چه می دانیم؟‎ آیا جز عشق و محبت او، مهر و عاطفه او و روضه خوانی و گریه برای او، تشکیل مجلس جشن برای ولادت او چیز دیگری از او داریم؟‎ آیا در زمینه راه و رسم او، انجام وظیفه در رسالت یک زن، مدل گیری از او در عرصه حیات، ترک رفاه و زینت و آسایش  و آرامش برای هدفداری، ‏گذشت  از لذات به خاطر مقصد مقدس و قرار دادن خود در معرض صدمه ها و آسیب ها برای دین، از او الگو گرفته ایم؟‎

 

احمدی افزود که زن امروز، الگو می خواهد، اگر الگوی او زینب(‎س) و فاطمه زهرا(س) باشند، کارش عبارت است از فهم درست، هوشیاری و درک موقعیت ها و ‏انتخاب بهترین کارها، ولو با فداکاری و ایستادن پای همه چیز برای انجام تکلیف بزرگی که خدا بر دوش انسان ها گذاشته است، همراه باشد. ‎ اگر زن به ‏فکر تجملات و خوشگذرانی ها و هوس های زودگذر  و تسلیم شدن به احساسات  بی بنیاد و بی ریشه  باشد، نمی تواند آن راه را برود. باید این ‏وابستگی ها را که مثل تار عنکبوت بر پای یک انسان رهرو است، از خود دور کند، تا بتواند آن راه را برود، کما این که زن ایرانی در دوران انقلاب  و ‏دوران جنگ همین کار را کرد، انتظار این است که زنان جامعه ما نیز در همه دوران انقلاب همین کار را بکنند‎.

 

احمدی در ادامه گفت: زینب الگوست؛ زینب زنی نبود که از علم و معرفت بی بهره باشد؛ بالاترین علم ها و برترین و صافی ترین معرفت ها در دست او بود‎.

 

به گفته او عفت ‎و حجاب او در کنار مقام علمی ایشان، می تواند پاسخ کوبنده ای برای غربی هایی باشد که به بهانه حمایت از زنان، حجاب و عفت و در نتیجه ‏دین و اسلام آن ها را می گیرند‎.

 

احمدی با اشاره به سخنان حضرت امام خامنه ای(زیدعزه الشریف)  که می فرمایند: “اگر جامعه اسلامی بتواند زنان را با الگوی اسلامی تربیت کند، یعنی الگوی زهرایی، الگوی زینبی، زنان بزرگ، زنان با عظمت، زنانی که می توانند دنیا و تاریخی را تحت تأثیر خود قرار دهند، آن وقت به مقام شامخ حقیقی خود نایل ‏آمده است.”  گفت که باید جامعه زنان قدر الگو های شان را بدانند و از وجود ایشان استفاده کنند.

 

این آگاه فرهنگی بلخ تاکید کرد که زنان مسلمان ما باید بدانند عظمت زینب در چشم ملت های اسلامی به خاطر دختر علی(‎ع)  بودن، خواهر امام حسین (ع) بودن نیست، بلکه ارزش و ‏عظمت عقیله بنی هاشم، به خاطر موضع و حرکت عظیم انسانی و اسلامی او بر اساس تکلیف الهی است‎.

 

همچنین بانو یزدانی با اشاره به سرفصل “عوامل موفقیت حضرت زینب در تمام عرصه ها” را صبر، عبادت، سخنوری، علم و پایبندی به احکام الهی عنوان کرد.

 

به گفته او در کتاب ناسخ التواریخ آمده است: هیچ یکی از زنان انبیا و اولیا به اندازه حضرت زینب(س)، مصیبت ندیده است.

 

یزدانی در رابطه به عبادت حضرت زینب می گوید که حضرت زینب(س) هیچ گاهی تهجدش ترک نشد، حتی در شب ۱۱ محرم سال ۶۱ قمری.

 

او با اشاره به علم حضرت زینب(س) گفت که امام سجاد فرمود: “الحمدلله عمه ام زینب بانوی خرمندی و عالمه ای بدون معلم هستید.”

 

این آگاه مسایل دینی می گوید که سخنوری حضرت زینب سلام الله علیها، سبب رسوایی دشمنان و یزدیان شد و با این فصاحت و بلاغت اش حقانیت نهضت امام حسین “علیه السلام” را ثابت کرد.

 

او همچنین پایبندی حضرت زینب به احکام الهی را از دیگر عوامل موفقیت حضرت خواند که حضرت هر جایی که حکم الهی زیر پا می شد، صدا بلند می کرد و از شریعت اسلامی دفاع می نمود.

 

به گفته او، هر کار که برای رضای خداوند باشد، با تمام مشکلات به پیروزی می انجامد که حضرت زینب سلام الله علیها نیز با تمام مشکلات و مصیبت ها موفق شد و نهضت حسینی را جاودانه کرد.

 

از سویی هم، خانم احمدی با اشاره به سرفصل “درس های ماندگار حضرت زینب(س)” گفت که حضرت درس شجاعت، پایداری، ایمان و تقوا، ثبات قدم و جانفشانی حضرت، وفاداری به ولایت مداری، امانتداری، صبر و شکیبایی، هدایت گری و دفاع از ارزش های اسلامی را به جامعه اسلامی به جا گذاشته است که تک تک این درس ها سازندهِ زندگی بشریت می باشد.

 

او همچنین افزود که حضرت زینب(س) درس آزادی، تقوا و خدا ترسی به جامعه داد که باید همه ما از کارکردهای حضرت الگو بگیریم.

 

در ادامه گفتمان، نظریات دانشجویان پشت تریبون، پرسش و پاسخ از کارشناسان و جمع بندی گفتمان از سوی مسوول مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان از دیگر برنامه های گفتمانی دانشجویی آوا در مزار شریف بود.