• تاریخ انشار: ۷ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8630
  • 351 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهادت طلبی، توام بودن دین و سیاست و وحدت خواهی مهم‌ترین ویژگی‌های شهید مصباح بود

n00137276-b (1)

همزمان با بیست‌ودومین سالروز شهادت حجت الاسلام و المسلمین شهید سیدعلی‌اکبر مصباح و هشت‌تن از یارانش، همایش بزرگ “یاران آسمانی” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد. در این همایش که امروز پنجشنبه در مسجد حضرت محمد رسول‌الله (ص) – یلمرب برگزار گردیده‌بود، هزاران تن از شخصیت‌های […]

همزمان با بیست‌ودومین سالروز شهادت حجت الاسلام و المسلمین شهید سیدعلی‌اکبر مصباح و هشت‌تن از یارانش، همایش بزرگ “یاران آسمانی” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.

در این همایش که امروز پنجشنبه در مسجد حضرت محمد رسول‌الله (ص) – یلمرب برگزار گردیده‌بود، هزاران تن از شخصیت‌های علمی، جهادی، سیاسی، فرهنگی، علما، طلاب حوزه‌های علمیه، دانشجویان، متعلمین و سایر مردم ولایت بلخ اعم از زن و مرد اشتراک ورزیده بودند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین، سیدعیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این همایش برگزاری جلسات یادبود و تجلیل از مقام‌شهدا را خیلی مهم عنوان کرد و افزود: زمانی اهمیت چنین جلسات بیشتر می‌شود که در مورد شخصیت شهدا صحبت شود و پیرامون پیام شهدا نگاه انداخته شود و پیام شهید مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

آقای مزاری با بیان این‌‌که در فرصت پیش‌آمده سعی خواهم‌کرد تا چند پیام شهدا به ویژه شهید بزرگوار مصباح را مورد ارزیابی قرار دهم، خاطر نشان کرد که اگر بخواهیم در رابطه با پیام شهدا و شهید مصباح بپردازیم باید ویژگی‌های این شهید و سایر شهدا را مورد ارزیابی قرار دهیم.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان ادامه داد: با توجه بر اینکه بنده حداقل از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۱ شبانه روز در کنار آقای مصباح بودم و از جزییات زندگی ایشان اطلاع داشتم، ویژگی‌های زیادی از ایشان می‌دانم و طبیعی است که در این فرصت کوتاه نمی‌توان به همه این ویژگی‌ها پرداخت ولی به چند ویژگی بسیار برجسته شهید مصباح اشاره می‌کنم.

 

آقای مزاری، شهادت طلبی را اولین ویژگی شهید مصباح عنوان کرد و افزود که شهید مصباح خیلی علاقه‌مند بود و دوست داشت که همانند سایر شهدا به جمع آنان بپیوندد؛ از همین رو شهید مصباح خیلی شجاع بود و مطابق دستورات دین و مذهب عمل می‌کرد و به غیر از خداوند از هیچ‌کسی ترس و هراس نداشت.

 

مزاری تصریح کرد که پیام این ویژگی برای ما این است که اگر مردم افغانستان عزت، سربلندی، انسجام، رفاه و آسایس می‌خواهند و اگر علاقه‌مند اند که در برابر دشمنان پیروز شوند باید این روحیه را داشته باشند و در خود بپرورانند.

حسینی مزاری در ادامه دومین ویژگی شهید مصباح را توام بودن سیاست آقای مصباح با دیانت ایشان عنوان کرد و افزود که سیاست شهید مصباح عین دیانت و دیانت ایشان عین سیاست ایشان بود.

 

آقای مزاری سیاست و دیانت را خیلی مهم عنوان کرد و افزود که اگر یک فرد مبارز هر یکی از این دو تا را نداشته باشد مبارزه و حرکت اش منحرف است، چون اگر مسلمان باشد اما سیاست نداشته باشد، مسلمان بریده از سیاست به درد کشور و به درد ما نمی‌خورد؛ هم‌چنان اگر فردی سیاست داشته باشد اما اسلامیت نداشته باشد باز هم جریان جریانی انحرافی است.

رئیس مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه یادآور شد که سومین ویژگی شهید مصباح بحث وحدت خواهی شهید مصباح بود، که ایشان در طول زندگی خود – چه در داخل افغانستان و چه در خارج از افغانستان- بسیار اشتیاق داشت تا جریان‌های اسلامی با هم متحد باشند و حرکت‌های مردمی حول یک محور باشد.

 

آقای مزاری افزود که در بیرون از کشور نیز حرکت‌های وحدت خواهانه شهید مصباح مشهود بود، چنانچه سه شخصیت برجسته جریان‌های شیعی (آقای مصباح، استاد اکبری و شهید مزاری) در اوایل جهاد که در ایران حضور داشتند در حول این محور حرکت می‌کردند و در نهایت شهید مصباح موفق شد تا جبهه متحد انقلاب اسلامی را سازماندهی کند و حول این محور نقش ایفا کند.

مزاری تاکید کرد که بدون شک این پیام از این شهید برای ما به ودیعه نهاده شده‌است تا ما هم باید با این روحیه در افغانستان عمل کنیم.

 

آقای مزاری ادامه داد که امروز مشکل عمده افغانستان، نظام و مردم ما وجود اختلافات در سطوح مختلف است، که همین اختلافات باعث ضعف ما شده‌است.

براساس گفته‌های آقای مزاری قدرت دشمن این نیست که آنها واقعاً قدرت‌مند باشند؛ دشمن و تروریست‌ها که قوی اند به دلیل این‌که ما ضعیف هستیم و در سطوح مختلف با هم اختلاف داریم.

 

این آگاه سیاسی خاطر نشان کرد که اگر علاقمندیم در افغانستان از اقتدار خوب برخوردار باشیم و در مسیر رفاه، امنیت و ترقی گام بگذاریم باید در راستای هماهنگی و همسویی و وحدت عمل کنیم، چه در سطح جریان‌های شیعی و چه در سطح جریان‌های اهل سنت و در مجموع باید این حرکت صورت بگیرد.

 

براساس گفته های آقای مزاری اگر ما در ایجاد وحدت و هماهنگی هر قدر سستی و کوتاهی کنیم زمان نابودی ما سرعت خواهد گرفت و در برابر مشکلات و معضلاتی که فعلاً در کشور است چه از ناحیه مزدوران خارجی ها در داخل و چه از ناحیه کشورهای خارجی ما وا خواهیم ماند و هیچ کاری نخواهیم توانست و در نهایت دام‌های اسارت و زنجیرهای بردگی را به گردن و دست و پای ما خواهند انداخت.

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی، مسوول نمایندگی مرکز تبیان در مزار شریف در این همایش با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام گفت که محبوب ترین چیزها در نزد خداوند خون شهید است و دلیل آن این است که بالا تر از جان چیزی وجود ندارد و شهید همین جان خود را در راه خدا، در راه وطن و در راه ناموس فدا می‌کند.

آقای موسوی در ادامه با قرائت آیه مبارکه قرآنکریم گفت که خداوند هر رسول را برای دو مسوولیت – واداشتن مردم به عبادت و مبارزه مردم با طاغوت- فرستاده است و نصف دین ما زمانی تکمیل میشود که همانند شهید مصباح در برابر طاغوت ایستادگی کنیم.

 

موسوی با بیان اینکه امروز وظیفه ما چیست؟ تصریح کرد که اولین وظیفه ما ادامه راه شهدا در قالب برنامه‌های مختلف مرتبط با شهدا است و اگر نتوانیم راه شهدا را تعقیب کنیم و آرمان آنان را حفظ کنیم، قطعاً ما نتوانستیم وطن را حفظ کنیم و اگر شهدا یادمان برود قطعاً اصلیت ما یادمان می‌رود.

او اشاره کرد که براساس روایتی نماز ما در سه حالت – حواس جمع، خواندن نوافل و سجده بر مهر کربلا- قبول می‌شود و دلیل آن این است که خداوند خواسته ما را با شهید پیوند بدهد.

 

موسوی هم‌چنان یادآور شد: زمانیکه ما مرگ بر طاغوت نداشته باشیم، نماز مان قبول نمی‌شود و امروز نیز وظیفه ما شناختن طاغوت است، که این طاغوت به شکل ماهواره و سریال‌های ترکی در خانواده‌های ما راه پیدا کرده‌است، هم‌چنین طاغوت به شکل انجمن‌ها و کلاس‌ها امروز در جامعه ما کار می‌کند و وظیفه ما است که در راستای اهداف شهدا گام برداریم و با طاغوت مبارزه کنیم.

 

خداداد فولادی همسنگر شهید مصباح نیز در این همایش با خوانش خاطره‌ای خود از شهید مصباح، از آقای مصباح به عنوان یک شخصیت شکسته نفس و داری اخلاق نیکو یاد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید فضل‌الله قدسی، سخنران دیگر دومین همایش یاران آسمانی، بیست و دومین سالروز شهادت شهید مصباح و یاران شهیدش را تسلیت گفت و افزود که شهید مصباح مسبب اصلی من در رفتن به جبهه جنگی علیه گروه اشغال گر بود و حضور در جبهات جنگی در رکاب آقای مصباح از جمله اندوخته ها و افتخارات بزرگی در زندگیم است که همیشه خودم را مرهون آن می‌دانم.

 

آقای قدسی افزود که جای شهید مصباح برای همیشه خالی است و هیچ کسی نمی‌تواند جای ایشان را پر کند.

او دیانت، زهد، تواضع، شجاعت، درایت، شکسته نفسی، اخلاق نیکو و مردم داری را از ‌ویژگی‌های شهید مصباح عنوان کرد و افزود که قاتلین شهید مصباح یک ملت را به داغ او نشانید.

قدسی هم‌چنان اشاره به تجلیل از سالگرد شهدا کرد و گفت که همزمان با تجلیل از شهدا باید ما رهرو شهید باشیم و در مسیر شهید حرکت کنیم و با شهید هم‌پیمان باشیم؛ چون اگر آرمان و اندیشه ما الهام گرفته از اندیشه شهدا نباشد، این تجلیل‌ها هیچ فایده‌ای ندارد.

 

او افزود که شهدا در نزد خداوند نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار اند و در قرآنکریم تاکید شده است که شهدا را مردم مپندارید و این برای ما غیر قابل هضم و درک است.

امیرمحمد ضیایی معاون شورای اخوت و مشاور امور دینی ریاست اجراییه نیز در این همایش گفت که مردم افغانستان در طول تاریخ در برابر هر اشغالگر و حکومت های دست نشانده مسوولیت های دینی و شرعی خود را انجام داده اند.

ضیایی افزود: مردم ما پیروزی‌ها و افتخارات زیادی را کسب کرده‌اند؛ اما آنچه که در طول تاریخ زحمت های مردم ما را به چالش کشید، نزاع های رهبران و زعمای ما بود.

او خاطر نشان کرد که امروز متاسفانه حکومت ارزش به خانواده شهدا و خود شهدا به گونه باید و شاید قایل نیست و از هیچ آدرسی سراغ خانواده‌های شهدا را نمی‌گیرد.

 

او تاکید کرد که حکومت باید به مجاهدین ارج بگذارند، نه اینکه آنان را به عنوان جنگ سالار محکوم کنند.

شیخ باقر سلطانی از همسنگران شهید مصباح نیز در این همایش گفت که شهید مصباح مرد دلیر، شجاع، دانشمند، و قلم به دست بود که در زمان کمونیست ها او خود عملیات نظامی را رهبری وانجام می‌داد.

عبدالروف توانا، مسوول کانون شهید توانا سخنران دیگر این همایش از شهید مصباح به عنوان بهترین دعوت گر مبارز و مجاهد در راه خدا یاد کرد و شهادتش را به بازماندگان و مردم افغانستان تسلیت گفت.

آقای توانا در ادامه در مورد جهاد و فضیلت جهاد گفت که جهاد در راه خدا بلند ترین قلعه اسلام است که با گرفتن نام آن کاخ های زور، زر و تزویر می لرزد و برای دشمن بسیار سنگین تمام میشود.

 

براساس گفته‌های توانا قدرت جهاد و شهادت را دشمنان بیشتر از مسلمانان می دانند؛ از همین رو برای تضعیف آن سرمایه گذاری های هنگفتی را در سرتاسر دنیای اسلام نموده‌اند تا نام از آن برده نشود.

او خاطر نشان کرد؛ تا زمانیکه امت مسلمه از جهاد فاصله نگرفته بود، آقایی و رهبری جهان در دست مسلمانان بود و تصمیم گیرنده در جهان رهبران امت اسلامی بودند؛ اما ترک جهاد باعث شد که فجر و پیروزی از مسلمانان گرفته شود و در اسفبار ترین وضعیت قرار بگیرند.

گفتنی‌است که همزمان با این همایش نمایشگاه “یاران آسمانی” در مسجد محمد رسول الله (ص) واقع در یلمرب شهر مزار شریف نیز برگزار بود که در آن فرازهای از خاطرات جبهات جنگی به شکل تجسمی به نمایش گذاشته شده بود.

شایان ذکر است که مراسم با گذاشتن اکلیل گل بر مزار حجت الاسلام و المسلمین شهید سید علی اکبر مصباح پایان یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>