• تاریخ انشار: ۸ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31260
  • 97 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهادت در جبهه فرهنگی بلندترین درجه اجر را دارد

مسئول دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌ اجتماعی تبیان در کابل، در مراسم گرامیداشت از چهارمین سال‌گرد شهادت شهید فضل الله حسینی «زاهدی» تاکید کرد که شهادت در جبهه فرهنگی بلندترین درجه اجر را نزد خداوند دارد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ کابل: مراسم گرامی‌داشت از سالروز شهادت شهید زاهدی که در رویداد حمله تروریستی در ششم جدی سال ۱۳۹۶ شمسی علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل، شهید شده بود، روز شنبه (ششم قوس) در منطقه «شهرک ظفر» ولسوالی حصه اول بهسود برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یارمحمد رحمتی که به نمایندگی از مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم اشتراک کرده بود، طی سخنانی گفت: هیچ عملی به اندازه شهادت در جبهه‌ی فرهنگی و حین کسب علم نزد خداوند گرامی نمی‌باشد.

آقای رحمتی اضافه کرد که هر عمل نیک درجه‌ی دارد؛ اما اجر و ثواب هیچ یک به اندازه‌ی شهادت در جبهه‌ی فرهنگی نمی‌باشد که این شهادت تنها نصیب انبیاء و خاصان درگاه خداوند می‌شود.

بر بنیاد گفته‌های رحمتی؛ یک شهید می‌تواند بیش از ۷۰ تن را در روز قیامت شفاعت کند.

او اشاره کرد که برخلاف برخی مرگ‌های ننگین و خجالت‌آور؛ شهادت مایه عزت، افتخار و سربلندی برای خود و خانواده شهید می‌باشد.

وی، اضافه کرد که شهید فضل‌الله حسینی نیز با انتخاب جبهه‌ی فرهنگی، در برابر جهل و تاریکی به مبارزه برخاسته بود و اکنون او مایه‌ی افتخار نه تنها خانواده‌اش بلکه تمام مردم می‌باشد.

رحمتی خاطرنشان ساخت که شاید زاهدی را قبل از شهادتش، تنها خانواده و اقاربش می‌شناختند؛ اما اکنون او جهانی شده و همه‌ به او افتخار می‌کنند.

او تصریح کرد که مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در مرکز و برخی ولایات افغانستان فعال است و نیز در ایران و و تعدادی از کشورهای غربی حضور چشمگیر دارد و با تمام توان در راستای اهداف این شهیدان گام برمی‌دارد.

رحمتی در ادامه سخنان خود با اشاره بر این‌که آغاز نزول قرآن‌کریم با آیه «اقراء» صورت گرفته است، گفت: مصیبت‌های کنونی اکثراً ناشی از دور شدن از فرهنگ «خواندن» می‌باشد.

براساس گفته‌های رحمتی؛ متاسفانه مردم به جای تشویق فرزندان شان به کسب علم؛ سعی در فرستادن آنان  به کشورهای غربی دارند؛ در حالی که اسلام تنها مهاجرت برای علم‌آموزی را جواز داده‌ است.

رحمتی خاطر نشان کرد که شهید فضل الله حسینی «زاهدی» نیز با پیروی از این دستور اسلام، خانه و منطقه خود را ترک گفته و برای تفکر در دین عازم کابل شده‌ بود.

در همین حال علی اسود بلال، کادر ارشد مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و مدیر مدرسه امام امیرالمومنین علیه السلام گفت که دبیرکل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان شایق حضور در این مراسم بود؛ اما به دلیل گرفتاری‌ها هیئتی را جهت ادای احترام خدمت مردم بهسود فرستاده‌ است.

بلال در ادامه افزود که مردم بهسود همیشه در علم‌پروری دست باز داشته‌اند و افتخارات زیادی را در این عرصه کسب کرده‌اند.

او تاکید کرد که مردم نباید دست از تلاش در این راستا بردارند.

بلال همچنین گفت: دفتر مرکز تبیان از عدم حضور خود در سالگردهای قبلی شهید فضل الله زاهدی معذرت می‌خواهد؛ اما هر سال در کابل با وجود حاکم بودن فضای اختناق از مقام این شهید و سایر شهدای مرکز تبیان گرامیداشت به عمل آورده و به رسالت خود عمل کرده‌ است.

گفتنی است که در ششم جدی سال ۱۳۹۶ شمسی یک مهاجم انتحاری مواد همراه خود را در سالن اجتماعات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل منفجر ساخت که در اثر‌ آن ۵۲ تن به‌شمول کادرهای ارشد و اعضای فعال مرکز تبیان شهید شده و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند.