• تاریخ انشار: ۱۱ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20139
  • 623 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهدای فرهنگ و رسانه؛ شهید سید سجاد عمرانی

از تولد تا تحصیل شهید سید سجاد عمرانی فرزند سید جعفر عمرانی در ماه میزان سال ۱۳۷۹ در یک خانواده مذهبی و مجاهد، در شهرک ورامین تهران دیده به جهان گشود.   وی از خانواده بزرگ جهاد است، پدربزرگش الحاج سید غلامرضا عمرانی و عمویش ولسوال سیدجواد باهنر از فرماندهان جهادی دره قهرمان ‌پرور سنگلاخ […]

از تولد تا تحصیل

شهید سید سجاد عمرانی فرزند سید جعفر عمرانی در ماه میزان سال ۱۳۷۹ در یک خانواده مذهبی و مجاهد، در شهرک ورامین تهران دیده به جهان گشود.

 

وی از خانواده بزرگ جهاد است، پدربزرگش الحاج سید غلامرضا عمرانی و عمویش ولسوال سیدجواد باهنر از فرماندهان جهادی دره قهرمان ‌پرور سنگلاخ ولسوالی جلریز ولایت میدان‌ وردک بودند.

 

خانواده مجاهد شهید عمرانی از آغاز جهاد تاکنون برای عزت اسلام، آزادی وطن و نجات مردم محروم افغانستان مبارزه نموده اند.

 

این شهید در خانواده‌ای مذهبی، اصولگرا و باهمت تربیت شده بود، متانت و بزرگ منشی را از والدین گرامی به ارث برده و دون همتی را عیب بزرگ برای یک فرد مسلمان تلقی می کرد.

 

وی بعد از عودت به وطن شامل لیسه شهید علامه بلخی گردید و تا صنف یازده را موفقانه سپری نمود، در کنار آن علاقه شدیدی به فرهنگ قرآن و عشق به مکتب اهل‌بیت(ع) داشت، در جلسات مذهبی و مناسبت‌های ملی و دینی شرکت می‌کرد، او به راستی یکی از شاگردان مکتب قرآن بود.

 

شهید عمرانی با توجه به علاقه به فراگیری دروس حوزوی و آماده شدن برای حضور درعرصه مبارزات دینی، اقدام به فراگیری درس و تحصیل حوزه علمیه می کند و برای رسیدن به این مامول مدرسه علمیه امام امیرالمؤمنین(ع) را انتخاب و در درس و بحث این مدرسه تحت مدیریت شهید سیدعندلیب ضیایی شرکت می کند.

 

شهید سید سجاد عمرانی در سال ۱۳۹۳ در مدرسه امام امیر المومنین رسماً شامل گردیده و مشغول فراگیری ادبیات عربی گردیده و سطوح ابتدائیه را به پایان رساند، بعد از یک و نیم سال تحصیل در مدرسه مذکور، راه مهاجرت را در پیش گرفت و به جمهوری اسلامی ایران سفر نمود.

 

وی بعد از یکسال دو باره به آغوش وطن برگشته و به تحصیلات خود در مکتب ادامه داد،  چنانچه که علاقه وافری به علوم دینی و حوزوی داشت دوباره در تاریخ ۳ – جدی – ۱۳۹۶ شامل مدرسه حضرت امام امیر المومنین (ع) شد که متاسفانه تیر اجل به وی مهلت نداد، پیش از اینکه راهش را در مسیرعلم و دانش ادامه دهد با جمعی از دوستان و همصنفانش شربت شهادت نوشید.

 

وی از طلاب ممتاز و نخبه این مدرسه بود و تلاش داشت با عشق زیاد در این عرصه رشد و ترقی قابل ملاحظه ای داشته باشد،

به گفته پدرش از ویژگی‌های عمده شخصیتی او احترام به مردم به خصوص بزرگان بود، هیچ فردی را نمی‌توان یافت که از این جوان شهید راضی نباشد.

 

از اوصاف دیگر این شهید، عشق به مکتب کربلا و مولایش امام حسین (ع) بود،وی  مداح اهل بیت (ع) بوده و تمام روزهای عاشورا را در خدمت عزاداران مولا و مقصودش سالار شهیدان امام حسین(ع) بوده است.

 

سید عارف موسوی” استاد مدرسه امام امیرالمؤمنین(ع)  درباره شهید سید سجاد عمرانی می گوید: سید سجاد  را از دوران کودکی خوب می شناختم و از خصوصیات او علاقه مندی زیاد به تحصیل علم به خصوص علوم دینی بود و همچنین احترام به بزرگان و اساتید را جزئی از وظایف دینی و ایمانی خود میدانست.

 

او جوان خوش اخلاق، متواضع و مبری از صفات سئیه بود، بگونه ای که همه اقوام و نزدیکان او را دوست داشتند و از وی به خوبی یاد می کردند.

 

وی همیشه از من سوال می کرد که برای بلند بردن آگاهی دینی کدام کتابها را باید مطالعه کرد، من هم آنچه را میدانستم از کتاب های مفید به او معرفی می کردم.

 

شهید سید سجاد عمرانی به برنامه های مذهبی علاقه وافر داشت و در ایام عاشورا و شبهای قدر با پدرکلان خود که یکی از بزرگان تاریخ جهاد افغانستان است با انگیزه و صمیمانه شرکت می کرد.

 

وی با وجود اینکه سن بالایی نداشت اما با دید هدفمندانه به زندگی  به این باور بود که در دنیا باید تلاش کرد و توشه ای کسب نمود زیرا زندگی این جهان، مقدمه و دهلیز ورود به زندگی ابدی می باشد.

 

شهید سید سجاد عمرانی و جمعی از شاگردان مکتب قرآن  سرانجام با شرکت در مجلس بررسی علمی تجاوز شوروی سابق به افغانستان در دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل بر اثر یک انفجار انتحاری توسط شقیان تاریخ، پیروان یزید، گروه منفور داعش در تاریخ ۷ جدی ۱۳۹۶ با جمع زیادی از اساتید و دانشجویان جام شهادت نوشید.

 

روحش شاد یاد و راهش پاینده باد.