• تاریخ انشار: ۱۰ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31505
  • 37 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهدای هفتم جدی ۱۳۹۶ در حقیقت بهای مبارزه با آمریکا و اذناب منطقه ای را داده اند

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری با بیان این که شهدای هفتم جدی ۱۳۹۶ در حقیقت بهای مبارزه با آمریکا و اذناب منطقه ای را داده اند، اظهار داشت: نه تنها شهدای مرکز تبیان بلکه هزاران شهید دیگر که طی ۲۰سال در افغانستان به خاک و خون غلطیدند و جان های شیرین خودشان را تقدیم راه اسلام کردند، بهای مبارزه با دشمنان افغانستان را داده اند.

همایش  “شهدای ۷ جدی و خون‌هایی که آمریکا را به زانو درآورد” به مناسبت گرامیداشت چهارمین سالروز شهادت شهدای حمله انتحاری ۷ جدی سال ۱۳۹۶ شمسی علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، با حضور شخصیت های فرهنگی، اجتماعی، جهادی و همچنین اقشار مختلف مردمی روز پنج شنبه (۹جدی)در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس- برگزار گردید.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ریاست عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان با بیان این که شهدای این مرکز در حقیقت بهای مبارزه با آمریکا و کشورهای هم پیمان آن و همچنین عوامل و اذناب منطقه ای آن را داده اند، اظهار داشت: نه تنها شهدای مرکز تبیان، بلکه هزاران شهید دیگر که طی ۲۰سال گذشته در افغانستان به خاک و خون غلطیدند و جان های شیرین خودشان را تقدیم راه اسلام کردند، بهای مبارزه با دشمنان افغانستان بود.

حسینی مزاری عامل تمام جنگ و خشونت ها در افغانستان را حضور آمریکا در کشور دانست و افزود: اگر چه هدف اشغال افغانستان، بر اساس یک پلان بزرگ بین المللی بود تا در راستای رسیدن به امیال شوم شان حرکت کنند، اما آمریکایی ها به بهانه مبارزه با تروریزم و ناامنی، بازسازی و نوسازی، تامین ثبات، صلح و امنیت در کشور مستقر و حضور پیدا کردند.

وی با توجه به مطلب فوق اظهار داشت: پس از سیطره کامل آمریکا بر افغانستان، می خواستند به دنبال اهداف منطقه ای و جهانی خود حرکت کنند، اما آمریکا متوجه شد که خیر، حضور در افغانستان کار آسانی نیست و مردم این کشور هم به راحتی تسلیم خواسته های امریکایی ها نخواهند شد؛ اینجا بود که امریکا در درون افغانستان، جنگ را علیه مردم ما ایجاد و تداوم بخشید. 

رئیس خبرگزاری صدای افغان به دو حربه جنگ سرد و نرم از سوی امریکایی ها در افغانستان اشاره کرد و گفت: جنگ نرم امریکایی ها یک جنبه عمومی و یک جنبه خصوصی داشت، در جنبه عمومی، تمام افکار و عقاید وحیثیت و آبرو و شخصیت مردم مسلمان افغانستان مورد هجمه قرارگرفت، از طریق ایجاد ابتذال، از طریق رسانه هایی که ابتذال امریکایی ها یاسیاست های ضد اخلاقی آن ها را در افغانستان ترویج می کرد.

حسینی مزاری ادامه داد: اما از مسیر خصوصی، در  سطح آقایان، خانم ها، افراد میان سال، نوجوان و جوان کلاس های آموزشی برگزار می کردند تا در راستای تربیت کادر معتقد به سیاست های امریکا و مشی فکری امریکا سازمان پیدا کنند.

وی با بیان این که امریکایی ها از طریق جنگ نرم ضربات مهلکی را به مردم کشورمان وارد کرده است، عنوان کرد: جنگ نرم در افغانستان آسیب های خیلی جدی علیه خانواده های ملت ما ایجاد کرده است که قطعا و طبعا تاسال های سال نمی توانیم پیامد این آسیب هارا جبران و‌ رفع و‌ رجوع کنیم. 

این آگاه مسائل کشوری با بیان این که امریکایی ها در جنگ سخت دو سیاست را در پیش گرفتند، گفت:  یکی از سیاست های امریکا در افغانستان جنگ رو در رو بود، شما حتما از‌طریق رسانه ها و مطبوعات می شنیدید که امریکایی ها فلان ولسوالی را بمباران کردند، امریکایی ها فلان عروسی را زدند، امریکایی ها فلان تشیع جنازه را با هواپیماهای بی سرنشین مورد هدف قرار دادند؛ به بهانه های مختلف در جبهات گوناگون در شرق و غرب و‌ جنوب افغانستان عملیات های رو در رو را علیه مردم شکل دادند و جنگ جدی را طی ۲۰سال سازمان دادند، چه با حضور مستقیم خودشان و چه با کمک نیروی های نظامی و‌ امنیتی دولت دست نشانده خودشان‌. 

وی به سیاست دوم در راستای جنگ  سخت اشاره کرد و گفت: کار دوم‌ جنگ‌ سخت امریکا در افغانستان ، سازمان دادن حرکت های تروریستی بود، یا امریکایی ها در راس حمایت می کردند و یا عناصر مختلف امنیتی خودشان را در شهرها و ولسوالی ها قرار می دادند و آن هارا موظف می کردند که عملیات های تروریستی را انجام دهند.

در بخش دیگر این مراسم فریبا هاشمی یکی از اعضای بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس مقاله ای را به خوانش گرفت و گفت: شهید و شهادت چیزی است که همیشه تک تک اعضای یک ملت را در یک بدنه نگاه داشته و از تفرقه میان آن‌ها جلوگیری می‌کند. زمانی که یک ملت شهدایی را به خاک می‌سپارد، آرمان‌های خود را هرگز از دست نخواهد داد.

تا هنگامی که از میان مردم؛ جوانان، برادران، پدران، همسران و پسرانی در راه وطن جان می‌سپارند، این ملت هرگز نمی‌میرد.

وی ادامه داد: شهادت مکتب سازنده ای است که شگرفترین و خلل ناپذیرترین اثرات را  در جهت دهی فکری و تثبیت اعتقادی انسانها در اعصار و ادوار مختلف داشته است، به  همین دلیل  هر ندایی از رهایی و هر پرچمی از آزادگی در گستره گیتی، مورد هجوم توفان‌‌های زهرآگین مستکبرین عالم و عوامل زر و زور و تزویر قرار می‌گیرد.

فریبا هاشمی بیان کرد: در این میان، رسالت همه ی کسانی که به عدالت، آزادی و رهایی از قید و بند استبداد می‌اندیشند و به آرمانهای بزرگ پیامبران الهی ایمان دارند، آن است که از فرهنگ ایستادگی، استقامت و وارستگی، در این تهاجم بی‌ حد و مرز با هر وسیله ممکن صیانت و پاسداری کنند، راه پرسعادتی که همکاران و همرزمان در مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در آن استوار گام برداشتند و بهای آن را با تقدیم بیش از پنجاه شهید و  حدود یکصد و چهل  زخمی در هفتم جدی سال ۱۳۹۶ در حمله تروریستی به دفاتر مرکزی دفتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل پرداختند.

وی گفت:بدون تردید حمله کینه توزانه دشمن در هفتم جدی سال ۱۳۹۶، در حقیقت حمله به فرهنگ جامعه و ستیز جاهلانه با فعالیت های هدفمند اصحاب رسانه بود، عمق فاجعه در این حمله تروریستی در حدی  بود که پس از وقوع بلافاصله ابعاد منطقه ای و جهانی پیدا کرد به گونه ای که پیام های تسلیت از دور و نزدیک به مسئولین مرکزتبیان مواصلت نمود و آگاهان مسائل فرهنگ و رسانه متوجه شدند که در میان همه ی انتحارها و انفجارها، این بار مرکز مهمی را که بر مبنای تفکر و اندیشه استکبارستیزی فعالیت های تاثیر گذار اجتماعی داشتند، هدف قرار داده اند .

هاشمی با بیان این که بدون شک دشمنان از فعالیت‌های سازمانیافته ، هدفمند و ضد استکباری مرکز تبیان، به هراس و وحشت افتاده بودند، اظهار داشت: دشمنان به  صورت برنامه ریزی شده،  اصحاب فرهنگ و رسانه را هدف حمله انتحاری قرار دادند و آن فاجعه بزرگ را در جمع فعالان عرصه های آگاهی و بیداری بوجود آوردند.

در بخشی از برنامه مداح اهل بیت عصمت و طهارت جناب عبدالحمید کریمی نیز ذکر مصیبت جانسوزی ارائه کرد.

اجرای برنامه به عهده سرکار خانم سادات معصومی بود.

مراسم با دعای حجت السلام والمسلمین سید طاهر مدرسی به پایان رسید.