• تاریخ انشار: ۱۰ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31520
  • 28 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهادت اعضای مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل، دسیسه غربی‌ها بود

آگاهان امور سیاسی و فرهنگی ولایت هرات، با اشاره به واقعه شهادت ۵۲ تن از اعضای مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل، می‌گویند که این افراد طی یک توطئه شهید شدند؛ غربی‌ها می‌خواستند با ایجاد نفاق و تفرقه مذهبی، پروژه‌هایی را که در عراق و سوریه پیاده کردند، در افغانستان نیز اجرا کنند؛ در حالی که کور خواندند و دسیسه‌هایشان خنثی شد؛ چرا که برای مردم ما دین اسلام و افغانستانی بودن مهم است و هرگز با همدیگر نفاق ندارند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ هرات: امروز پنجشنبه (نهم جدی) به مناسبت فرارسیدن چهارمین سالیاد شهادت ۵۲ تن از اعضای دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل، همایش تحلیلی “اخراج ناتو و امریکا؛ عوامل و پیامدها” با حضور صدها تن از فرهنگیان، دانشجویان، طلاب حوزات علمیه و فعالین رسانه‌ای از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) با همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات در سالن همایش‌های ریاست اطلاعات و فرهنگ برگزار گردید.

در این همایش سید عبدالله نایاب، مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی گفت: چهار سال پیش در یک حمله بزدلانه ۵۲ تن از بهترین یاران تبیانی و خبرگزاری آوا به شهادت رسیدند و حدود صد تن دیگر نیز زخم برداشتند که تاکنون از پیامدهای این حمله رنج می‌برند و با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی با طرح این پرسش که چرا این حادثه المناک رخ داد و چرا تاکنون عاملین این حادثه شناسایی و به پنجه قانون سپرده نشدند؟ گفت: بیست سال پیش امریکا با بوق و کرنای آزادی بیان و حقوق بشر به افغانستان آمد. با همه این بوق و کرناها و شعارهای‌شان افغانستان را به بدبختی و فلاکت کشانیدند و کشور را در بحران و وضعیتی بدتر از بیست سال پیش دوباره تنها گذاشته و رفتند.

آقای نایاب با اشاره به اولین عامل خروج امریکایی‌ها از کشور در ادامه بیان کرد: کارشناسان و آگاهان امور ملی و بین‌المللی عوامل مختلفی را سبب اخراج امریکایی‌ها از کشور می‌دانند، در جبهه گرم در کنار طالبان کسانی بودند که در برابر نیروهای آمریکایی می‌جنگیدند اما در جبهه نرم نیز کسانی بودند که با رویکرد آمریکا در کشور مخالف بودند و به طور جدی در این عرصه مبارزه کرده و بسیاری از اهداف شوم و ضدارزشی آمریکایی‌ها را خنثی می‌کردند.

وی در ادامه علاوه کرد: جنگ امروز تنها جنگ گرم نیست بلکه جنگ نرم نیز می‌باشد؛ طوریکه بسیاری از فرهنگیان کشور در این راستا تلاش و مبارزه کردند و قربانی نیز دادند.

مسئول مرکز تبیان در هرات همچنین افزود: مرکز تبیان نیز که تفکرات مبارزاتی آنها برای دنیا پوشیده نیست و آمریکا و نوکران آنها با روپوش ظاهری به نام داعش به مرکز تبیان که مرکز فرهنگی و اجتماعی بود و در آن همایش، جمعی از نخبگان کشور حضور داشتند حمله نموده و جمع زیادی از فرهنگیان و فرهیختگان کشور را شهید و زخمی ساختند.

وی در ادامه با اشاره به دومین عامل اخراج آمریکایی‌ها از افغانستان که بحث بیگانه‌ستیزی مردم افغانستان می‌باشد، گفت: طوریکه انگلیس و شوروی دو ابرقدرت جهانی از افغانستان مفتضحانه بیرون رفتند. آمریکا نیز ذلیلانه از افغانستان اخراج شد؛ چرا که افغانستانی‌ها دوست دارند تا با سایر کشورهای دنیا در تعامل و رفت‌وآمد دوستانه باشند اما مخالف قشون‌کشی بیگانگان در کشور هستند و زیر سلطه بیگانگان قرار نمی‌گیرند.

این کارشناس امور سیاسی همچنین با اشاره به سومین عامل اخراج نیروهای ناتو از کشور گفت: عملکرد خود غربی‌ها که رویکردی تخریب‌کارانه و مخالف ارزش‌های موجود در کشور داشتند، سبب اخراج آنها از کشور شد. آنها با نیازها و ارزش‌های افغانستان بیگانه بودند و مخالف آن عمل کردند.

این فعال فرهنگی در ادامه علاوه کرد: ایجاد و برگزاری پروژه‌های ضداسلامی و ضد‌افغانستانی در برخی از ولایت‌ها از سوی غربی‌ها و نوکرانشان و به نمایش گذاشتن زنان و دختران افغان و آله دست دیگران قرار دادن آنها با برنامه‌های مضحک و بی‌ارزش از اهداف ضدفرهنگی غربی‌ها بود.

وی در ادامه گفت: استحاله کردن نیروهای مبارز و ضد غربی در کشور ممکن است یکی از پیامدهای اخراج نیروهای ناتو از کشور باشد، چرا که دنیازدگی و استحاله شدن تعمدی است و آنها مردم را به دنیا دوستی و زر و زیور دنیا علاقه‌مند می‌سازند؛ پس مسئولین باید متوجه باشند تا استحاله و دنیازدگی سبب دور شدن آن‌ها از هدف‌شان نشده و شبیه مسئولین نظام گذشته نشوند.

نایاب در ادامه خاطرنشان ساخت: ما در سنگرهای نرم و گرم در برابر غربی‌ها مبارزه و جهاد کردیم باید بدانیم که این مبارزه اگر جهاد بوده جهاد اصغر بوده است، جهاد اکبر ما از حالا شروع می‌شود و اگر ما را رنگ و لعاب دنیازدگی از اهداف و آرمان‌مان دور کرد یکی از پیامدهای اخراج خواهد بود.

او همچنین از فشار اقتصادی و تحریم به عنوان دیگر پیامد این مسئله یاد نموده و تاکید کرد: علت آزاد نشدن پول‌های ملت در بانک‌های جهانی از بهانه‌های واهی مختلفی است، در حالی که همین موارد با مدیریت درست داخلی، همدلی، وطن دوستی، برادری و صلح و مصالحه قابل حل است.

مسئول مرکز تبیان همچنین تصریح نمود: در شرایط فعلی باید تلاش کنیم تا دست یکدیگر را بگیریم و نگذاریم فشارهای غربی‌ها به بهانه‌های مختلف مردم ما را دچار نفاق و چند دستگی بکنند.

او با اشاره به آخرین پیامد اخراج نیروهای ناتو از کشور که نفاق و استفاده از خلا‌ءهای داخلی می‌باشد، گفت: ممکن است که آنها به بهانه رعایت نشدن حقوق زن از این موضوع سوءاستفاده نموده و فشارهای زیادی را وارد کنند که پیامدهای آن متوجه ملت ما شود،

فشارهای قومی حکومت همه‌شمول و فراگیر و حکومتی که شبیه جوامع غربی باشد از این نفاق‌ها مردم را تحت فشار قرار دهند وبا ایجاد نفاق، حرکت‌هایی را تحت نام جبهه مقاومت و گروهای مختلف تکفیری چون داعش ایجاد کنند و مردم را به جان یکدیگر بیندازند، پس مسئولین ما باید به دقت متوجه این موضوع باشند.

این کارشناس امور اجتماعی در کشور تاکید کرد: راه‌حل این مشکلات تعامل سازنده با دنیا براساس عزت و اقتدار افغانستان می‌باشد، پس مسئولین نباید التماس بکنند؛ بلکه باید تعامل سازنده با دنیا داشته باشند.

وی در ادامه بیان کرد: نباید بگذاریم از خلاءهای موجود دشمن سو استفاده بکند بلکه تمامی ملت با عفو و بخشش و گذشت از اشتباهات یکدیگر زمینه رشد و شکوفایی در کشور را فراهم بسازند.

آقای نایاب همچنین استفاده از ظرفیت‌های وطنی و داخلی کشورمان و تقویت بنیه‌های داخلی کشور همچون استفاده از استعدادهای دختران و پسران جامعه مطابق با فرهنگ اصیل افغانی را از دیگر راه‌حل‌های بیرون‌رفت از چالش و بحران در کشور عنوان کرد.

در ادامه این همایش، محمد فرید ایوبی، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات طی سخنانی گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که متاسفانه مورد تاخت و تاز کشورهای بیگانه قرار داشته و طی چهل و سه سال اخیر دو ابرقدرت جهان همچون شوروی و ناتو به افغانستان آمدند، اما مردم عزت‌مند افغانستان سد راه این بیگانگان قرار گرفتند و هرگز نگذاشتند که به اهداف شوم‌شان برسند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: ما طی بیست سال گذشته شاهد بودیم که نیروهای غربی با پیشرفته‌ترین امکانات وارد افغانستان شدند اما مردم تسلیم خواسته‌های آنها نشدند.

او با اشاره به واقعه انتحار و شهادت ۵۲ تن از اعضای مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل گفت: این افراد طی یک توطئه شهید شدند؛ غربی‌ها می‌خواستند با ایجاد نفاق و تفرقه مذهبی، پروژه‌هایی را که در عراق و سوریه پیاده کردند در افغانستان نیز پیاده کنند در حالی که کور خواندند و دسیسه‌هایشان خنثی شد چرا که برای مردم ما دین اسلام و افغانی بودنشان مهم است و هرگز با همدیگر نفاق ندارند.

آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات همچنین افزود: بسیاری از کشورها می‌خواستند بین اقوام و مذاهب مختلف در کشور اختلاف ایجاد بکنند و حملاتی را در مساجد شیعیان کشور انجام دادند اما بازهم به این هدف شوم‌شان نرسیدند.

وی همچنین تاکید کرد: دولت اسلامی طالبان بر این باور است که کشور باید به دست‌های توانمند مردم افغانستان آباد شود، ما طی ۴۳ سال گذشته مورد دسیسه‌های دشمن قرار داشتیم و به تعداد کثیری قربانی دادیم که در هیچ کشوری بدیل ندارد، اما تسلیم نشدیم؛ چرا که افغانستان کشوری است که نمی‌خواهد غلامی کسی را بکند.

این فعال فرهنگی در کشور افزود: دولت اسلامی طالبان اجازه نمی‌دهد که بیگانگان حتی یک وجب از خاک کشور را گرفته و به آن تعرض بکنند، افغانستان خانه مشترک همه ما و شما است و باید به این فکر بکنیم که چگونه کشور خود را آباد بسازیم.

وی همچنین با اشاره به بلوکه شدن دارایی‌های ملت افغانستان تاکید کرد: کشورهای غربی عمدا دارایی‌های ما را آزاد نکردند تا ببینند مردم ما چه می‌کنند و آیا دوباره به سمت چند فرقه‌ای و چندگانگی می‌روند؟

آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات همچنین با اشاره به شهدای حادثه ششم جدی در کابل گفت: کسانی که در این حادثه شهید شدند افراد عادی نبودند؛ بلکه کسانی بودند که می‌خواستند افغانستان را بسازند و آباد بکنند، آنها در یک مرکز آکادمیک و فرهنگی شهید شدند نه در یک مرکز نظامی.

وی همچنین تاکید کرد: ما باید افغانستان را با صرف نظر از اینکه در گذشته‌ها چه شد آباد بکنیم و کشور را تنها با قلم می‌توانیم آباد بسازیم.

آقای ایوبی همچنین با بیان اینکه امنیت امروز یک فرصت برای همه افغان‌ها است، گفت: در بیست سال گذشته در تمامی محافل با ترس و هراس می‌رفتیم و قربانی می‌دادیم اما امروز به راحتی محافل و برنامه‌هایمان را برگزار می‌کنیم و باید قدردان این نعمت باشیم.

او همچنین خاطرنشان ساخت: غربی‌ها این تبلیغات را راه انداختند که زنان حق درس خواندن را ندارند اما مسئولین دنبال این هستند تا مقطع دکترا پسران و دختران ما درس بخوانند و برای کشور خدمت بکنند.

آقای ایوبی همچنین افزود: هیچ یک از افغان‌ها در قسمت رعایت حجاب و ارزش‌های دینی خود کوتاهی ندارند پس باید شرایط مساعد شود، بدون شک در سال آینده وضعیت تغییر نموده و بهتر خواهد شد.

این مسئول امور فرهنگی در هرات همچنین بیان کرد: ما افغان‌ها غذاهای چرب و خانه‌های آنچنانی و مجلل نمی‌خواهیم و دیگر نمی‌خواهیم عزیزان خود را از دست بدهیم و تحت تاثیر کشورهای غربی و بیگانگان باشیم.

به باور وی، اگر در این کشور خانه و ساختمانی درست شده مردم برای خود درست کرده اند، اگر امریکا به دنبال رفاه مردم افغانستان بود باید زراعت، بندها و زیر بناهای کشور را درست می‌کرد در حالیکه در این قسمت هیچ کار بنیادی انجام نداده است.

در اخیر، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اسماعیل احمدی، رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه در هرات طی سخنانی گفت: همواره جبهه حق بر باطل پیروز بوده است، حتی اگر حق تکه‌تکه شده باشد.

وی در ادامه افزود: ما به شدت نیاز داریم تا از شهدا یاد کنیم و از آنها بزرگداشت کنیم چرا که جامعه ما به آنها نیاز دارند.

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به یکی از عوامل اخراج آمریکا از کشور گفت: آمریکا در عالم هستی نماینده ابلیس است و بسیاری از کسانی که گاو شیرده و جیره‌خوار آمریکا هستند، جرات ابراز ندارند اما در دل می‌دانند که آمریکا نماینده ابلیس است و بخاطر هوا و نفس نیز آن را ابراز نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: برخی بر این باورند که با نوکری آمریکا، به آقایی می‌رسند؛ اما همان آمریکا به راحتی پشت آنها را خالی کرده و امروز در گوشه و کنار دنیا بی‌نام و نشان هستند.

به باور این عالم دین، انسان‌های خدایی تا ابد عزیز هستند. آمریکا به کسی عزت نداده، بلکه عزت همه دست خدا می‌باشد. امروز آمریکا خودش درگِل بند مانده است، پس چگونه می‌تواند به دیگران کمک کند؟!

وی در ادامه تصریح نمود که خدا آمریکا را از افغانستان اخراج کرد طوری که ذلیلانه و با افتضاح از کشورمان رفت. ما منتظر اخراج و پاک شدن آمریکا از کل صفحه دنیا می‌باشیم و این وعده الهی است که دین مقدس اسلام دین جهانی خواهد شد.

رییس جامعه المصطفی در ولایت هرات با اشاره به دسیسه‌های ضدارزشی آمریکا در کشور گفت: آمریکا و غربی‌ها می‌خواستند تا فرهنگ اسلامی در جامعه را تغییر بدهند و با آزادی رسانه‌ها بسیار تلاش کردند، هزینه‌های بسیاری مصرف کردند؛ اما نتوانستند به اهداف‌شان برسند، بلکه ما روزبه‌روز زنده‌تر شدیم و از شهدای خود تجلیل می‌کنیم.

این آگاه امور دین در کشور با قرائت سوره نصر تصریح کرد که خداوند به مسلمانان دستور می‌دهد؛ وقتی به نصر و پیروزی رسیدید، وظیفه شما این است که مغرور نشوید، ستایش‌گونه از خداوند سپاس بگویید، استغفار کنید، از خدا کمک بخواهید و به وظایف خود به درستی عمل کنید، پس مسئولین دولت اسلامی طالبان نیز باید به این پیروزی مغرور نشوند؛ بلکه سپاس گفته از خدا کمک بخواهند و به وظایف‌شان به درستی عمل کنند.

وی همچنین تاکید کرد: باید بدانیم که آمریکا دست از خباثت برنمی‌دارد، پول‌های مردم ما را به یغما کشیده است، اما مردم بخاطر مشکلات اقتصادی نباید مهاجر شوند بخصوص تحت پرچم کشورهای غربی قرار نگیرند و فرزندانشان را در محیط غربی قرار ندهند؛ در کشور خود حتی جان‌مان را بدهیم و ارزش‌های خود را حفظ بکنیم.

در این همایش، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی علیزاده بامیانی، مسئول بخش علمای مرکز تبیان هرات مجری‌گری برنامه، قاری بین‌المللی آقای نوری، قرائت قرآن کریم و بانو لیلا مهدیار، مسئول امور بانوان مرکز تبیان در هرات قرائت مقاله‌ای را در باب موضوع به اجرا گذاشتند.